Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Volejbaloví Lvi se snaží uspět na základě statistik a analýz, oproti loňsku se výsledkově zlepšují

Lvi Praha během extraligového zápasu. foto: Lvi Praha

Praha - V roce 2002 se vedení zchudlého baseballového klubu Oakland Athletics rozhodlo sestavit tým velmi neobvyklým způsobem. Na popud absolventa ekonomie z Yale Petera Branda uvěřilo vypočtům a analýzám statistik, které klubu překvapivě doporučily vysloužilé hráče, jež však matematicky měli stále velký potenciál.
  12:52

Tým složený z odložených jmen zprvu sklízel posměch, ten však brzy přešel ve velký údiv, když Oakland vytvořil rekord v počtu po sobě vyhraných zápasů. Osudy mužstva následně zmapoval Michael Lewis v knize Moneyball a záhy vznikl i stejnojmenný film.

O podobný kousek se snaží projekt extraligových volejbalistů Lvi Praha. V probíhajícím ročníku mají v sestavě tři hráče, kteří byli vybráni za pomoci statistické aplikace SmartVolley, jež v klubu sami vyvíjejí a u níž věří, že v budoucnu budou jejím prodejem do zahraničí financovat celý svůj provoz. 

Statistiky, analýzy i simulace

Hlavní myšlenkou aktuálně pátého celku volejbalové extraligy je mix dobře poskládaných outsiderů vytipovaných na základě statistiky a matematických modelů, kteří budou herně a výsledkově konkurovat týmům mnohem bohatších celků. „Agenti nabízejí hráče za tržní cenu a vy nevíte, co kupujete. Takhle díky třem čtyřem klikům jsem si o hráčích zjistil vše podstatné a byl jsem v obraze,“ říká Tomáš Pomr, sportovní ředitel a trenér pražského týmu.

„Díky nové aplikaci jsme se mohli zaměřit na dílčí herní kvalitu, kterou potřebujeme v týmu posílit. Mohli jsme například na post smečaře dát přednost silnějšímu útočníkovi s vynikajícím útokem a servisem před skvěle přijímajícím smečařem se slabším útokem. A takhle jsme si při skládání týmu hráli,“ odhaluje Pomr, který si za pomoci aplikace přivedl rovnou do základní sestavy ze zahraničí Australana Thomase Ewena Douglase a Slovince Mateje Mihajloviče. Z Ústí nad Labem pak přišel nahrávač Luboš Bartůněk. 

Aplikace v praxi, zde znázorňuje například efektivitu servisů.

Bývalého univerzitního klubu ČZU Praha se ujal volejbalový nadšenec a podnikatel Tomáš Janeček, který do projektu, který realizují tři matematici a tři vývojáři, investoval několik milionů korun. V profesionálním prostředí se staly datové analýzy standardem, který pomáhá trenérům před utkáním, ale i v jeho průběhu odhalit slabiny soupeře. Ve volejbale se kluby naučily pracovat s programem Data Volley, který využívá drtivá většina celků i reprezentací. „My jsme za více než rok vyvinuli aplikaci, která možnosti datové analýzy posouvá o několik levelů výše,“ prohlašuje Janeček a jeden z datových vývojářů Vojtěch Herrmann popisuje, jak je jejich umělá inteligence naprogramována k porozumění volejbalu a jeho zákonitostí. „Matematický model simuluje a zpracovává herní výměny s předem určenými parametry. Například si lze navolit hráče na hřiště, fázi utkání, základní část nebo play off a další parametry. Kluby tak získají mnohem více informací.“ 

„Naše podrobné simulace zpracovávají herní výměny a na základě nich vypočítáváme jednotlivým hráčům ratingy. Díky tomuto modelu můžeme do týmu vybrat hráče s nejlepším poměrem cena/výkon,“ pokračuje Herrmann. Aplikace může také pomoci trenérovi ke zvolení účinné taktiky. „Při správné interpretaci výstupů umožňuje stanovit optimální herní strategii, a to jak obecně, tak i proti konkrétnímu soupeři. Například: ne proti každému je efektivní využívat za každou cenu důrazný servis,“ vysvětlil Herrmann.

Ve stopách fotbalu či tenisu

Detailní sledování herních činností, analýzy úspěšnosti nebo nalézání skrytých předností u konkrétních hráčů už Lvi Praha díky technické novince využívají několik měsíců. A dá se říci, že úspěšně. Minulý rok mužstvo skončilo deváté, v současné době se drží na nadprůměrném pátém místě. Různé databázové aplikace sportovní kluby využívají už několik let, některým fotbalovým dokonce pomáhá počítačová hra Football Manager. Databáze se stala součástí Prozone Recruiteru – softwaru, který si kluby předplácejí. 

Je pak na programátorech týmu, jak danou aplikaci dokážou dál rozvíjet. Na základě statistik například v roce 2016 pražská Slavia přivedla úspěšného kamerunského obránce Michaela Ngadea z rumunské Botosani. Běžnou součástí tréninku je práce s databázovými statistikami i v hokeji či tenisu. Ambici rozšířit svou aplikaci do světa mají i Lvi Praha. „Chceme, aby se také stala zdrojem příjmů,“ plánuje Janeček s tím, že v tuzemsku její využívání kvůli náskoku před konkurencí nabídne pouze reprezentaci.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat