Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Gannova odplata. V časovce na Vueltě porazil i Evenepoela a slaví vítězství

Filippo Ganna z Ineosu během desáté etapy Vuelty 2023. foto: Cxcling/La Vuelta

Předvedl parádní výkon, letěl po trati. Dokonce ani belgický světový šampion Remco Evenepoel na něj tentokrát neměl. Ital Filippo Ganna z Ineosu se stal jasným vládcem desáté etapy Vuelty a oslavil zde své první vítězství. Evenepoel byl v časovce druhý, třetí skončil Primož Roglič. V celkovém vedení cyklistické Grand Tour zůstává Sepp Kuss z Jumbo-Visma.
  16:40aktualizováno  18:08

Jde pro něj svým způsobem o odplatu. Na nedávném mistrovství světa v Glasgow chtěl Ganna získat třetí časovkářský titul. Skutečně byl blízko, jenže nakonec se před něj jeden muž dostal. Remco Evenepoel.

Tentokrát ve Španělsku Belgičan na Itala – stejně jako všichni další – zkrátka neměl.

ONLINE

10. etapu jsme sledovali podrobně

Ganna předvedl úchvatný výkon. Letěl po trati, řezal zatáčky, ale zároveň bylo vidět, jak má vše pevně pod kontrolou.

Skoro šestadvacetikilometrovou trať zajel v čase 27:39 minuty. Průměrně tedy jel skoro 56 kilometrů v hodině!

Nepřekvapí, že na všech mezičasech byl první. Na úvodním byl před Evenepoelem rychleji o 11 sekund, na druhém o 18. V cíli sice třiadvacetiletý lídr Quick-Stepu manko malinko stáhl, i tak je ale dělilo 16 sekund.

„Jsem superšťastný,“ radoval se sedmadvacetiletý Ganna. „Trať byla opravdu pěkná, navíc nám vyšlo i počasí. Nemohl jsem si to užít víc.“

Ital zároveň přinesl obrovskou radost i své stáji Ineos. Ne, letošní Vuelta jim dosud vůbec nevycházela. Hned v první etapě se museli po pádu rozloučit s Laurensem de Plusem, v sedmé zase s Thymenem Arensmanem.

Ital Filippo Ganna během desáté etapy Vuelty 2023.

Nedaří se ani jejich lídrovi na celkové pořadí Geraintu Thomasovi, který se už také jednou ocitl na zemi a v časovce zase řešil technické problémy.

Až Ganna jim zvedl náladu.

Jde pro něj o první vítězství na Vueltě, celkově si připsal osmadvacátý profesionální triumf.

„Teď máme další dva týdny na to, abychom se pokusili o další,“ vyhlíží.

Jen další tři závodníci se v časovce vešli pod minutovou ztrátu. Třetí Primož Roglič z Jumbo-Visma zaostal za Gannou o 36 sekund, čtvrtý Joao Almeida z UAE o 50 a pátý Alexandr Vlasov z Bory o 52.

Jonas Vingegaard z Jumba skončil na desátém místě se ztrátou 1:18 minuty.

Vuelta 2023

vše o závodě

Kuss byl třináctý s mankem 1:29 minuty. I přesto stále zůstává v celkovém vedení, na druhého Marca Solera z UAE (v časovce osmého) má k dobru 26 sekund a na třetího Evenepoela 1:09 minuty.

Čtvrtý je v celkovém hodnocení Roglič se ztrátou 1:36 minuty, Vingegaard je sedmý s odstupem 2:22 minuty.

Jan Hirt byl z Quick-Stepu byl v desáté etapě 136. s mankem 4:51 minuty. Michal Schlegel z Caja Rural 122. s mankem 4:34.

Jak se vše odehrálo

Kolem druhé hodiny se v centru Valladolidu začali cyklisté řadit ke startu letošní jediné individuální časovky.

Oproti té týmové, která Vueltu v Barceloně zahajovala, je přivítalo ideální počasí a i trať pro ně byla mnohem příznivější. Byla sice delší, měřila necelých 26 kilometrů, většinu času ale vedla po nových širokých silnicích.

Tentokrát žádná tma, žádné kluzké bílé značení či louže.

„Bude to ten pravý souboj,“ očekával technický ředitel Fernando Escartín. „Měla by sedět časovkářským specialistům. Silní jezdci budou mít nad vrchaři výhodu.“

Což se potvrdilo.

Startovalo se od konce celkové klasifikace, jako první šel na řadu Scotson z Jayca. Bylo jasné, že ani tentokrát žádný lepší výsledek nezapíše, protože časovku rozjel vlažněji, spíše šetřil síly.

Švýcar Stefan Bissegger během desáté etapy Vuelty 2023.

První slušný čas si v cíli připsal až mistr Evropy proti chronometru Bissegger z EF. Na trati neudělal žádnou výraznější chybu, průměrně jel rychlostí 53,4 kilometru v hodině a jasně šel do prozatímního vedení.

Že by byl ale nějak extra spokojený? Kdepak.

„Nebyl to můj nejlepší den,“ smutnil Švýcar. „Měl jsem prostě špatné nohy, nedokázal jsem držet watty, které jsem chtěl. Nečekám proto, že vyhraju. Budu rád, když budu do pětky.“

A moc dobře věděl, o čem mluví.

V horkém křesle sice strávil několik desítek minut. Když se však na silnici pustil další z časovkářských specialistů – Ganna – záhy bylo zřejmé, že jen pád či technické problémy italského šampiona by ho udrželi ve vedení.

Ganna totiž po trati letěl, skvěle řezal zatáčky. Jeho průměrná rychlost?

Skoro 56 kilometrů v hodině!

Ital z Ineosu Bisseggera předčil o 1:19 minuty a byl spokojený. „Nejel jsem sice tak jako na mistrovství světa. Ale na to, že už máme za sebou devět těžkých dní? Slušné,“ říkal. „Zajel jsem to nejlepší. Teď uvidíme.“

V cílovém prostoru se nejprve vyjel a pak usedl do horkého křesla, z něhož sledoval, jak si vedou další.

Primož Roglič z Jumba během desáté etapy Vuelty 2023.

Muselo pro něj jít o úmorné čekání. Mohl si sice odškrtnout, že ho nepokořili skvělí časovkáři jako kolega z Inoesu Castroviejo, Oliveira z Movistaru či Cattaneo z Quick-Stepu, věděl ale, že ti největší soupeři na řadu teprve přijdou.

Jak si v porovnání s ním povede Vingegaard? Jak Roglič? A hlavně: jak jediný jeho přemožitel z Glasgow Evenepoel?

Všichni hůře.

Gannovi tak vítězství tentokrát neuniklo.

Cyklistický etapový závod Vuelta

10. etapa (individuální časovka 25,8 km ve Valladolidu):

1. Ganna (It./Ineos Grenadiers) 27:39, 2. Evenepoel (Belg./Soudal-Quick Step) -16, 3. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -36, 4. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) -50, 5. Vlasov (Rus./Bora-hansgrohe) -52, 6. Cattaneo (It./Soudal-Quick Step) -1:09, ...122. Schlegel (ČR/Caja Rural-Seguros RGA) -4:34, 136. Hirt (ČR/Soudal-Quick Step) -4:51.

Průběžné pořadí: 1. Kuss (USA/Jumbo-Visma) 35:52:38, 2. Soler (Šp./SAE Team Emirates) -26, 3. Evenepoel -1:09, 4. Roglič -1:36, 5. Martinez (Fr./Groupama-FDJ) -2:02, 6. Almeida -2:16, ...37. Hirt -35:35, 104. Schlegel -1:19:46.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...