28. září 2011 23:12 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Volejbalistky porazily Francii. Jsou ve čtvrtfinále

Volejbalistky porazily na ME Francii a zahrají si čtvrtfinále | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volejbalistky porazily na ME Francii a zahrají si čtvrtfinále | foto: ČTK

BĚLEHRAD České volejbalistky postoupily do čtvrtfinále mistrovství Evropy. V osmifinále v Bělehradu porazily Francii 3:1 po setech 25:21, 23:25 a dvakrát 25:14 a ve čtvrtečním duelu o semifinále vyzvou Německo. Postup mezi nejlepší osmičku na šampionátu je nejlepším výsledkem národního týmu od bronzu z mistrovství Evropy v Brně před čtrnácti lety.

"Pro nás to byl normální další zápas. Je pravda, že jsme po případné prohře mohli odjet domů, ale vyhráli jsme, a to je paráda," řekl trenér Jiří Šiller a doufal, že ani proti Němkám není jeho tým bez šancí.

"Němky hrají agresivní atletický volejbal, který je plný pohybu. Je to těžký soupeř, ale jak ukázali Srbové při mužském mistrovství Evropy, hrát se dá i proti favoritům, když máte odvahu a otevřené hledí." Za podpory několika českých vlajek v téměř prázdném hledišti volejbalistky v prvním setu do stavu 16:16 dotahovaly mírný náskok Francouzek, kterým se dařilo blokovat. Pak se projevila větší razance českého útoku vedeného univerzálkou Havlíčkovou. Český tým odskočil do čtyřbodového vedení a úvodní dějství získal.

I v druhém setu začaly volejbalistky pomaleji a prohrávaly až 7:13. "Přestali jsme hrát odvážně, musíme zvednout hlavu a bojovat," nabádal při oddechovém času trenér. Jeho svěřenkyně dokázaly snížit v závěru setu až na rozdíl bodu, ale za stavu 23:24 se francouzským blokům povedlo vyzrát na Havlíčkovou.

Od začátku třetí sady Češky na palubovce dominovaly. Zasloužil se o to dobrý příjem a pestrá nahrávka Mühlsteinové, z které bodovaly Havlíčková s Havelkovou, ale i dobře organizovaná obrana, která měla dobře přečtené francouzské útoky. Proto v třetím setu volejbalistky povolily Francouzkám uhrát jen čtrnáct bodů.

V jízdě do čtvrtfinále pokračovaly reprezentantky i ve čtvrté sadě. Sice ztratily tři ze čtyř úvodních výměn, ale pak odskočily do uklidňujícího vedení 12:5. "Jdem, jo!" křikla si základní šestka jako vždy na konci pauzy a bez komplikací set i zápas dokončila.

Češky udělaly o třicet chyb méně než soupeřky

ME ve volejbalu žen v Itálii a Srbsku

Osmifinále (Bělehrad)
ČESKO - Francie 3:1 (21, -23, 14, 14), Srbsko - Rumunsko 3:0 (19, 15, 20).

Čtvrtfinále (Monza)
Turecko - Rusko 3:0 (25, 21, 19), Itálie - Nizozemsko 3:1 (21, 20, -21, 18).

Po využitém mečbolu si volejbalistky zatančily pod sítí oslavné vítězné kolečko. "Byly jsme lepší, výborně jsme bránily a Helena Havelková dobře čapala. Byly jsme nahecované a poslední dva sety jsme hrály v euforii," řekla střídající Andrea Kossanyiová.

Češky byly v utkání mnohem jistější v obraně, udělaly o třicet chyb méně než Francouzky. A Havlíčková nastřílela v útoku celkem šestadvacet bodů. "Nebyl to pro nás jednoduchý zápas. Byly jsme v roli favorita. Věděly jsme, že Francie má dobrou obranu. V prvních dvou setech jsme se s nimi tahaly, teď nám spadl kámen z srdce. Udělaly jsme úspěch, který v ženském volejbalu dlouho nebyl, jsme mezi osmi nejlepšími týmy Evropy," radovala se Havlíčková.

Jedinou českou volejbalistkou, která působí v Německu, je libero Julie Jášová. Hráčka Hamburku ale trenérovi před čtvrtfinálovým zápasem radit nebude. "V národním týmu zase není tolik hráček, které hrají ligu v Německu. Několikrát jsme se s nimi potkaly, zatím jsme na ně nedokázaly najít recept. Konečně přišel čas Německo porazit," řekla Jášová.

ČTK