Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Přetahovaná až do cíle. Na Vueltě už potřetí slaví Groves, Bittner druhý

O VÍTĚZSTVÍ. Největším soupeřem Kadena Grovese v závěru 17. etapy Vuelty byl Pavel Bittner (vpravo). foto: Profimedia.cz

Sedmnáctá etapa španělské Vuelty měla nabídnout poslední hromadný dojezd tohoto ročníku. A predikce se také naplnila, jen za mnohem dramatičtějších okolností, než by si sprinteři přáli. Až do posledních stovek metrů se totiž peloton přetahoval s odvážnými uprchlíky, nakonec potvrdil postavení nejlepšího sprintera závodu Kaden Groves. Český závodník Pavel Bittner ze stáje DSM spurtoval za australským cyklistou týmu Alpecin-Deceuninck na druhém místě.
  14:24aktualizováno  18:46

Čtyři uprchlíci, kteří si na začátku dne naskočili do úniku, neměli činit pelotonu velké vrásky. Ten ovšem nepočítal s jejich zarputilostí. A také s hustým deštěm, který stíhání úniku v technickém městském dojezdu do Santanderu komplikoval.

Sedmnáctá etapa španělské Vuelty

Podrobné reportáž

Navíc když už se zdála být situace pod kontrolou, zaútočil v posledních dvou kilometrech švýcarský šampion Mauro Schmid, ke kterému se přidal Victor Campenaerts a jeden z Bittnerových pomocníků.

Ještě do poslední zatáčky před cílovou rovinkou vjížděla trojka na prvním místě, předjet ji dokázala už jen hrstka těch nejsilnějších domestiků a sprinterů. Chvíli se zdálo, že by tím nejsilnějším mohl být ve středu znovu Bittner.

Český mladík se držel zadního kola Grovese, a když Australan zavelel ke spurtu, dokázal se dostat na jeho úroveň. Pár metrů před cílem ale musel svěsit nohy a uznat porážku od zkušenějšího.

„V podstatě celou druhou půlku dne se jelo strašně ostré tempo, dost jsem trpěl. Klobouk dolů před všemi, kteří se podíleli na sjíždění úniku, hlavně tedy mými parťáky z týmu. Kaden byl pak v závěru zkrátka silnější,“ líčil následně v cíli Bittner.

„Ale s druhým místem nemůžu být nespokojený, na začátku Vuelty jsem ani nevěděl, jestli ji dokážu dokončit, a kdyby mi někdo před pár měsíci řekl, že vyhraju etapu na Grand Tour, vezmu to všemi deseti.“

Stejně pokorně, jako bral svůj výkon Bittner, prožíval etapový hattrick Groves.

SKROMNÝ HATTRICK. Kaden Groves vítězí už ve třetí etapě na Vueltě, oslavy tentokrát omezil na skromné zamávání fanouškům. Na druhém místě finišuje Pavel Bittner

Honička s únikem na posledních třiceti kilometrech mu zřejmě sebrala dost sil, zároveň si ale Australan uvědomoval, že víc než cokoliv jiného byl jeho středeční triumf především zásluhou týmu, který se pro něj v závěru absolutně obětoval.

A tak zatímco jeho kolega z Alpecinu při průjezdu páskou emotivně křičel a zatínal pěsti, Groves jen zamával divákům a zvedl palce. Velkými slovy pak šetřil i v rozhovoru s vítězem.

„Měl jsem kolem sebe namotivovaný tým, který se od začátku dne snažil kontrolovat únik a pohlídat, aby se do něj dostali ti správní lidé, takže odvděčit se za to všem klukům třetím etapovým vítězstvím je vážně speciální.“

Možná trochu překvapivě měl Groves kromě vděku také pochopení pro útočníky, kteří v úplném závěru práci jeho kolegům ještě zkomplikovali. „Na Vueltě je tak málo sprinterských příležitostí, všechny ostatní etapy jsou naplněné horami, takže je jasné, že to takoví jezdci budou zkoušet,“ říkal smířlivě.

Podívejte se na poslední kilometr sedmnácté etapy:

Třetím etapovým triumfem ještě navýšil svůj náskok v zeleném dresu, který zdědil po Woutu van Aertovi. Po středě má výhodu 116 bodů na Bittnera, který se posunul na průběžné druhé místo. Pokud Groves dokáže přejet zbylé etapy, vítězství bodovací soutěže by mu už nemělo uniknout.

