Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhraju, nebo zemřu. Sáňkař si na minulé olympiádě určil svůj osud

Sport

  8:00
Do slavnostního zahájení zbývalo pouhých šest hodin. Kanadský Vancouver se chystal otevřít brány XXI. zimní olympiády. Vtom se objevila na monitorech novinářů šokující zpráva: Při tréninku na dráze ve Whistleru utrpěl sáňkař Nodar Kumaritašvili vážná zranění, lékaři ho museli oživovat. O hodinu později přišlo sdělení, kterého se všichni obávali. Jednadvacetiletý Gruzínec zemřel.

Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili foto: ČTK

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Nevelké městečko Bordžomi v Gruzii se neproslavilo jenom jako producent minerální vody. Jeho kopcovité okolí poskytuje i dostatek příležitostí k zimním radovánkám. A těch hojně využíval i místní rodák Nodar Kumaritašvili. Miloval lyžování i další sporty, profesionálně se ale začal ve 13 letech věnovat sáňkování. Koneckonců ho měl i v rodině, jeho otec David na saních závodil, byl dokonce juniorským šampionem SSSR.

Kumaritašvili junior tak skvělých výkonů v mládí nedosahoval. Svou roli v tom zřejmě hrál i fakt, že vedle sportovní kariéry se rozhodl studovat vysokou školu – chodil na Gruzínskou technickou univerzitu. A i když na tom nebyla jeho rodina nijak ekonomicky skvěle, snažila se ho vždy podporovat, aby se mohl účastnit i špičkových sáňkařských závodů po celém světě. "Nodar tenhle sport miloval i kvůli tomu, že se sáňkování věnovalo několik členů naší rodiny. Měl rád taky rychlost," řekl agentuře Reuters David Kumaritašvili.

Pro Kumaritašviliho tak zimní olympijské hry znamenaly především neocenitelnou zkušenost. A také splnění snu. Byl hrdý na to, že může být součásti skromné osmičlenné gruzínské výpravy pod pěti kruhy.

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...