Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Česká smůla. Koulař Staněk byl jen pět centimetrů od medaile

18:00aktualizováno  22:54
LONDÝN - Koulař Tomáš Staněk obsadil na mistrovství světa čtvrté místo výkonem 21,41 m. Postaral se o zatím nejlepší výsledek české výpravy v Londýně. Od bronzu ho dělilo pouhých pět centimetrů.

Tomáš Staněk si zoufá. Od medaile byl jen pět centimetrů. foto: Reuters

Čeští tyčkaři se ve finále nepředstaví, Klučinová je před poslední osmistovkou osmá

Eva Vrabcová-Nývltová doběhla maraton čtrnáctá v osobním rekordu 2:29:56 jako druhá nejlepší Evropanka. Eliška Klučinová pak obsadila v sedmiboji desáté místo.

Zlato v kouli získal Novozélanďan Thomas Walsh, který stejně jako v kvalifikaci jako jediný překonal hranici 22 metrů. V poslední sérii, kdy už měl jistý titul, poslal kouli do vzdálenosti 22,03 m.

Šestadvacetiletý Staněk ve svém životním závodě předvedl nejdelší vrh ve druhé sérii, kdy koule z jeho otočky přistála ve vzdálenosti 21,41 m.

Tomáš Staněk na MS v Londýně.
From zero to hero. V zimě nad ní všichni lámali hůl, protože kvůli příznakům...

Chorvat Stipe Žunič měl už v té době o pět centimetrů víc a tenhle rozdíl už nedokázal český koulař v dalším průběhu smazat.

Přesto za sebou nechal několik koulařských es včetně olympijského vítěze z Ria de Janeiro Američana Ryana Crousera.

V dramatickém závěru další Američan Joe Kovacs poslal kouli daleko za 22 metrů, ale škrtl přitom nohou o břevno a musel se spokojit se stříbrem.

Špotáková postoupila druhým pokusem

Z pětice českých atletů, která dnes na mistrovství světa v Londýně bojovala o postup do finále, uspěla jen oštěpařka Barbora Špotáková.

Dvojnásobná olympijská vítězka překonala limit druhým hodem dlouhým 64,32 m.

Druhá oštěpařka Nikola Ogrodníková zůstala při premiéře na MS centimetr pod šedesátimetrovou hranicí a to na postup nestačilo.

Barbora Špotáková.

Špotáková, která na stejném stadionu získala před pěti lety druhé olympijské zlato, nastupovala až mezi posledními.

První pokus jí nevyšel, ale ve druhém už limit 63,50 m přehodila a v úterý se pokusí rozšířit svou sbírku z MS, v níž je zlato z Ósaky a dvě stříbra.

Její velká letošní soupeřka Chorvatka Sara Kolaková sice limit nesplnila, ale ve finále také bude.

Klučinová se udržela v elitní desítce

Belgičanka Nafissatou Thiamová přidala dnes v Londýně k olympijskému zlatu i titul mistryně světa v sedmiboji.

Do druhého dne soutěže vstupovala z druhého místa, ale Němku Carolin Schäferovou nechala daleko za sebou už v dálce. V cíli osmistovky měla na kontě 6784 bodů a náskok 88 bodů.

Eliška Klučinová obsadila desáté a Kateřina Cachová patnácté místo. V úvodu druhého dne soutěže skočila Klučinová do dálky 616 centimetrů, s čímž nebyla příliš spokojena, protože umí delší skoky.

Vzhledem k problémům s ramenem měla obavy z hodu oštěpem, ale její letošní maximum 41,91 m ji udrželo v první desítce.

Eliška Klučinová.

Tam zůstala i po závěrečné osmistovce, v níž doběhla osmá za 2:13,00 a celkem nasbírala 6313 bodů. Cachová získala 6070 bodů.

Thiamová v hodu oštěpem svůj náskok ještě zvýšila.

Na třetí místo se posunula Anouk Vetterová z Nizozemska, která vyhrála oštěpařskou část v novém rekordu mistrovství světa 58,41 m. Osmistovka už na medailovém pořadí nic nezměnila.