Favorité na celkové pořadí tentokrát na rozdíl od sprinterů prožili klidný den. V technickém dojezdu na mokru se všichni dokázali vyhnout pádům, před posledními čtyřmi dějstvími Vuelty tak Ben O’Connor (Decathlon-Ag2r) stále drží červený dres s náskokem pěti sekund na Primože Rogliče (Red Bull-Bora).

Další český zástupce Mathias Vacek se také snažil zapojit do spurtu, cyklista Lidl-Treku se dostal dokonce na zadní kolo Bittnera, v hektických posledních metrech ale pozici ztratil a do cíle dorazil na osmnáctém místě.

Jak se vše odehrálo

Historický den pro Austrálii. Poprvé za 79 ročníků Vuelty se na start etapy seřadili tři australští majitelé výsostných dresů. Bena O’Connora v červené doplnili Jay Vine v puntíkách a Kaden Groves v zelené, kteří převzali vedení vrchařské a sprinterské soutěže po smolném konci Wouta van Aerta v úterní etapě.

Profil sedmnácté etapy Vuelty

Déšť a kopce. Úvod 142 kilometrů dlouhé cesty z Arnuera do Santanderu pelotonu propršel, v první půlce dne navíc čekaly na závodníky dvě vrchařské prémie, které nejspíš mnoho potenciálních zájemců o únik demotivovaly. Navíc s vyhlídkou na rovinatý dojezd svědčící sprinterům se před peloton pustili pouze čtyři nejodhodlanější závodníci.

Bittner má důvěru. První stoupání dne Alto de la Estranguada děsilo svými osmnáctiprocentními rampami, sprinterské týmy se proto snažily situaci v pelotonu kontrolovat a konstantním tempem znechutit ostatním případné nástupy. Nejvíce na čele byli vyrovnáni jezdci DSM, kteří od začátku etapy ukazovali naprostou oddanost Pavlu Bittnerovi.

Únik se nevzdává. Přestože za celý den nedostala čtyřka na čele ani pětiminutovou výhodu, dalo její sjíždění pelotonu pořádně zabrat. V rovinaté druhé polovině etapy měla být pro tempaře sprinterských týmů hračka uniklou skupinku dojet, ta se ale nevzdávala snadno, a tak ještě třicet kilometrů před cílem měla k dobru přes dvě minuty.

Komplikace pro sprintery. Po téměř suchém prostředku etapy znovu houstl déšť a s ním i atmosféra v pelotonu. Únik totiž stále patnáct kilometrů před cílem oplýval téměř minutovou výhodou, z pelotonu navíc vystřelil Victor Campenaerts a už tak trpícím sprinterským domestikům zkomplikoval práci.

Nebezpečný Santander. Campenaertsovu akci se sice podařilo eliminovat, to už ale závod vjížděl do cílového Santanderu, jehož ulice byly beznadějně promoklé. V kombinaci s četnými kruhovými objezdy, zatáčkami a dopravním značením to rychlost pelotonu nijak nenavyšovalo. Thibault Guernalec v úniku navíc dělal vše proto, aby peloton udržel za zády.

Správné načasování. Když už peloton začal konečně únik pohlcovat, zaútočil švýcarský šampion Mauro Schmid, kterého se dokázali zachytit pouze Max Poole pracující pro Bittnera a znovu zlobící Campenaerts. Rozjetý sprinterský vlak Alpecinu ovšem nepanikařil a spoléhal na to, že čistou silou odvážlivce v závěru udolá. Podařilo se mu to sice až na posledních třech stovkách metrů, i to ale bylo dostatečně včas na to, aby mohl Groves spurtovat pro své třetí vítězství.

Cyklistický závod Vuelta

17. etapa (Arnuero - Santander, 141,5 km):

1. Groves (Austr./Alpecin-Deceuninck) 3:32:14, 2. Bittner (ČR/dsm-firmenich-PostNL), 3. Braet (Belg./Intermarché-Wanty), 4. Miquel (Šp./Equipo Kern Pharma), 5. Strong (N. Zél./Israel-Premier Tech), 6. Campenaerts (Belg./Lotto-Dstny), ...18. M. Vacek (ČR/Lidl-Trek) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. O’Connor (Austr./Decathlon-AG2R-La Mondiale) 68:41:14, 2. Roglič (Slovin./Red Bull-Bora hansgrohe) -5, 3. Mas (Šp./Movistar) -1:25, 4. Carapaz (Ekv./EF Education-EasyPost) -1:46, 5. Landa (Šp./Soudal-Quick Step) -2:18, 6. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -3:48, ...66. M. Vacek -2:15:11, 120. Bittner -3:30:04.