12. září 2009 7:50 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vlivný agent Meehan: Máme větší hráčskou základnu, proto jsme úspěšní

Donald Meehan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Meehan. | foto: www.sport-invest.cz

PRAHA Vladislav Tretjak, Pat LaFontaine, či Alexander Ovečkin. Co tato jména spojuje? Kromě hokeje také osoba Donalda Meehana. Hokejového agenta, jednoho z nejvlivnějších mužů světového hokeje a vlastníka společnosti Newport Sport Management. Lidové noviny s osmapadesátiletým Kanaďanem přináší exklusivní rozhovor.

Jak se změnila za těch téměř třicet let práce hráčského agenta v NHL? Co je jiné, co je stejné?
Za posledních třicet let se naše práce hodně změnila. Je to způsobeno celou řadou faktorů. Zejména možnostmi komunikace, které vstoupily do našich životů. Máme internet, mobilní telefony, blogy, komunitní servery atd. Za druhé vedení naší činnosti je nyní mnohem komplexnější. Potřeby hráčů jsou stále větší a kvůli tomu nyní potřebujeme mnohem více zaměstnanců, abychom všechny požadavky uspokojili.

Za třetí, toto odvětví je nyní mnohem globálnější než kdykoliv předtím. Je v něm i mnohem větší konkurence. A na konec, před třemi roky jsme se rozšířili na evropské trhy, když jsme zahájili spolupráci s evropským lídrem - českou agenturou Sport Invest Hockey, konkrétně s Robertem Spálenkou, který považuji v současné době za nejlepšího evropského hráčského agenta. Tento krok byl dalším, ale velmi důležitým k postavení světové jedničky na trhu.

Donald Meehan (vlevo) a Robert Spálenka.

Jak těžké je stát nyní v NHL hráčským agentem? Jak dlouho celý proces trvá?
Stát se hráčským agente není těžké, stačí pouze získat certifikát od hráčské asociace NHL (NHL PA). Na druhou stranu, stát se úspěšným agentem je úplně jiná kapitola. Musíte být schopni vybudovat zázemí pro řešení všech potřeb hráčů. Také je potřeba spousta zkušeností a viditelných úspěchů, abyste hráče přesvědčil, získal jejich důvěru natolik, abyste je mohl zastupovat.

Co je vlastně náplní práce kvalitního hráčského agenta?
Krásné je, že každý den je úplně jiný. Ale celá naše společnost a portfolium hráčů vyžaduje spoustu práce. Když jsem doma v Torontu, strávím většinu času v kanceláři a nad papírováním. Také hodně cestujeme, navštěvujeme zápasy, setkáváme se se svými klienty. Naše práce zabere spoustu času.

KDO JE DONALD E. MEEHAN

- narodil se 10.4.1951, vystudoval práva na McGill University

- nadějný zadák amerického fotbalu

- zakladatel a prezident kanadské společnosti NEWPORT SPORTS MANAGEMENT, nejsilnější agentury v NHL

- hráčský agent od roku 1981

- jeden ze 100 nejvlivnějších osobností světového ledního hokeje.

Vaše společnost funguje od roku 1981, v jakých zemích máte spolupracovníky? Kde všude sledujete potenciální klienty?
Máme lidi ve všech koutech hokejového světa. Spolupracujeme s partnery ve Švédku, Finsku, Rusku, Dánsku, Česku, Slovensku a v řadě míst v Severní Americe. Jak sem již zmínil, v posledních letech úzce spolupracujeme především se Sport Investem, který je nejsilnějším partnerem na evropském trhu.

Vaším klientem byla také například legenda sovětského a ruského hokeje Treťjakem. Jak se vám s ním pracovalo?
Měli jsme tu čest zastupvat Vladislava Treťjaka v posledních letech jeho kariéry v osmdesátých letech (Treťjak ukončil kariéru v roce 1984, pozn. redakce). Anna Goruveyn z naší kanceláře měla s Vladislavem velmi profesionální a úspěšný vztah, během jeho nejlepší části kariéry, a také mu pomáhala s několika podnikatelskými aktivitami v Severní Americe.

Který hráč ve vaší klientele vás nejvíce zklamal a který naopak nejvíce překvapil? Jak lidsky, tak herně.
Během kariéry v NHL je celkem běžné, že hráč prochází lepšími a horšími obdobími. Je to stejné jako u každého z nás. Je potřeba říct, že každý hráč si prožije tyto výkyvy. My, jako firma sdílíme tyto dobré a zlé časy a posiluje to osobní vztahy s hráči.

ROBERT SPÁLENKA A SPOLUPRÁCE S DONALDEM MEEHANEM

Robert Spálenka
- generální ředitel SPORT INVEST Hockey, vedoucí společnosti na hokejovém trhu u nás a díky propojení s NSM i v Evropě a ve světě

- licencovaný agent NHLPA

- 2 synové David a Adam, manželka Lenka

"Jsme hrdí na to, že se nám podařilo nastartovat spolupráci s nejsilnějším partnerem na poli ledního hokeje, jakým je NEWPORT Sports Management, který si od roku 1981 vytvořil nejširší spektrum zastupovaných hráčů v americké NHL."


