Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výborný: Zvládnu Spartu i Slovinsko

Sport

  11:44
PRAHA - Během jediného dne se Františku Výbornému (52 let) oba mobilní telefony utavily. Reakce na jeho jmenování trenérem hokejové Sparty byla totiž mimořádná.

František Výborný foto: ČTK

Tradiční spasitel holešovického klubu se tak zničehonic ocitl na dvou židlích. Momentálně totiž dlí v Turíně, kde vede slovinskou reprezentaci, ke svému staronovému klubu se pak v Praze připojí až v pondělí.

LN Vaše situace se stala takřka schizofrenickou... Myslíte v těchto hodinách více na slovinskou reprezentaci, anebo již spíše na Spartu?
Na obojí. Jsem profík a nemůžu jeden z týmů dělat levou rukou. Jedno ale vím jistě - kdyby mě oslovil kdokoli jiný než Sparta, nevzal bych to. Ve Slovinsku jsem byl maximálně spokojený. V jesenickém klubu i v reprezentaci.

LN Zatímco s Jesenicí jste se rozloučil, Slovinsko povedete dál. Jak ale chcete tamější hokejisty v průběhu sezony sledovat?
Před mistrovstvím světa dostanu hráče dohromady stejně už jen jednou. V únoru na týden v Budapešti. Zůstanu v kontaktu s několika trenéry, s nimiž jsem dělal, navíc gró sestavy mám už víceméně v hlavě.

LN Ve Spartě s vámi v roce 2001 neprodloužili smlouvu poté, co jste nejprve získal titul, a pak stříbro. Jak dlouho vás tehdy rozčarování drželo?
Samozřejmě, že mě to trochu mrzelo a smutek jsem v sobě určitý čas nosil. Přeci jen, skončit po zisku stříbrných medailí... Za pár měsíců ale všechno vykysalo. Spartu beru pořád jako svůj mateřský klub a chci pro ni udělat maximum.

LN Víte, kolik hráčů v týmu po čtyřech letech ještě najdete?
Břízu, Kratěnu, Dobroně, Chabadu, Sivka. Netík už tehdy taky ťukal na základní sestavu. Určitě se tam potkám ještě i s někým dalším.

LN Co hráčům z týmu, který se choulí až na osmém místě, jako první řeknete?
Před dvěma dny jsem to věděl, teď mám ale hlavu úplně plnou... (směje se). Já vím, že klubismus se už u nás moc nenosí, ale já si přesto myslím, že hokejisté by si měli vážit toho, že hrajou za Spartu. Někdy se jim třeba nemusí dařit, ale bojovat se musí pokaždé. Ostatně právě bojovnost Spartu vždy ctila.

LN Herní projev týmu byl pod vaším předchůdcem Šindelem jakýsi nijaký. Co chystáte vy?
Spartu jsem viděl pouze v prvním utkání proti Litvínovu, takže je nesmyslné, abych teď z Turína říkal, jaký atraktivní hokej budeme hrát. Uvidím podle situace. Když ale čtu jména hráčů, tak špatný hokej hrát nemohou. Vemte si třeba Kratěnu, Štrbu, Marka, Tona či Chabadu. To jsou všechno techničtí hráči, bruslaři s dobrým zakončením. Bude to asi jen chtít trochu tým sesadit dohromady.

LN Jaromír Šindel brankáře Břízu a Schwarze často střídal, takže post jedničky neexistoval. Budete v této strategii pokračovat?
Nejdříve si s klukama musím promluvit. Břízku znám dobře, Schwarze moc ne. Určitě ale určím brankáře číslo jedna.

LN Do Sparty se již poněkolikáté vracíte v roli spasitele. Nevadí vám už trochu zmíněná, poněkud nevděčná role?
Určitě ne. Jinak to už dneska v hokeji, ale ani třeba ve fotbale nejde. Beru situaci takovou, jaká je.

LN Proč jste si za asistenta vybral Mariana Jelínka?
Marian rozumí kondiční přípravě i věcem na ledě, má zkušenosti z národního týmu i ze Sparty z loňské sezony. Považuji ho za pracovitého a slušného člověka, což je velmi důležité.

LN Pátral jste po tom, jestli jste byl prvním trenérem, koho Sparta oslovila...?
Prožívám velmi hektické dny a hodiny, a po tomhle nepátrám. Sparta mě oslovila a já kývl. I když jsem poté prožil i složité chvíle. Když jsem o odchodu hovořil s předsedou Jesenice, rozbrečel se...

LN Jak se vašemu týmu v těchto dnech na olympijském stadionu Palasport daří?
Tak především, kdyby to tady takhle vypadalo i na olympiádě, tak bych na ni snad ani jet nechtěl. Hala je pěkná, ale je vidět, že po olympiádě se z ní stane nějaké výstaviště. Ale k hokeji, Ve středu jsem prohráli s Itálií 1:2, teď nás čeká zápas s Francií. Spousta kluků se mi omluvila, takže tu mám béčko, možná až céčko.

LN Jak se těšíte na 7. květen 2006? Na MS toho dne povedete Slovinsko proti Česku.
Tak my Slovinci favority určitě nebudeme. (směje se). Zkusíme ale český tým potrápit.

Autor: