Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všechno se sešlo, pravil nadšený Soukup. Ale oslavu zatím neplánuje

Sport

  6:30
SOČI (Od naší zpravodajky) - Poprvé v životě po závodě brečel. "Stane se. I chlapi to zvládají," smál se. Potřetí v řadě získal na vrcholné akci bronzovou medaili - po vytrvalostním závodě na mistrovství světa v Ruhpoldingu a loňském bronzu se smíšenou štafetou na šampionátu v Novém Městě na Moravě si Jaroslav Soukup dojel v Soči pro olympijský bronz. "Nerozumím tomu," smál se.

Radost Jaroslava Soukupa. foto: MAFRA - Michal Sváček

Jaký to byl závod?
Nechápal jsem, když mi hlásili, že jsem vepředu. Že jsem druhý. První. Snažil jsem se jet co nejrychleji a na to třetí místo to vyšlo.

Bude oslava?
Až po sezoně. Teď nemůžu.

Uvědomujete si, že jste historicky prvním českým medailistou z biatlonu?
Až teď mi to dochází, je to hezké. Moc to nechápu.

Popište váš bronzový den...
Když se startuje později, je to hodně dlouhý. Člověk je už po probuzení trošku nervózní z blížícího se závodu. Takže se vymýšlí něco, aby v hlavě nebyl závod. Skypoval jsem s manželkou, byl jsem v pohodě. Bylo to ale hodně zdlouhavé. Nějaké přípravy na závod, balení. Ještě jsem se šel protáhnout, proběhnout, zaposilovat si. Natahovalo se to. Ale dopadlo to dobře ne?

Soukupova cesta k cennému kovu

Není-li to tajemství, co jste s manželkou řešili? Závod nebo věci mimo?
Povzbuzovala mě do závodu. Když jsem byl letos desátý v Ruhpoldingu, tak mi před závodem říkala, že by se dceři Adélce hodila jedna konkrétní hračka, abych na ni v závodě vydělal. Povedlo se. Teď mi říkala, že si doma přejí skluzavku. Takže se můžou těšit, dopadne to. Může to být i nějaká větší skluzavka.

Cítil jste před závodem, že by to mohlo vyjít?
Tréninky nebyly nic moc. Trať je náročná, ve sjezdu si člověk neodpočine. Má zatížené nohy, jak musí zatáčet. Jsou to těžké sjezdy, zatáčky. Kopec je dlouhý a prudký. První dvě kola to ještě docela šlo, v půlce třetího mi fakt došlo. Ještě teď sotva dýchám.

Nic takového, že byste měl před očima bronzový závod?
Nemyslím, že by se mi něco zdálo. Nestává se mi, že bych měl sny o dění předešlého dne. Ale závod byl náročný, takže se mi bude spát dobře. Jsem unavený.

Na posledních třech vrcholných akcích jste pokaždé získal medaili, bronz. Máte stoprocentní bilanci.
Zatím mi to nedochází. Po loňském roce jsem si to říkal, že by bylo hezké mít tři třetí místa, dvě druhá a jedno první... Ne, bylo jen tak mimo (směje se). Ale daří se.

Takže stříbro v pondělní stíhačce?
Už takhle? Vždyť to vychází po roce! Ale vážně. Je to krásné.

Vyladit na vrchol sezóny není jednoduché. Zdá se, že jste na to specialistou.
Ale pořád to je jen třetí místo, ještě jsou dvě příčky...

Jako by vám snad třetí místo bylo málo.
Ne! Vůbec ne. Je to biatlon, není to v uvozovkách jen lyžování, musí se sejít běh i střelba. Nesmí být vítr, musí být lyže, rozhoduje hodně drobností.

Zkuste říct, jaký je rozdíl mezi bronzem z mistrovství světa a bronzem z olympijských her?
Hodně lidí zmiňuje, že v biatlonu nikdy žádná medaile na olympiádě nebyla, tím je výjimečná. A hlavně olympiáda je jednou za čtyři roky. Je to prostě něco víc.

Zaber! Biatlonista Jaroslav Soukup na trati.

Zaber! Biatlonista Jaroslav Soukup na trati.

Trenér Rybář přiznal, že po těžkém zranění z jara 2012 bylo celkem náročné udržet vás v tréninku. Bylo tomu tak?
No... Moc se se mnou neprděl. Zpětně musím říct, že udělal dobře. Já jsem si říkal, že holt budu muset jeden rok vynechat a jen trénovat, postupně se do toho dostat. Ale nakonec to šlo. Nastoupil jsem v průběhu minulé sezony, docela jsem závodil. Letos jsem se taky necítil nějak hvězdně. Ale dneska to překvapivě sedlo hezky. To bych fakt nečekal.

Zlomilo se někde něco?
Nic. Jen mi to sedlo. Ještě v týdnu před závodem jsem necítil nic dobrého. Ani že bych měl být dobrý právě v Soči. Ale udělali jsme maximum, dobře jsme trénovali, servis byl skvělý, lyže výborné. Všechno se sešlo.

Před stíhačkou máte skvělou výchozí pozici k dalšímu dobrému výsledku.
Hlavou mi to nebliklo. Hodně dlouho jsem to v cíli rozdýchával. Ležel jsem tam... Jsem zvědavý, jak to zvládnu. Zítra máme volno, jede se až pozítří. Tak uvidíme.

Uvědomujete si, že jste si v Soči "přidělal práci"? Díky bronzu vás čeká závod s hromadným startem, trenér nevyloučil, že jste ve hře o místo ve štafetě.
Masák je bonusový závod. Když se bude dařit a dobře střílet, budu se těšit. A štafeta? Možná.

Jel jste někdy šest závodů během dvou týdnů?
Na mistrovství světa v Rupholdingu možná pět. Nevím.

Trenér říkal, že vás tehdy bronz trochu semlel.
Unavil jsem se. V závodě s hromadným startem jsem na tom do posledního kola nebyl špatně, ale neměl jsem energii. Já jsem holt hubenější, takový střízlík, nevydržím tolik.

Mluvil jste už po závodě s manželkou?
Já se nestihl ani převléknout. Nemám u sebe ani telefon. Zavoláme si, až budu ve vesnici. Jen nevím, kdy, ale časový posun je dobrý.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...