Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volejbalisty povede Slovák Prieložný

Sport

  13:44
PRAHA - Mužské volejbalové reprezentace se minimálně na tři roky ujme bývalý československý reprezentant Igor Prieložný. Osmapadesátiletý trenér podepíše ve čtvrtek smlouvu do olympijských her 2008 v Pekingu.

Česká volejbalová reprezentace

Dnes jej do funkce schválili členové správní rady svazu. U samostatného českého týmu bude Prieložný již třetím cizincem. Novou éru zahájil v roce 2002 Argentinec Julio Velasco,
loni pak tři měsíce vedl mužstvo Francouz Laurent Tillie.

Proti Tillieho pokračování s českou reprezentací se však postavil jeho zaměstnavatel v klubu Cannes. Svaz začal hledat vhodného nástupce v září po evropském šampionátu, na němž pod Tillieho vedením skončili Češi až devátí, ale druhý cíl postoupit na letošní MS zvládli.

Jednání o novém kouči svazoví činovníci několikrát odložili, až dnes návrh předsedy Antonína Lébla správní rada schválila.

Za posledních osm let bude Prieložný na lavičce českých volejbalistů již osmým koučem a po dlouhé době je pro něj připraven dlouhodobější kontrakt.

"Počítáme se spoluprací na tři roky s vrcholem na olympiádě v Pekingu. Smlouvu podepíše ve
čtvrtek na tiskové konferenci," řekl generální sekretář svazu Jan Žižka.

Jako hráč nastoupil Prieložný bezmála k třem stovkám zápasů v československém dresu a v roce 1985 získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy.

Na evropském šampionátu startoval celkem šestkrát, zúčastnil se také olympijských her a dvou mistrovství světa.

Na post kouče české reprezentace kandidoval v minulosti již dvakrát. Zkušenosti jako trenér sbíral mimo jiné u reprezentace Německa a jako asistent i v Polsku. Do loňska vedl tamní klub Jastrzebie, než dostal nabídku z Čech.

K premiérovému soutěžnímu zápasu pojede Prieložný s novými svěřenci do své vlasti, neboť Slovensko bude koncem května prvním soupeřem českého týmu v kvalifikaci na ME.

V kádru kolem elitních blokařů Martina Lébla a Michala Raka vidí velký potenciál.

"Láká mě start na mistrovství světa, to je jeden z vrcholů trenérské práce," řekl serveru idnes. Listopadový šampionát bude hostit Japonsko.
Autoři: ,