12. září 2007 9:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Výhra. A EURO bude blízko

Čeští hráči poslouchají pokyny trenéra Brücknera před důležitým zápasem proti Irsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští hráči poslouchají pokyny trenéra Brücknera před důležitým zápasem proti Irsku. | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA Klíč k EURO leží na Letné, je k mání za tři body. Pokud český tým dnes v AXA Areně porazí Irsko, přiblíží se na dosah evropskému šampionátu. Případný náskok šesti bodů před hlavním konkurentem by skýtal téměř jistotu.

„Když to zvládneme, můžeme říct, že jsme jednou nohou na mistrovství,“ prohlásil kapitán Tomáš Rosický. Do klíčové bitvy půjdou Češi bez distancovaného Jana Kollera, který si odpyká karetní trest. Naopak v základní jedenáctce by neměl chybět Milan Baroš, kterého poslední dny trápila záda.

„Nechtějte po mně procenta, uvidíme podle tréninku a subjektivního pocitu Milana,“ řekl na včerejší tiskové konferenci trenér Karel Brückner.

Kdo se stane parťákem Baroše, kouč neprozradil. Vybere jednoho z kvarteta Libor Došek, Martin Fenin, Stanislav Vlček, Marek Kulič. Pravděpodobně ale tým vyrukuje s variantou bez „věže“ na hrotu. Přestože Brückner povolal za Kollera dlouhána Doška, do důležitého zápasu sparťanského útočníka zřejmě nenasadí. Nerad totiž experimentuje, Došek je v reprezentaci poprvé.

„Obsazení jednotlivých postů oznámím tři hodiny před zápasem,“ prohodil Brückner.

Jeho výběr narazí na zdatného protivníka, v jehož sestavě se to hemží hráči z Premier League. Irové už devět zápasů v řadě neprohráli, předvádějí kombinační fotbal podpořený tradičním ostrovním důrazem.

„Recept na Iry mám v hlavě už dlouho,“ řekl Brückner
„Mají vysokou kvalitu, sebevědomí, morálku. Žádný ostrovní fotbal, ale kultivovaný styl,“ poznamenal Brückner, který už dlouhý čas nosí v hlavě recept na soupeře. „Několik měsíců Iry sleduju, vím, co budeme hrát.“

Přestože i při remíze zůstane mezi týmy tříbodová propast, na bod hrát domácí nebudou.

„Zajímá nás jen vítězství,“ pronesl Rosický. K němu ale povede jen stoprocentní výkon, diametrálně odlišný od posledního vystoupení v San Marinu. „Víme, že to tam nebylo ideální. Věřím ale, že to ve středu zvládneme,“ doufal Rosický. Zatímco české mužstvo může jít do utkání v relativním klidu, Irové hrají o všechno. Na Slovensku ztratili dva body, pokud chtějí pomýšlet na postup, musí uhrát v Praze minimálně bod.

„O to větší to bude výzva. Jenže máme bojovného ducha, dokud žije naše šance na postup, tak se nevzdáme,“ prohlásil irský kouč Steve Staunton.

Soupeř se musí obejít bez klíčového útočníka Irelanda, který z rodinných důvodů odcestoval na ostrovy. „Nám chybí Ireland, Čechům zase Koller - jsme na tom stejně,“ mávl rukou Staunton. Hlavní hrozbou pro českou defenzivu je útočník Robbie Keane, který v Premier League nastřílel přes sto gólů.

Najdete na Lidovky.cz