Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

VIDEO: Zkrat šampiona UFC. Soka omráčil zakázaným kolenem do hlavy a prohrál pás

Petr Jan foto: instagram.com/petr_yan

Praha - Dosud nevídané selhání obhajujícího šampiona přinesl v neděli nad ránem turnaj organizace UFC. Ruský MMA zápasník Petr Jan udeřil kolenem do hlavy Aljamaina Sterlinga ve chvíli, kdy se americký vyzývatel dotýkal třemi částmi těla podlahy v kleci. Jan za zkrat pyká, diskvalifikací přišel o titul bantamové váhy do 61 kilogramů.
  12:00

Pravidla smíšených bojových umění v UFC mluví jasně. Ve chvíli, kdy se zápasník dotýká třemi částmi těla žíněnky, nesmí dostat od soupeře úder nohou do hlavy (výjimkou je prst, aby se to počítalo jako třetí bod, musí se zápasník dotýkat dlaní či pěstí, ne jen prstem).

Petr Jan se provinil dokonce i přesto, že jej rozhodčí Mark Smith před chystaným úderem varoval.

„Omlouvám se, přeju Aljamainovi brzké uzdravení. Nechtěl jsem udeřit nedovoleně, udělal jsem velkou chybu a zaplatil za ni,“ vyťukal Jan později na sociální sítě.

UFC tak zná nového šampiona bantamu, Američana s jamajskými kořeny. Jak se vše seběhlo?

Duel probíhal útočně od první sekundy, Sterling ze začátku tlačil, Jan spíš odpovídal. Jak šel čas, iniciativu převzal ruský obhájce, bodoví sudí se shodli, že mířil za vítězstvím. Jenže když se Sterling ve čtvrtém kole z pěti ocitl na pravém koleni, Jan zareagoval hrubě netakticky. Udeřil kolenem, což Sterlinga omráčilo a poslalo na záda.

Rozhodčí Smith okamžitě zastavil čas a povolal do klece zdravotníka. Ten seznal, že nemůže v zápase pokračovat a poslal ho do nemocnice na preventivní prohlídku.

Podívejte se na zakázaný Janův úder:

„Byl to dobrý zápas, Jan začal vyhrávat, totálně soupeře kontroloval... Je mi záhadou, proč udeřil tím kolenem,“ nechápal celou situaci prezident UFC Dana White.

Whiteova práce byla po zápase jednoduchá, vzhledem k Janově diskvalifikaci připadl pás poškozenému Sterlingovi. Když mu ho však zapnul kolem pasu, Sterling jej odhodil k zemi v gestu odmítnutí.

„Takhle jsem vyhrát nechtěl, tak jsem si to nepředstavoval. Prostě jsem ho sundal. Byl bych v zápase pokračoval, ego by zvítězilo a já bych si ještě víc ublížil, ale to mi rozhodčí nedovolili...“ povídal smutný Sterling. „Fanouškům se omlouvám, snad dopadne odveta.“

31letý černošský zápasník se tak o víkendu stal prvním šampionem v historii UFC, který vyhrál titul díky diskvalifikaci soupeře, osobní kariérní skóre zaokrouhlil na dvacet výher a tři porážky (z toho v UFC 12-3).

To Jan zapsal vedle patnácti výher teprve druhou porážku (z toho v UFC 7-1).

„Hrozně mě to štve. Myslím, že ani on nechce titul přijmout takovým způsobem. Jestli se uzdraví, také doufám v odvetu,“ řekl Jan.

A ta podle vyjádření prezidenta Whitea bude.

Podívejte se na vyhlášení vítěze a nespokojeného Sterlinga i Jana:

Autor: