Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vladimir Kličko vs. David Haye: 'Ta válka se prostě uskutečnit musí'

Sport

  18:19
PRAHA - Nejtěžší váhová kategorie boxu během let zabředla do neměnného stereotypu: ať už jde o Vladimira Klička nebo jeho bratra Vitalije, oba šampioni v každém ze svých posledních duelů soupeře jednoznačně převálcovali a pohodlně obhájili tituly, jenže... doposud se neutkali s třetím mužem tabulek a držitelem posledního mistrovského pásu, s Davidem Hayem. To se možná už brzy změní, jednání o zápase s Vladimirem totiž začala.

Vladimír Kličko a David Haye. foto: www.boxnews.com

Nutno dodat, že o zápase dlouho očekávaném a fanoušky po celém světě vzývaném.. Britský bijec totiž okolo Kličků loni kličkoval stejně ladně, jako se v dobách své modelingové kariéry otáčel před objektivy fotoaparátů. Ovšem s jedním rozdílem, na molo ho to táhlo přece jen o něco více než do ringu s ukrajinskými obry. 

Nejočekávanější duel současné těžké váhy
Duelům s nimi ale stihl zařídil obrovskou publicitu: oba urážel, kde mohl, a provokoval fotomontážemi, na kterých ve svých rukou hrdě třímal jejich uříznuté hlavy. I tradičně ledově klidné sourozence v tu chvíli rozžhavil a stejně jako fanoušci po celém světe si přáli jediné: aby postupně stanuli do ringu proti Hayemu.

Bitvu s Vladimirem ale třicetiletý Brit v červnu 2009 stornoval kvůli zranění zad, pouhé dva týdny před jejím vypuknutím. Na podzim se mu zase znelíbily podmínky smlouvy řešící střetnutí se starším Vitalijem (více čtěte zde).

(porovnání boxerů zvětšíte kliknutím)
Grafika - David Haye, Vladimir Kličko, Vitalij Kličko

Na více než rok se pak společné cesty velké boxerské triády rozešly. A znovu se sešly až nyní... David Haye totiž nedávno stylem k.o. pohodlně obhájil svůj titul v ryze britském souboji s Audley Harrisonem (více čtěte zde) a záhy pronesl: "Stejným způsobem vyřídím i Kličkovce. V létě si podám Vladimira a na podzim to skoncuji i s Vitalijem. Fanoušci už na ty zápasy čekají hodně dlouho."

Vladimir Kličko vs. David Haye: svátek boxu na dosah
Manažeři obou táborů již začali jednat. "Zdá se, že všechno směřuje k dohodě," pronesl Adam Booth, tedy muž, který zastupuje Hayeho. "My po ní opravdu dychtíme, neboť David chce už příští rok ukončit kariéru. Ta válka se prostě uskutečnit musí," dodal s tím, že by ji rád sledoval na stadionu ve Wembley.

"Pokud náš vzájemný zápas chce Vladimir stejně jako já, pak k němu dojde," řekl sám šampion organizace WBA David Haye. "Pro boxera je nesmírně důležitá pověst, kterou získá nějakou těžkou bitvu. O Vatalijovi můžeme říct alespoň to, že si poměřil síly s Lennoxem Lewisem (více čtěte zde). Ale o Vladimirovi vůbec nic... Ten o slávu může usilovat jedině se mnou."

Šampióni těžké váhy

David Haye - mistr světa organizace WBA
Vitalij Kličko - mistr světa organizace WBC
Vladimir Kličko - mistr světa organizace IBF a WBO

Čtyřiatřicetiletý Vladimir Kličko měl naplánované střetnutí na minulou sobotu s tabulkově druhým Angličanem Dereckem Chisorou, ale z rozvrhu mu vypadlo kvůli zranění. Několik hodin před vypuknutím poslední velké řežby letošního roku si natáhl břišní sval (více čtěte zde).

Opětovné konání duelu ovšem odložil na neurčito - Kličkův zájem totiž nyní směřuje k jinému a o poznání atraktivnějšímu zápasu. Fanoušci rohovnického sportu se tak už možná brzy dozví, zda je právě David Haye tím, jenž Ukrajince skutečně potrápí.