Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Windisch zablokoval Peiffera. Měli Italové přijít o medaili?

Sport

  15:17aktualizováno  17:09
PCHJONGČCHANG - Zlato pro Francii a stříbro pro Norsko byly jasně dány. Kousek vzadu se ale ve finiši biatlonové štafety odehrál velmi dramatický souboj o bronz mezi Arndem Peifferem z Německa a Dominikem Windischem z Itálie. Podle záběrů je zřejmé, že Windisch soupeři v cíli úmyslně zkřížil dráhu. Co si myslíte vy?

Dominik WIndisch porazil Arnda Peiffera ve finiši i díky nesportovnímu zkřížení dráhy. foto: Reuters

Osm chyb stálo biatlonovou štafetu medaili, vyhráli Francouzi

Němec Peiffer odstřelil Němcům vedoucí pozici na poslední střelbě, kde čtyřikrát minul a musel na trestné kolo, v cílové rovince se ale nadechoval k mocnému finiši. 

Ital Windisch mu však několik desítek metrů před cílem zkřížil stopu - z prostřední dráhy přejel zcela záměrně přímo před Němcem do levé. 

Finiš pak o pár desítek centimetrů před Peifferem vyhrál.

Dominik WIndisch porazil Arnda Peiffera ve finiši i díky nesportovnímu zkřížení...
Arnd Peiffer.

Podle biatlonových pravidel hrozilo Italovi, že bude jeho tým kvůli nepovolenému křížení stopy diskvalifikován, a Němci také hned po dojezdu signalizovali, že podají protest.

Tak se také stalo, po asi 30 minutách ale pětičlenná komise Mezinárodní biatlonové unie vynesla verdikt - Windisch sice Peifferovi zkřížil dráhu, Němec ale kvůli tomu nemusel zpomalit. Pořadí se nemění, bronzová medaile zůstává Italům.

„Nečekal jsem jiný výsledek, protože nemají odvahu měnit medailové umístění,“ řekl k verdiktu jury Arnd Peiffer.

Sporný finiš biatlonové štafety:

„Do budoucna to není dobré, protože teď všichni ví, že můžou měnit dráhu, jak se jim zlíbí,“ přidal. „Dominikovi jsem to řekl, ale on si nemyslí, že by udělal něco špatně. Ale musím zdůraznit, že to nemění nic na tom, že dnešní závod jsem nám pokazil já,“ dodal nešťastník Peiffer.

„Stalo se to hrozně rychle, protože jsme byli rozjetí ze sjezdu. Jsem ale přesvědčený, že jsem udělal správnou věc, protože jsem byl před Peifferem. Komise to projednávala dlouho a nakonec rozhodli v náš prospěch. Asi k tomu měli nějaké důvody,“ viděl situaci Windisch.

Rozhodnutí jury vyvolalo velkou diskusi na sociálních sítích, množí se zejména nenávistné komentáře na adresu Dominika Windische. „Škrtám Itálii ze svého seznamu zemí, co chci navštívit!“ píše s nadsázkou jeden z uživatelů...

Porušil italský biatlonista v cíli štafety pravidla?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:0017:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano, bylo to nesportovní a Italům měla být odebrána medaile336
Ne, všechno bylo v pořádku62