Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojnov zmlátil ženu, teď prchá z NHL do Ruska. Jak dopadli další násilníci?

Sport

  16:48aktualizováno  21:59
PRAHA - Tři měsíce ve vězení za domácí násilí si odseděl ruský hokejista Vjačeslav Vojnov. Dalším trestem za loňské zbití manželky měl být pro dvojnásobného vítěze Stanley Cupu vyhazov z týmu Los Angeles Kings, Vojnov však ve čtvrtek oznámil, že raději sám odchází do Ruska. Jak na páchání domácího násilí doplatily další hvězdy světového sportu?

Sláva Vojnov ještě v dresu Los Angeles Kings. foto: Reuters

Ruský obránce Vojnov byl od začátku aféry loni v říjnu kalifornským klubem suspendován, kromě vyhazovu z Kings mu hrozilo i vyhoštění z USA. „Informoval jsem vedení NHL, hráčskou asociaci i Los Angeles Kings o mém úmyslu okamžitě se s rodinou vydat zpět do Ruska. Omlouvám se všem, koho má situace nějakým způsobem zasáhla,“ uvedl ve čtvrtek Vojnov v prohlášení.

Hokejista byl obviněn z domácího násilí poté, co jeho žena Marta Varlamovová skončila v nemocnici s tržnými ránami v obličeji a na krku. Ani po skandálu a mediálním lynči se však Vojnov o živnost bát nemusí, o jeho služby má údajně zájem CSKA Moskva či Petrohrad.

Je až s podivem, jak málo násilí na manželkách či přítelkyních narušilo kariéry jiným známým sportovcům. Připomeňme si některé z nich.

Semjon Varlamov

Pro další případ sportovce-násilníka netřeba chodit daleko. Talentovaný brankář Colorada Semjon Varlamov byl 20. října 2013 obviněn denverskou policií z únosu a násilí na své přítelkyni. Ruský hokejista ji měl v opilosti srazit na zem, kopat do hrudníku a surově tahat za vlasy.

Semjon Varlamov.

„Kdybychom byli v Rusku, zmlátil bych tě víc,“ řekl ženě Varlamov podle obžaloby.

Varlamovova oběť, modelka Evgenija Vavrinyuk, řekla médiím: „Když se opije, je jako zvíře. Měl by dostat tvrdý trest.“ Ruský reprezentační gólman však nakonec vyvázl bez úhony, denverský soud jej zprostil obžaloby kvůli „nedostatku rozumných důkazů“.

Patrick Roy

Bizarní je, že Varlamova tehdy v Coloradu trénoval bývalý hvězdný kanadský brankář Patrick Roy. Ten se sám ocitl před soudem kvůli nařčení z domácího násilí. Během hádky s manželkou v roce 2000 měl brankář s nejvíce vítězstvími v historii NHL rozmlátit vybavení jejich domu a manželce vyhrožovat, za což se Roy ocitl ve vazbě.

Bývalý hokejový brankář Patrick Roy

Po zaplacení kauce 750 dolarů byl však volný, policie na jeho jednání neshledala nic nezákonného. Trestem mu tak byl pravděpodobně pouze rozvod.

Floyd Mayweather

Tohle jméno možná někoho překvapí. Americký boxer, nejlépe vydělávající sportovec planety a vítěz květnové „bitvy gigantů“ proti Filipínci Pacquiaovi také svou temnou minulost přísně střeží. Na zmíněný „zápas století“ v Las Vegas byl dokonce ze strany pořadatelů zakázán vstup dvěma reportérům, kteří na Mayweatherovu násilnickou minulost dlouhodobě upozorňovali.

Floyd Mayweather

Boxer má přitom za sebou pěknou řádku obvinění. Jenom od roku 2002 byl několikrát obžalován z násilí na ženách, naposledy v roce 2010 zbil svoji ex-přítelkyni před očima jejich dvou malých dětí. „Praštil se mnou o auto, pak mě nasoukal dovnitř a bil pěstmi do obličeje i těla,“ svěřila se Melissa Brim. Poseděl si za to devadesát dní ve vězení, odpracoval si stovky hodin veřejných prací.

Velký ohlas vyvolal také incident, při němž se Mayweather popral se dvěma dívkami v nočním klubu. V tomto i dalších případech byl zproštěn viny.

Ray Rice

Pravděpodobně nejznámějším násilníkem mezi současnými sportovci je Ray Rice z profesionální ligy amerického fotbalu NFL. Hráč Baltimoru Ravens po partnerské hádce v roce 2014 brutálně napadl svoji snoubenku Janay Palmerovou ve výtahu, dvakrát ji uhodil do obličeje. Dívka se hlavou praštila o držadlo výtahu, spadla na zem a upadla do bezvědomí.

Ray Rice ještě v dresu Baltimoru Ravens.

Rice byl původně vedením ligy potrestán jen distancem na dva zápasy a pokutou ve výši 15 tisíc dolarů, pak se však na veřejnost dostalo šokující video z výtahu a NFL pod nátlakem trest zpřísnila. Nyní osmadvacetiletý hráč byl vyloučen z ligy na neurčito.

Původní dvouzápasový distanc rozzuřil zejména mnohá hnutí zabývající se ochranou žen, ta poukazovala na to, že Rice dostal mírnější trest, než kdyby se dopustil alkoholového prohřešku. Za takový delikt by v NFL dostal distanc na čtyři zápasy až celou sezonu.

Šest týdnů poté, co Palmerová po nárazu hlavou na zábradlí málem zemřela, si vzala Rice za muže...

O.J. Simpson

Tady nejde o domácí násilí, ale rovnou o dvojnásobnou vraždu. Bývalý elitní hráč NFL, člen Síně slávy a později herec známý například z trilogie Bláznivá střela byl v „procesu století“ obžalován z brutální vraždy své exmanželky a jejího přítele.

O.J. Simpson

Všechny důkazy - např. krev obětí v Simpsonově autě, jeho zranění z údajného boje na život a na smrt - nejprve směřovaly k jasné Simpsonově vině, pak však začaly na povrch vyplouvat nejasnosti, kvůli nimž nebylo možné v trestním procesu, který sledovaly stovky milionů lidí po celém světě, říci „ano, O.J. Simpson je vrah.“ Civilním soudem byl mu pak byla uložena náhrada škody pozůstalým ve výši téměř 34 milionů dolarů.

Přesto nakonec O.J. Simpson skončil ve vězení, v roce 2007 byl odsouzen k 33 letům za mřížemi za loupežné přepadení a únos. Podmínečné propuštění mu bylo v roce 2014 zamítnuto.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat