11. prosince 2015 18:48 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Zoufalým hodem přes celé hřiště zachránil svůj tým. V poslední vteřině

Fantastický koš amerického basketbalisty Omara Omara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fantastický koš amerického basketbalisty Omara Omara. | foto: Lidovky.cz

„Ó můj bože, ó, můj bože!“ To byla většinová reakce diváků na závěr zápasu univerzitní basketbalové logy v americkém Austinu. Hráči domácích Omanovi Omanovi se totiž povedl fantastický kousek - zpod vlastního koše trefil ten soupeřův a rozhodl o nejtěsnějším vítězství v poslední vteřině.

Mladík z týmu Northfieldu, který v americké univerzitní lize vedl nad Austinem 56:54, netrefil trestný hod a do konce zápasu zbývaly tři vteřiny. Míče se ujal Oman Oman z Austinu a zoufale vystřelil přes celé hřiště. Současně se zvukem závěrečné sirény míč k překvapení všech zapadl přímo do koše a hala vypukla v jásot.

Tedy aspoň fanoušci Austinu. Vždyť Oman právě zachránil jejich týmu vítězství 57:56 způsobem, který se jen tak nevidí.

Podobně zoufalým střelám se ve sportovní terminologii říká Hail Mary podle hráče amerického fotbalu Rogera Staubacha. Ten v roce 1975 popsal svůj dlouhý pas, kterým našel spoluhráče a zajistil týmu Dallas Cowboys vítězství nad Minnesotou Vikings, lakonicky: „I closed my eyes and said a Hail Mary“ (Zavřel jsem oči a řekl Zdrávas Maria, pozn, aut.).

okaOndřej Kopřiva