Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Vychoval Jágra a brojil proti Berbrovi. Otakar Černý se nesmazatelně zapsal do sportovní historie

Ve věku 77 let zemřel v noci na 16. února 2021 bývalý novinář a dlouholetý šéf sportovní redakce České televize (ČT) Otakar Černý (na snímku ze 7. května 2018). Informovala o tom ČT. foto: ČTK

Praha - Česká sportovní žurnalistika přišla o jedno z největších jmen. Otakar Černý působil v redakci České televize od roku 1969, až na čtyřletou pauzu takřka nepřetržitě do roku 2013, kdy odešel do důchodu. Dál ovšem zůstal emeritním šéfem sportovní sekce a tradičně připíjel na Silvestrovském derby. Žádný další přípitek už ovšem nepronese, zemřel v úterý ve věku 77 let.
  5:00

Zemřel nestor televizní žurnalistiky Otakar Černý, bylo mu 77 let

Do mysli diváků se zapsal nesmazatelným způsobem. Zaujaly zejména jeho strohé, ale jasné otázky. „2:2. Co vy na to?“ Ač to někomu mohlo přijít úsměvné, právě v nich se z jisté stránky značila Černého zásadovost. V redakci České televize totiž pracoval i za komunistického režimu a vzhledem k tomu, že odmítl vstoupit do strany, dostal v televizi jen velmi malý prostor.

Jeho kariéra ale byla pestrá. Byl to právě on, kdo v roli vedoucího žákovské kategorie kladenského hokeje koučoval tehdy Jaromíra Jágra. Do paměti sportovních fanoušků se zapsal i svou válkou proti Romanu Berbrovi.

Otakar Černý
Otakar Černý

Černý se stal pravidelným kritikem nejen jeho, ale také jeho manželky Dagmar Damkové. I to bylo jedním z důvodů, proč pak žurnalistu fotbalový šíbr na plzeňském stadionu fyzicky i slovně napadl. „Měl na sobě dlouhý kožený kabát. Chytil mě za pravou paži a cloumal se mnou. Řekl mi: Ty ču…, už sem nejezdi, nebo ti dáme na držku. Za mě i za Dášu. Já mu na to neřekl ani slovo,“ prozradil před čtyřmi lety v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Dalším výsledkem jeho tvrdé práce je kanál ČT Sport, který právě on před patnácti lety pomohl vybudovat. „To je moje dítě. V září 2005 nám to zadali a my jsme to ve čtyřech lidech do olympiády v Turíně připravili, za šest měsíců,“ vzpomínal před odchodem do důchodu v rozhovoru pro MF DNES.

Nevěnoval se ovšem pouze sportu, do paměti se zapsal také svými porevolučními politickými pořady Debata a Co týden dal, kde rovněž proslul zejména hláškou „A co na to občan?“. Později měl také pořad Na slovíčko.

„Ota Černý mě jako mladého politologa (a zpočátku jediného) začal v 90. letech zvát do nedělních diskusních pořadů s politiky. Jsem mu za to vděčný, politologii tehdy skoro nikdo neznal, byl to nový prvek ve veřejné diskusi. Ota Černý měl schopnost objevovat a prosazovat nové věci,“ zavzpomínal na něj také poslanec Petr Fiala z ODS.

„Muž, který rád posouval hranice, nic neměl za nemožné a pomohl objevit mnoho věcí,“ napsal o svém bývalém kolegovi současný šéfkomentátor České televize Robert Záruba.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...