Ženský skiatlon na 15 kilometrů. | foto: Reuters

Vrabcová skončila ve skiatlonu jedenáctá, zlato bere Björgenová

•   10:44
KRASNAJA POLJANA (Od našich zpravodajů) - Olympijský skiatlon má stejnou vítězku jako před čtyřmi lety ve Vancouveru. Úvodní závod v bězích na lyžích na hrách v Soči vyhrála norská hvězda Marit Björgenová, která získala už své čtvrté olympijské zlato. Česká jednička Eva Vrabcová-Nývltová skončila v běhu na 7,5 km klasicky a 7,5 km volně jednenáctá.

Startovní pole se začalo drolit po pěti kilometrech a právě Vrabcová-Nývltová zůstala v čele skupinky, která na ty nejlepší nestačila.

Při přezouvání lyží v polovině závodu byla šestnáctá se ztrátou 39,6 sekundy a zdálo se, že na první desítku už nedosáhne.

SLEDOVALI JSME ONLINE

Osmá žena letošního Tour de Ski se však ve druhé části výrazně zlepšila a dotáhla se na soupeřky, s nimiž už prohrávala o více než dvacet sekund. Desítku nakonec ztratila až na cílové pásce, kterou protnula jako jedenáctá.

O medaile v jasném slunečném počasí v Krasné Poljaně bojovaly jen závodnice ze Skandinávie. Z původně šestičlenné skupina favoritek s trojnásobným norským zastoupením se v závěrečném stoupání vyčlenila Švédka Kallaová pronásledovaná Björgenovou.

Na stadionu se pořadí obrátilo, Björgenová si v cíli dala ruku na srdce a uklonila se. Získala čtvrtou zlatou olympijskou medaili, celkově osmou, a v 33 letech a 324 dnech se stala nejstarší olympijskou vítězkou v běhu na lyžích.

Ženy - skiatlon 2x7,5 km

1. Björgenová (Nor.) 38:33,6, 2. Kallaová (Švéd.) -1,8, 3. Wengová -13,2, 4. Johaugová (obě Nor.) -14,6, 5. Saarinenová (Fin.) -15,3, 6. Kowalczyková (Pol.) -56,1, 7. Niskanenová (Fin.) -1:01,7, 8. Digginsová (USA) -1:31,9, 9. Wikenová (Švéd.) -1:33,6, 10. Išidaová (Jap.) -1:34,7, 11. Vrabcová-Nývltová -1:35,2, ...36. Nováková -2:47,1, 58. Moravcová (všechny ČR) -6:07,2.