Ve čtvrtek 26. dubna 2007 bylo veřejnosti oficiálně oznámeno nově uzavřené partnerství a mezinárodní spolupráce nejsilnější agentury českého ledního hokeje SPORT INVEST Hockey s.r.o. s celosvětově nejúspěšnější společností působící v kanadsko-americké NHL NEWPORT SPORTS MANAGEMENT Inc. Donald E. Meehan, zakladatel a prezident kanadské společnosti NEWPORT SPORTS MANAGEMENT, hráčský agent od roku 1981 a jeden ze 100 nejvlivnějších osobností světového ledního hokeje, a Robert Spálenka, generální ředitel SPORT INVEST Hockey a licencovaný agent NHLPA, tak vzájemným propojením dvou silných subjektů vytvořili nejvlivnější skupinu na poli celosvětového ledního hokeje. "Propojení naší společnosti s lídrem českého trhu bylo významným krokem k vytvoření nejsilnějšího celosvětového subjektu. Čeští hokejisté mají v NHL otevřené dveře do světa mezinárodně uznávaných profesionálů."
Povězte, jaké to je pracovat s takovým hráčem jako Todd Bertuzzi? Skvělý hráč, kterému se ovšem nevyhýbají průšvihy.
O Todda se celou jeho kariéru staral Pat Morris, náš právník. Opět musím zopakovat, že každý má lepší a horší časy.

Lední hokej není úplně globální sport i kvůli různým specifikům této hry jako například fotbal. Cítíte, že v posledních desetiletích zažívá tento rozmach?
Jako takové nemůže hokejové odvětví z objektivních důvodů přerůst v masový celosvětový sport. Je to ovlivněno například podnebím nebo náklady rodičů s hokejem spojené. Je ale vidět posun například v jednání NHL a evropských týmů ohledně exhibičních zápasů. Týmy z NHL nyní zahajují sezónu v Evropě a to samozřejmě hokeji moc pomáhá.

Čím to podle vás je, že po určité éře rozmachu severských zemí, Česka a Slovenska se v posledních třech, čtyřech letech vrátili na výsluní dvě tradiční mocnosti – Rusko a Kanada?
Myslím, že je to především tím, že úspěchy v mezinárodním hokeji jsou cyklické. Za další, Kanada a Rusko jsou mnohem většími národy než třeba vy, což dává jejich reprezentacím větší možnost výběru. Navíc progresivní kanadská hokejová federace připravuje u nás skvělé tréninkové programy. Dovolím si říct, že hokej je u nás součástí společenské národní kultury.

Ještě k NHL. Je ještě někdy možné, aby se vrátili ofenzivní především 80. Léta nebo rekordy, které tehdy stanovila především dvojice Lemieux-Gretzky jsou skutečně již nepřekonatelné (například góly v jednom utkání, body, celkem body za sezonu, za kariéru)?
Mario Lemieux a Wayne Gretzky jsou zřejmě dva z nejlepších hráčů všech dob. V současné době je hra strukturovaná tak, aby byla dramatičtější a více vyrovnaná a na tom se i staví. Podle mě je příliš vyrovnaná na to, aby některý tým vyhrával několik let v řadě, aby padala taková spousta branek. Navíc se zvyšuje počet skvělých hráčů, což má za následek, že jen výjimečně může nějaký hráč dominovat podobně jako Gretzky či Lemieux.

Donald Meehan (uprostřed) při návštěve v Česku (vpravo Robert Spálenka).

V Kanadě je hokej národní sport, přesto většina týmů NHL je amerických. Proč tomu tak je a možnost, že by se do Kanady některé týmy přesunuly? Jako poslední se spekulovalo například o zadluženém Phoenixu.
NHL usiluje o stále větší televizní a celoplošnou prezentaci. Snažíme se proto těžit z velkých metropolí ve Spojených státech. Potřebujeme je, abychom utáhli NHL po finanční stránce. A v Kanadě je takových míst bohužel jen pár. Zárověn ale, při neúspěších některých projektů v USA je samozřejmě větší šance přidat jeden, dva týmy v Kanadě.

V srpnu jste navštívil Česko a Slovensko v rámci Světového poháru hokejistů do 18 let. Jak se vám turnaj líbil?
Turnaj znamenal skvělou možnost pro lidi v oboru, aby viděli v akci nejlepší hráče v této věkové kategorii. Je to velmi zajímavé měření sil osmi nejlepších týmů světa a je skvěle zavedený i ve světě jako jeden z prvních mezinárodních podniků v této věkové kategorii.

Objevil jste nějaké zajímavé hráče? Překvapil vás někdo natolik, že jej budete nyní více sledovat?
Pokaždé objevíme nějaké nové talenty na mezinárodních turnajích. V mnoha ohledech spousta našich klientů je právě v této věkové kategorii. Máme možnost pokračovat ve sledování jejich hry a upevňovat vzájemné vazby a vztahy.

Jaký vlastně je nebo byl váš nejmladší klient?
Není žádné konkrétní pravidlo, které omezuje věk, kdy lze začít se zastupováním hráče. Ovšem velmi zřídka mluvíme s rodiči hráče, který ještě nedosáhl věku 16 let.

Na závěr, zkuste si zatipovat – jak dopadne olympiáda ve Vancouveru? Celá Kanada se chystá na svátek, ale například světové šampionáty v posledních dvaceti letech dokazují, že vyhrát na domácí půdě je téměř nemožné.
Těšíme se, že Zimní hry ve Vancouveru budou úspěšné. Nebude to jen o tom, že nás bude celý svět sledovat, naše země bude touto událostí zcela pohlcena. Je u nás pro hry ideální prostředí i podnebí. A co se týče hokeje? Budeme mít velmi silný hokejový tým a naše reprezentace určitě udělá pro úspěch maximum. Bude to úžasný zážitek, pokud Kanada v hokeji získá zlato. Ale i vy máte pro Vancouver několik medailových nadějí. Martina Sáblíková, Tomáš Kraus, nebo třeba Tomáš Verner – shodou okolností i tato jména patří do portfolia našeho evropského partnera, skupiny Sport Invest.

Speciál na téma hokejoví agenti čtěte v sobotní vydání deníku

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky