13. července 2015 16:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trápení loňského šampiona. Smázne Nibali narůstající ztrátu v horách?

Vincenzo Nibali na Tour de France. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vincenzo Nibali na Tour de France. | foto: Reuters

PRAHA Žádné dva závody nejsou stejné, ne vždy se historie opakuje a Vincenzo Nibali, loni neohrožený vládce ve žlutém trikotu, který se vyhýbal pádům, defektům i smůle, letos zjistil, jak bolavá Tour de France dokáže být. Za všech okolností bývá italský cyklista kliďasem, ale úvodní část Grande Boucle musela "žralokovi" drásat nervy.

Jako třináctý muž pořadí sedal Nibali do letadla z Lorientu do Pau pod Pyrenejemi, kde se rozjede druhá a zásadní část závodu. „Dosud jsem prožil velmi těžkou Tour, charakterizovanou nervozitou a stresem, vysokým tempem a explozivními finále,“ shrnoval Nibali.

„Nemyslím, že už jsem se dostal do správné formy. Teď začíná Tour vrchařů a já jsem sebevědomý.“

Sebevědomí a odhodlání teď bude potřeba, protože velkou část ho cestou do nedělního cíle poztrácel hory.

Pořadí favoritů

1. Chris Froome (Sky) 31:34:12
2. Tejay Van Garderen (BMC) -12
5. Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) -1:03
6. Rigoberto Uran (Etixx - Quick-Step) -1:18
7. Alejandro Valverde (Movistar) -1:50
9. Nairo Quintana (Movistar) -1:59

...
13. Vincenzo Nibali (Astana)-2:22

V úvodní časovce byl Nibali sice nejlepším z „fab four“, fantastické čtyřky, jak se přezdívá největším esům letošní Tour. 

Na šampiona Tour 2013 Frooma najel na 22. místě 7 sekund, Contador zaostal o 15 a Quintana o 18 sekund. Jenže hned další den přinesl zvrat v Italově pohodě.

Nizozemský vítr ho možná hned v úvodu probudil ze sna o obhajobě, cestou do Zélandu, když se peloton v uragánu rozpojil, ztratil on i Quintana minutu a půl. 

A ani jeho pomocníci nedokázali zachránit situaci. „Stíhali jsme celý den,“ vyprávěl Nibali a aby toho nebylo málo, zastavil ho defekt.

Byť měl do té doby k ruce Fulsanga, Scarponiho a Grivka, po problémech zůstal nepochopitelně sám. „Nebyl to problém nohou,“ hájil se pak Nibali. „To je prostě cyklistika. Takové věci musíte akceptovat.“

Na kostkách ve 4. etapě chtěl zopakovat loňskou parádu, jenže tentokrát bylo sucho a ostatní favorité ve střehu. Nibali útočil, zas a znovu, dostal pak i cenu nejagresivnějšího jezdce, ale aby odpáral své soky...

V šesté, „Štybarově“ etapě skončil stejně jako Němec Martin na zemi a domníval se, že karambol způsobil Chris Froome. 

„Byl jsem vážně naštvaný a v ten moment nejvíc na Frooma. Považoval jsem ho za viníka,“ říkal. „Pak jsem se koukl na záznam a pochopil jsem. Chrisovi jsem se omluvil.“

V cíli 8. etapy stála další stěna, tentokrát ta bretaňská. Ale zatímco většina Froomových rivalů dojela ve stejném čase jako muž ve žlutém, Nibali překvapivě „rupnul“ a nabral další manko. 

Nových 10 sekund do jeho sbírky ztrát. „Spíš bych čekal, že v prvním týdnu čas získá, a ne že ho bude ztrácet,“ podivoval se Froome.

Nedělní týmová časovka byla další cihlou ve zdi, která mu teď stojí v cestě za obhajobou. A pomalu roste do nepřekonatelných rozměrů. 

Ital Vincenzo Nibali rozdává podpisy před startem 6. etapy.
Tinkoff-Saxo vedený Contadorem a Saganem sprintuje do cíle.

Nibali sice na moment seděl v horkém křesle průběžných lídrů, ale pak asi s velkým znechucením sledoval, jak úhlavní favorité a to včetně Kolumbijce Quintany jsou rychlejší. Nabral 35sekundový deficit na BMC a Američana Van Garderena.

„Tahle časovka byla jednou velkou akcelerací od startu do cíle, ale myslím, že můžu být víc než spokojený,“ tvrdil zpočátku, jenže to ještě nebyly v cíli všechny týmy. 

Další půlminuta však na klidu Italovi nepřidala. „Byl to reálný odraz našich možností,“ komentoval sportovní ředitel Astany Martinelli.

Oba už nyní vyhlížejí Pyreneje coby scénu pro velký comeback. „Tam to bude o individualitě,“ předvídal Martinelli. „A já Vincenzovi věřím.“