Nývltová šokovala i sama sebe

Maraton v Londýně vyhrál keňský běžec Geoffrey Kirui v čase 2:08:27 s více než minutovým náskokem před nejbližším pronásledovatelem a získal pro svou zemi už páté zlato v historii mistrovství světa. Odpoledne ho napodobila Rose Chelimová z Bahrajnu.

Zatímco v závodě mužů bylo rozhodnuto velmi brzy, ženy bojovaly ještě šest kilometrů před cílem ve čtrnáctičlenné skupině.

O roztrhání pole se postarala Chelimová, keňská běžkyně v dresu Bahrajnu, a doběhla si pro zlato.

Dlouho se s ní držela dvojnásobná mistryně světa Edna Kiplagatová z Keni, ale závěr byl zcela v režii její soupeřky. Sedmatřicetiletá Kiplagatová, která na MS triumfovala v letech 2011 a 2013, tentokrát získala stříbro.

Je to doma. Nebo spíš v Riu. Eva Vrabcová - Nývltová děkuji v cíli fanouškům.

Vrabcová-Nývltová se téměř do poloviny trati držela ve vedoucí skupině, ale pak nezachytila zrychlení soupeřek.

„Já na to zrychlení neumím reagovat, takže tam se udělala potom nějaká díra. Je to ještě takový stimul, co zlepšovat v tréninku,“ popisovala česká běžkyně.

Ztráta však narůstala jen pomalu a bývalá lyžařka proběhla cílem necelé tři minuty za vítězkou. Poprvé zlomila hranici dvou a půl hodiny a ve srovnání s olympijským maratonem v Riu de Janeiro si polepšila o dvanáct míst.

„Je to úplně fantastický,“ radovala se. Z Evropanek byla rychlejší jen domácí Charlotte Purdueová.

Maslák skončil sedmnáctý

Čtvrtkař Pavel Maslák obsadil v semifinále šesté místo a do finále se nedostal. Byl o 14 setin pomalejší než v rozběhu a časem 45,24 skončil celkově sedmnáctý.

Dvojnásobný halový mistr světa Maslák nezopakoval výkon z rozběhu a ve svém semifinále obsadil časem 45,24 s až šesté místo.

K postupu do elitní osmičky by mu však nestačilo ani vylepšení vlastního českého rekordu, který má hodnotu 44,79 s.

Poslední postupující běžel ještě o 13 setin rychleji. „Věděl jsem, co musím běžet, tak možná to bylo trošku svazující,“ řekl.

Letní olympijské hry v Riu de Janeiro, 12. srpna, atletika, 400 m muži,...

Do finále nepostoupil nikdo z Evropanů. Masláka mrzelo, že nezopakoval výkon z rozběhu a neumístil se lépe mezi zástupci starého kontinentu.

„Samozřejmě by to chtělo dotáhnout dál, ne na 17. místo. Přeci jenom bych se chtěl umisťovat výš,“ poznamenal.

Nejlepší čtvrtku předvedl Steven Gardiner z Baham, čas 43,89 s je národním rekordem a skvělou vizitkou pro úterní finále.

Bez problémů postoupil i světový rekordman Wayde van Niekerk z Jihoafrické republiky. Zato Američan LaShawn Merritt, který získal medaile na všech pěti předchozích šampionátech, skončil až za Maslákem.

Nejrychlejší ženou planety je Bowieová

MS v atletice:

Finále - muži:

Koule: 1. Walsh (N. Zél.) 22,03, 2. Kovacs (USA) 21,66, 3. Žunič (Chorv.) 21,46, 4. Staněk 21,41, 5. Haratyk (Pol.) 21,41, 6. Crouser 21,20, 7. Whiting (oba USA) 21,09, 8. Bukowiecki (Pol.) 20,89.

