Dominik Hašek právě dostal gól od Matta Cookea, jeho tým ale vyhrál. | foto: ČTK

Vokoun a Hašek dovedli týmy k výhrám

•   9:41
NEW YORK - Tomáš Vokoun a Dominik Hašek se podíleli svými zásahy na vítězstvích svých týmů v NHL. Vokoun pochytal 20 střel Philadelphie a zasloužil se o prolomení pětizápasové série výher soupeře, Detroit s přispěním 13 úspěšných zákroků Haška na svém ledě zdolal Vancouver 3:2.

Vokounův protějšek Martin Biron měl v zápase daleko více práce a čelil 42 střelám. "V posledních zápasech to vypadalo, jako bych přitahoval puky," řekl Biron, který v minulých pěti utkáních inkasoval pouze pětkrát. "Dneska se však puk odrážel do míst, kam jsem nechtěl. Soupeř se tak dostal do dalších příležitostí, ze kterých skóroval," smutnil Biron, který v letošním ročníku odchytal všechny zápasy svého týmu.

Jedním ze dvou úspěšných střelců Floridy byl kapitán Olli Jokinen, který dvěma góly v úvodních devíti minutách poslal tým do dvoubrankového vedení.

Jeho první branka byla 355. bodem a druhá trefa byla 158. gólem v dresu Panthers. Překonal tím klubové rekordy v počtu získaných bodů a vstřelených branek, které předtím vlastnil Scott Mellanby. "Je to hezké, ale je to týmový sport. Dostával jsem prostor v přesilových hrách, měl jsem štěstí na spoluhráče," řekl skromně Jokinen, který v minulosti hrával v jednom útoku i s českým útočníkem Rostislavem Oleszem. "Nejdůležitější je, aby tým vyhrál. Mé góly a body neznamenají nic, když nepostoupíme do play off," uvedl Jokinen, který hraje za Floridu od června 2000.

Carolina se pomstila Buffalu
Detroit s přispěním 13 úspěšných zákroků Haška na svém ledě zdolal Vancouver 3:2. K vedení pomohl Red Wings i český obránce kanadského celku Lukáš Krajíček. Ve snaze odstavit z prostoru před brankou slovenského útočníka Tomáše Kopeckého znemožnil Robertu Luongovi zasáhnout proti Mattu Ellisovi, který poslal puk do prázdné branky.

"Neviděl jsem záznam, tak nevím, co přesně se stalo. Podobných situací bylo před brankou více. Jsem si jistý, že to byla jejich taktika," řekl Luongo, který v utkání zlikvidoval 36 střel. Krajíček se v závěrečné části asistencí podílel na kontaktním gólu Vancouveru, ve zbytku zápasu se už ale skóre nezměnilo.

Také Václav Prospal pomohl asistencí vykřesat svému týmu naději na bodový zisk. Po jeho nahrávce snížil v 55. minutě Martin St. Louis stav utkání Tampy Bay na ledě Washingtonu na rozdíl jediného gólu, vyrovnat však hosté nedokázali. V té době již hráli bez svého lídra Vincenta Lecavaliera, který byl 15 minut před koncem za bitku a její vyprovokování vyloučen do konce zápasu.

"Hodně nám to pomohlo," uznal trenér Washingtonu Glen Hanlon, kterému se povedla změna ve složení útoku. Do Ovečkinovy formace zařadil kapitána Chrise Clarka, který v minulé sezoně z této spolupráci vytěžil 30 branek. V letošním ročníku čekal na gólový zásah do tohoto zápasu a prosadil se hned dvakrát.

Carolina se pomstila Buffalu za čtyři porážky v minulém ročníku, které výrazně přispěly k tomu, že jako třetí tým v historii NHL během obhajoby titulu nepostoupila do vyřazovací části. Středeční duel rozhodli hokejisté Hurricanes v poslední třetině, v níž si čtyřmi góly zajistili vítězství 6:2. "Jsem si jistý, že na to každý myslel. Ale je vidět, že každá sezona i každý zápas je jiný," řekl kouč Peter Laviolette k vydařené odplatě.

Minnesota přišla jako poslední tým v soutěži o neporazitelnost v normální hrací době, když v Calgary podlehla 3:5. Přitom dlouho takovému výsledku nic nenasvědčovalo. Hráči Wild si vypracovali v úvodních deseti minutách třígólový náskok, který si hlídali až do 31. minuty. Pak k obratu zavelel kapitán Jarome Iginla a hokejisté Flames dokázali do 49. minuty pěti brankami otočit skóre zápasu ve svůj prospěch. Dvěma góly se blýskl Alex Tanguay, který v součtu i se zápasy z loňského ročníku čekal na vstřelenou branku 18 utkání.

Výsledky:
Florida - Philadelphie 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)

Branky: 3. a 9. Jokinen, 35. a 42. Campbell (na první Kreps, na druhou Dvořák) - 30. Lupul, 32. Carter, 53. Kukkonen. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 60 minut, obdržel tři branky z 23 střel, úspěšnost zásahů měl 86,95%. Střely na branku: 42:23. Diváci: 12.856.

Detroit - Vancouver 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 23. a 36. Holmström, 18. Ellis - 26. Cooke, 42. D. Sedin (Krajíček). Dominik Hašek odchytal za Detroit 60 minut, obdržel dvě branky z 15 střel, úspěšnost zásahů měl 86,67 procent. Střely na branku: 39:15. Diváci: 17.015.

Washington - Tampa Bay 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Branky: 7. a 39. Clark, 25. Steckel, 38. Laich, 60. Ovečkin - 17. Ward, 28. Ranger, 55. St.Louis (Prospal). Střely na branku: 29:29. Diváci: 10.226.

Carolina - Buffalo 6:2 (1:1, 1:1, 4:0)
Branky: 1. BrindúAmour, 24. Whitney, 46. E. Staal, 48. Hamilton, 51. Stillman, 58. Hedican - 3. a 36. Pominville. Střely na branku: 43:21. Diváci: 16.058.

Calgary - Minnesota 5:3 (0:3, 3:0, 2:0)
Branky: 36. a 44. Tanguay, 31. Iginla, 35. Phaneuf, 49. Rob. Regehr - 4. Rolston, 6. Parrish, 10. Walz. Střely na branku: 24:19. Diváci: 19.289.