Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vládce světového šachu: 23letý génius, co není ani trochu podivín

Norský šachista Magnus Carlsen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norský šachista Magnus Carlsen. | foto: ČTK/AP

PRAHA V poslední listopadový den mu bude čtyřiadvacet, ale za šachovnicí láme rekordy. Magnus Carlsen, který v pěti letech uměl vyjmenovat všech 430 obcí Norska včetně jejich počtu obyvatel a letos v květnu dosáhl hodnocení 2882 ELO bodů, nejvyššího v historii, v Soči obhájil titul mistra světa.

Duel s Indem Višvanáthanem Ánandem uzavřel mladý Nor po nedělní 11. partii při skóre 6,5:4,5, dvanáctou partii už nebylo třeba rozehrávat. 

„Bylo to podstatně těžší než loni, Ánand hrál mnohem lépe. Teď se mi ulevilo, nechtěl bych hrát ještě jednu partii,“ citovaly agentury Carlsena, který při loňském utkání stejných soupeřů poprvé získal titul už po deseti partiích při stavu 6,5:3,5.

„Ano, teď to bylo vyrovnanější,“ má jasno velmistr Vlastimil Jansa, jeden z majitelů historického stříbra na šachové olympiádě v Lucernu v roce 1982. „Přesto se znovu ukázala nejsilnější Carlsenova zbraň – ve světové špičce vyniká tím, že dělá nejméně chyb. Je to praktický hráč, který drží soupeře pod tlakem, a teď to potvrdil.“

Opona v sále olympijské vesnice v Soči se zatáhla, duel však neskončil pouze pro bývalého a současného šampiona. Vydechnout si mohly i týmy sekundantů, kteří žhavili mozky na obou stranách.

Důležití sekundanti

Ánanda přímo v dějišti zápasu podporovali velmistři Wojtaszek, Gajewski (oba Polsko) a krajan Sasikiran, Carlsena zase velmistři Adams (Anglie), Hammer (Norsko), Nielsen (Dánsko) a Francouz Fressinet.

„Jméno Michaela Adamse přitom bylo odtajněno až po zápase. Překvapilo mě to, dosud se v podobných zápasech neangažoval. Ale když šachisté nechtějí, svými spolupracovníky se z taktických důvodů nechlubí,“ přibližuje velmistr Marek Vokáč.

Role sekundantů je jasná. „Nejvíc práce mají při přípravě zahájení další partie. Kromě toho existují i spolupracovníci, kteří v Soči nebyli, pomáhají prostřednictvím internetu,“ vysvětluje Vokáč.

Z dotace 1,5 milionu dolarů získal Carlsen 60 a poražený 40 procent. Jak velký krajíc odkrojí pro sekundanty? „To si šachisté nechávají pro sebe, ale samozřejmě je dobře zaplatí,“ dodává.

Podíl sekundantů na výsledku se dá odhadovat jen těžko. „I tak je ale jasné, že Carlsen je silnější hráč než Ánand, splnil roli favorita,“ doplňuje nejlepší český šachista současnosti David Navara.

Ke slovu přicházejí i počítače. „Mám pocit, že počítače běží po celou dobu, i během partií. Sekundanti hledají různé varianty a vylepšení. Hráči to ale mohou říci až po partii. Používání počítačů je zcela běžné,“ doplňuje Navara.

Tvář módní značky

Carlsen není prototypem „typického“ šachisty. Je považovaný za moderního mladého muže, hraje dobře fotbal, lyžuje, běhá, poslouchá moderní i vážnou hudbu, od roku 2010 je tváří módní značky G-Star. „Je o 21 let mladší než Ánand, dovede oslovit svoji generaci. Má mimořádné nadání nejen na šachy. Svojí osobností je popularizuje,“ myslí si Navara.

„Je to hráč s vizáží filmového herce, štíhlý sportovec, což šachu pomáhá,“ říká Jansa.
Svým šachovým pojetím Nor připomíná legendárního Bobbyho Fischera. Však má také stejnou přezdívku – šachový Mozart.

„I Fischer držel protihráče pod neustálým tlakem, byl velmi nepříjemným soupeřem. Hráči se báli nabídnout mu remízu, Fischer by ji odmítl,“ souhlasí Jansa.

„Ano, v něčem jsou si podobní,“ přikyvuje Navara. „Magnus je taky génius, ale podivín není ani trochu.“

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...