Ženy:

100 m (vítr +0,1 m/s): 1. Bowieová (USA) 10,85, 2. Ta Louová (Pobř. slon.) 10,86, 3. Schippersová (Niz.) 10,96, 4. Ahouréová (Pobř. slon.) 10,98, 5. Thompsonová (Jam.) 10,98, 6. Ahyeová (Trin.) 11,01, 7. Santosová (Braz.) 11,06, 8. Baptisteová (Trin.) 11,09.

Tyč: 1. Stefanídiová (Řec.) 491, 2. Morrisová (USA) 475, 3. Peinadová (Venez.) a Silvaová (Kuba) obě 465, 5. Ryzihová (Něm.) 465, 6. Bradshawová (Brit.) 465, 7. Newmanová (Kan.) 465, 8. Mullinová (Rus.) 455.

Sedmiboj: 1. Thiamová (Belg.) 6784 b. (100 m př.: 13,54 - výška: 195 - koule: 15,17 - 200 m: 24,57 - dálka: 657 - oštěp: 53,93 - 800 m: 2:21,42), 2. Schäferová (Něm.) 6696 (13,09 - 186 - 14,84 - 23,58 - 620 - 49,99 - 2:15,34), 3. Vetterová (Niz.) 6636 (13,31 - 177 - 15,09 - 24,36 - 632 - 58,41 - 2:19,43), 4. Rodríguezová (Kuba) 6594, 5. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 6558, 6. Dadicová (Rak.) 6417, 7. Visserová (Niz.) 6370, 8. Salmanová-Rathová (Něm.) 6362, ...10. Klučinová 6313 (14,03 - 186 - 14,80 - 24,72 - 616 - 41,91 - 2:13,00), 15. Cachová 6070 (13,37 - 174 - 11,84 - 24,56 - 615 - 43,67 - 2:15,58).

Kvalifikace:

Muži: 400 m - semifinále: 1. Gardiner (Bah.) 43,89, ...17. Maslák 45,24 - nepostoupil.

800 m - semifinále: 1. Bett (Keňa) 1:45,02.

110 m př. - semifinále: 1. McLeod (Jam.) 13,10.

Ženy:

100 m - semifinále: 1. Thompsonová (Jam.) 10,84.

Oštěp: 1. Lu Chuej-chuej (Čína) 67,59, ...5. Špotáková 64,32 - postoupila, 19. Ogrodníková 59,99 - nepostoupila.

Nejrychlejší ženou planety je po finále stovky Američanka Tori Bowieová. Cílem finále prolétla v čase 10,85 o setinu před Marie-Josée Ta Louovou z Pobřeží slonoviny.

Z českých atletů měl nejblíže k medaili koulař Tomáš Staněk, od bronzu ho na čtvrtém místě dělilo pět centimetrů.

Bowieová doslova vpadla do cíle za cenu odřenin a po stříbru z Ria de Janeiro získala medaili nejcennější.

Po sobotní výhře Justina Gatlina tak mají Spojené státy poprvé od roku 2005 sprinterský double na nejkratší trati. Čest evropského sprintu zachraňovala třetím místem Dafne Schippersová z Nizozemska.

Dvojnásobná olympijská vítězka Elaine Thompsonová z Jamajky a největší favoritka doběhla překvapivě až na pátém místě. Prošla sice hladce do finále, ale v něm zaspala na startu podobně jako její slavný krajan Usain Bolt.

Tyčka opět pro Stefanidiovou

Sedmiboj i finále soutěže tyčkařek měly stejné vítězky jako loni na olympijských hrách.

Pozici světových jedniček obhájily belgická sedmibojařka Nafissatou Thiamová i řecká tyčkařka Ekaterini Stefanídiová, která se zlepšila až na 491 cm, což je nejlepší letošní světový výkon.

Řekyně zůstala v závěru v soutěži stejně jako loni už jen s Američankou Sandi Morrisovou. Obě se bez chyby přehouply i přes 475 centimetrů, kde už všechny ostatní tyčkařky skončily.

O sedm centimetrů výš uspěla jen Stefanídiová a pak přidala ještě 491 cm, což je její osobní rekord, ale 502 už bylo nad její síly.