18. listopadu 2012 21:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lendl se slzám neubránil. Šampioni slavili Davis Cup

Čeští tenisté vyhráli Davis Cup | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští tenisté vyhráli Davis Cup | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Nedělní večer patří tenistům. "Mistři! Mistři!" skandovali fanoušci ještě dlouho po vítězném míčku Radka Štěpánka ve finále Davis Cupu. Čeští tenisté svým úspěchem navázali na předchůdce z roku 1980.

V roce 1980 ta fotka obletěla svět. Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Pavel Složil, Jan Kodeš stojí na ploše Sportovní haly v Holešovicích ve světlých sakách s krátkými trenýrkami se "salátovou mísou".

Teď fotografové posílají do světa jiný snímek - vedle legend po 32 letech stojí současní hrdinové, letošní šampioni Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Ivo Minář. Spolu s kapitánem Jaroslavem Navrátilem se drží slavné trofeje.

ČTĚTE TAKÉ

V očích všech je znatelné dojetí z velkého vítězství. Po Štěpánkově výhře zjihnul dokonce i Lendl. Jeho "poker face" roztála a usmál se a oči se mu leskly. Po mečbolu břečel i třiatřicetiletý český tenista, který dokonal finálové vítězství.

V euforii běhal po kurtu, skákal přes síť, z transu ho musel dostat parťák Berdych, aby šel Štěpánek podat ruku španělskému týmu. Z vítězného kolečka se utrhnul Štěpánek, běžel se podělit o radost s nejbližšími. "Vidět tátu brečet, to je nejlepší," říkal později do mikrofonu.

"Štěpánek na hrad!" skandovali fanoušci

Ještě předtím roztančil fanoušky na tribunách, někteří lidé se vlnili do rytmu. "Mistři! Mistři! Mistři!" skandovali nadšení diváci.  "Štěpánek na Hrad!" přidávali se jiní. Tenisové legendy i VIP hosté se spokojeně usmívali.

Pak světla v hale zhasla, reflektory mířily jen na nablýskaný Davisův pohár. Před slavnostní chvílí si ještě hrdina Štěpánek odskočil na záchod a pak už propukly první oslavy.

Když prezident mezinárodní tenisové federace Francesco Ricci Bitti předával českým hráčům zmenšené repliky poháru, Berdych trofej políbil. A Štěpánek radostí políbil dokonce Bittiho. Pro originál trofeje si došel jako první Navrátil a pak pozval i ostatní. Všechny zasypaly střípky bílých konfet.

Vítězný daviscupový tým

Vítězný daviscupový tým

"Jsem vždycky hrozně ukecanej, ale teď se mi budou těžko hledat slova. Chtěl bych poděkovat Berďovi, kapitánovi, klukům, žili jsme pro tuhle chvíli spoustu let, stalo se to splněným snem," vyprávěl nakřáplým hlasem Štěpánek do mikrofonu. Pak předal slovo parťákovi, Berdycha chytil kolem ramen a řekl: "Chovám k tobě velký respekt."

"Já nejsem velký řečník, ale Radek se té roli chopil dostatečně. Dotáhli jsme to k tomuhle poháru, byla za tím spousta dřiny a lidí, chtěl bych poděkovat rodičům a přítelkyni, celému týmu, který se o mě stará. A hlavně vám fanouškům, pátým neoficiálním členem," prohlásil lídr týmu.

Štěpánek na závěr vyzval fanoušky, aby si společně zazpívali rozjuchanou píseň. "My tu mísu stejně vyhráli," neslo se moderní halou. A chybět nesměla ani neoficiální hymna vítězů We are the champions... Ze šatny byly slyšet radostné výkřiky i bouchání šampaňského. Historický večer českým tenistům teprve začíná.

Michael Bereň, vlh