Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prohranou časovku rádi vyměníme za celkový triumf, věří svému týmu König

Chris Froome protíná cílovou pásku nedělní časovky týmů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Froome protíná cílovou pásku nedělní časovky týmů. | foto: Reuters

PLUMELEC (Od našeho zpravodaje) Byl jedním z mocných motorů svého týmu Sky v týmové časovce. Když Leopold König projel s kolegy cílem, zjistil: pouhých 62 setin nás dělilo od vítězství. Ovšem to byla jen malá, velice těsně prohraná bitva jejich velké války o žlutý dres Chrise Frooma. A v ní mají zatím navrch.

Opět jednou o setiny prohraná časovka, Leo, že? To už jste zažili letos na Trentinu.
A tady je to hrozná smůla. Tohle už nebylo ani o výkonnosti, protože výkonnostně jsme na tom byli stejně jako vítězné BMC. Bylo to jen o tom, že měli prohodit ty mezičasy. (zasměje se) Na druhém mezičase jsme ještě vedli a v cíli jsme prohráli o ten samý kousek, o jaký jsme předtím vedli. Kdyby se to otočilo, jsme teď šťastnější. Ale výkonnost jsme měli famózní. Když porovnám časovku v podání Sky na Giru a na Dauphiné a potom tady, tak jsme jeli o sto procent líp.

Momentka z časovky družstev.
BMC Racing Team s Tejayem van Garderenem (uprostřed) slaví triumf v týmové...

Nebe a dudy?
Přesně tak. Říkal jsem pak klukům: Všichni jste jeli úplně fantasticky. Fakt bylo pěkné být součástí toho týmu, protože jsme byli úžasně sehraní a kompaktní. Opravdu můžeme být na nás hrdí. Mezi vítězstvím a tím skončit druhý je sice na jednu stranu propastný rozdíl, ale na druhou stranu si myslím, že jsme připraveni vyměnit tuhle porážku v časovce za naše konečné vítězství v Paříži.

Nedlouho před cílem vznikla díra před pátým členem týmu Nicolasem Rochem a vy jste se na něj otáčel. Co se dělo?
Byl jsem jediným z týmu, kdo si toho všiml. Tak jsem na něj čekal a ještě jsem volal na další kluky, jenže ti mě neslyšeli, protože diváci byli zase neskuteční a nebylo přes ně slyšet slova. Snažil jsem se Nikovi pomoci, protože v tu chvíli potřebuje jakoukoliv pomoc. Ale je to těžké, když už je úplně vytuhlej. Těžko se s tím pak něco dělá.

Měli jste dojíždět podle vašeho detailního rozpisu práce v minimálně možných pěti jezdcích?

Mohl tam být jako pátý Wout Poels nebo Nico Roche, nakonec to vyšlo na Nika. Základní čtyřka byla jasně daná: Froomie, Richie Porte, já a Geraint Thomas. A k nám pak jeden z těch dvou, komu se pojede lépe.

Vaše nohy vypadaly, že se točí velice dobře. Bylo to tak?
Já nikdy nevypadám, že si v časovce družstev kdovíjak dávám. Trošku mě nohy bolely, ale nebyl jsem na tom rozhodně špatně. Myslím si, že jsem připravený do hor.

Pryč je tedy částečná skepse ze dnů, kdy jste musel dlouhé desítky kilometrů tahat tempo týmu na rovinách?
Když se na to podívám zpětně, asi to tak mělo být. Podobně to řešily i další týmy, že hodně vrchařů pomáhalo na rovinách a potom odpočívali v závěru etap, kde za ně práci převzali klasikáři. Moc jsem si to neužil, bohužel. Ale byla to důležitá práce. Zato teď už přijde naopak taková práce, se kterou počítám. Ta opravdu důležitá ve velkých horách.

A vy v nich budete velmi dlouho bránit Froomův žlutý dres.
Právě. Vypadá to, že Chris je tady v neuvěřitelné formě. Jestli budeme jeho dres držet nepřetržitě až do Paříže, bude to celkem 12 etap. A nikdo nám nepomůže. Všichni z týmu, i klasikáři, se ještě dost napracují. Ale naše morálka je v tuhle chvíli stoprocentní. A já jsem hrozně rád, že jsem součástí týmu, který jede na vítězství v Tour.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...