Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrátit Lendlovi občanství? Velká čest, říká hrdě ministr vnitra John

Sport

  11:41
PRAHA - Tenista Ivan Lendl by mohl poměrně rychle získat české občanství. Ministr vnitra Radek John řekl, že mu bude ctí Lendlovi občanství vrátit, jakmile se mu žádost objeví na stole. "Udělalo by mi to velkou radost. Považoval bych to dokonce za velkou čest a byl by to znamenitý signál pro Českou republiku," řekl John na otázku, jak s žádostí o vrácení občanství naloží.

Ivan Lendl opět v Ostravě. foto: ČTK

Podle serveru Aktuálně.cz musí Lendl žádost předložit zvláštní komisi ministerstva vnitra; pokud by ta jeho žádost zamítla, rozhodl by ministr. Padesátiletý Lendl má osmnáct let americké občanství a o možnosti získat zpět i český pas se zmínil letos na začátku listopadu, kdy byl v Česku.

"Cítím se tady jako doma, ale s americkým pasem je to divné. Zamýšlím, zda se na to dá podívat, zda bych mohl mít dva pasy. Pro mě by to bylo fajn," řekl Lendl v Prostějově. Letos se Lendl vrátil po 16 letech k tenisu a v Ostravě nadchl fanoušky v exhibici Tennis Advantage III, v které porazil legendárního Švéda Björna Borga 6:4 a 7:6.

Lendl navazuje třeba na Martinu Navrátilovou. Bývalá světová jednička měla americké občanství od roku 1981, české znovu dostala v lednu 2008. Lendl se stal "zrádcem socialismu" v roce 1983 po exhibici v jihoafrické Bophutatswaně, za což dostal pokutu a byl vyřazen z daviscupového týmu. Pohlaváři se pak snažili tehdy světovou jedničku získat zpět slibem, že obdrží vystěhovalecký pas za podpis smlouvy o reprezentaci na deset let.

Lendl kývl, ale pasu se nedočkal. V USA žije Lendl od roku 1984, o tři roky později požádal o americké občanství, které obdržel 7. července 1992. O dva roky později s tenisem kvůli chronickým problémům se zády skončil. V Americe se v roce 1989 oženil se Samanthou Frankelovou a spolu vychovávají pět dcer.

Autor: