Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Strůjce ruského zázraku i zkázy, Putinův ‚neodvolatelný‘ muž. To je Vitalij Mutko

Sport

  8:04
Když Vitalij Mutko uváděl kandidaturu Ruska na pořadatelství fotbalového mistrovství světa, půl země se mu vysmálo kvůli řezavému akcentu. „Dovolte mi mluvit ze srdce v angličtině,“ zahájil řeč replikou, která později na internetu zlidověla.

Ruský ministr sportu a nyní i šéf fotbalového svazu Vitalij Mutko. foto: AP

Často se šklebí do kamer, ohrnuje ret a kulí oči. Pro mnohé představuje klauna s natupírovaným účesem.

Jenže to je pouze jedna z tváří dlouholetého ministra sportu.

Jakmile sejde z pódia, stane se kluzkým byrokratem, který plní na přání ty nejdivočejší sportovní sny.

Vitalij Leonťjevič Mutko.

Muž, který pěstoval hnilobný systém ruského sportu.

Neotřesitelný politik, který unikne z jakéhokoliv průšvihu.

Zázrak za čtyři roky

Před šesti lety svištěly v Rusku blesky. Navzdory velkým investicím přivezla olympijská výprava z Vancouveru pro hrdou velmoc jen drobty: tři zlaté medaile. V tabulce národů skončili Rusové jedenáctí těsně před Austrálií a Českem.

„Ruská síla je pryč,“ psaly zahraniční noviny po potupné porážce hokejistů s Kanadou 3:7.

„Naše výsledky byly mimo úroveň jakékoliv kritiky,“ vzkázala kancelář tehdejšího prezidenta Medveděva. Mutko, který řídil čerstvě založené ministerstvo sportu, se hájil: „Jak mám asi za dva roky změnit koncepci celého sportu?“

Vladimir Putin a Vitalij Mutko.
Vladimir Putin a Vitalij Mutko.

I když se ocitl v nemilosti, dostal další čtyři roky. Premiér s černým páskem v judu Vladimir Putin mu zadal státní úkol: „Musíme napravit situaci a vytvořit podmínky pro hodnotná vystoupení v Soči 2014.“

Jak pán země poručil, tak se o čtyři roky později stalo. Rusové získali o 18 medailí medailí víc.

Mutko byl po „zázraku“ rázem za hrdinu. Putin ho chválil v televizi.

Vyšetřování ovšem nyní ukázalo, že vzestup velmoci podpořil státem organizovaný doping řízený ministerstvem sportu.

Ačkoliv o tom vyšetřovací komise nenašla přímé důkazy, napsala: „Není možné, aby o tom ministr nevěděl.“

Putinův „muž přes medaile“ se stal padouchem sportovního světa.

Petrohradská spojka

Prošedivělý skoro šedesátník přitom nepatří do Putinova „gangu“ přátel z juda ani nepracoval v KGB jako jiní bližší kolegové. S budoucím prezidentem ho však pojí politická kariéra a společné město, v němž začínali – Petrohrad.

Oba pracovali v divokých 90. letech pod populárním starostou Sobčakem. Když ztratil úřad, jejich cesty se na chvíli rozdělily. Putin odešel do Moskvy, zatímco Mutko se stal prezidentem fotbalového Zenitu Petrohrad, v němž se setkal i s koučem Vlastimilem Petrželou.

Po anexi Krymu si vybrala být Ruskou. Teď soupeřka Špotákové nesmí do Ria

Po přesunu do hlavního města se vypracoval na nejmocnějšího muže ruského sportu: nyní zastává pozici ministra, prezidenta fotbalové federace i šéfa organizačního výboru pro fotbalové MS 2018.

Podle socioložky Olgy Kryštanovské, která studuje ruskou elitu, vydržel Mutko tak dlouho v přízni Kremlu kvůli své tvrdošíjné loajalitě. „Funguje to tak, že Putin dává příkazy, které musí být splněny,“ tvrdí ruská expertka. „Mutko to dokáže, proto má podporu.“

Dostal důvěru, aby dohlížel na celou dopingovou chobotnici, která sahala přes jeho náměstka, antidopingovou agenturu RUSADA až po tajnou službu FSB.

A když se věc provalila, trest schytali jen nižší úředníci.

„Putin neopouští své lidi,“ vysvětluje Kryštanovská.

Snídaně za sto tisíc

Mutko má vůbec tvrdý kořínek. Přečkal uplacené zápasy v nejvyšší fotbalové soutěži i korupci ve FIFA při volbě pořadatele šampionátu 2018.

Hojně medializovaný byl exces z her ve Vancouveru, když audit zjistil, že si za 20 dní pobytu objednal na hotelový pokoj 97 snídaní v ceně přes sto tisíc korun.

Vylučte Rusko z Ria, žádají antidopingové agentury Mezinárodní olympijský výbor

„Ačkoliv Mutko lidem tolik nevadí, kvůli takovým kauzám ztrácí popularitu,“ řekl pro MF DNES ruský novinář Jevgenij Bělousov.

Především dnes, kdy se vyloučení ruské výpravy z her v Riu zdá velmi pravděpodobné, jsou fanoušci naštvaní. Svému ministrovi nevěří.

Mutko přesto stále zapírá. „Žádný státem organizovaný doping v Rusku neprobíhá,“ dušuje se. Odstoupit rozhodně nehodlá. „Obvinění proti mně jsou zcela nereálná.“

Teď doufá, že celou bouři přečká.

„Udělal hodně pro ruský sport. I když také on chybuje, nebude mi vadit, když zůstane,“ říká Bělousov o muži s pověstí hasiče skandálů.

Jestli uhasí i ten poslední, zůstane ministrem zřejmě nadobro.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat