Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vyhrát 'salátovou mísu'? Jen s Berdychem a Štěpánkem společně

Štěpánek a Berdych.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpánek a Berdych. | foto: ČTK

PRAHA ANALÝZA Jen nejsilnější možná sestava českého daviscupového výběru má šanci letos po devětadvaceti letech zvednout nad hlavu trofej pro nejlepší tenisový tým světa. Nehrající kapitána Jaroslava Navrátila čekají nejen dny oslav, ale také týdny obav o zdraví dvou nejlepších českých tenistů současnosti Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha.

"O jejich zdravotní stav se strachovat budu, ale nabádat je, aby se šetřili, to zas ne. Jsou to jejich body a peníze a nebude zas to tolik turnajů, aby byli opotřebovaní," uvedl Navrátil.

Štěpánek a Berdych - to je komando, jehož sílu poznali před dvěma lety Švýcaři i s legendárním Rogerem Federerem, letos Francie s Tsongou i Argentina s mladým dravcem Del Potrem. A pokud chtějí Češi uspět také v září proti chorvatské dvojici bombérů Karlovič-Čilič, potřebují k úspěchu jak Berdycha, tak Štěpánka.

"Předtím jsme měli slušný tým, ale Radek přinesl zkušenosti a oživení. Ten kluk přináší každý zápas minimálně dva body," řekl Navrátil. "S Tomášem si body rozdělí a je to fantastické," dodal.

Berdych a Štěpánek představují možná ideální daviscupovou dvojici. Jsou zcela rozdílní lidsky i tenisově, ale když přijde na čtyřhru, tak zatím (už čtyřikrát) vytvářejí neporazitelný pár. "To je spojuje, tam k sobě pasují, jinak jsou každý úplně jiný," uvedl Navrátil.

Světová dvacítka Berdych působí klidným dojmem. Opírá se o skvělý servis, return a rychlé přímé údery. Na druhé straně emotivní projev Štěpánka dostává diváky vždy do varu a jeho hra je mnohem více pestrá. "Je to nesmírně technický hráč s velkou předvídavostí," ocenil kapitán. V duelu s Argentinou se přidal do celkové mozaiky další důležitý "hráč".

Další faktory? Skvělý tým kolem hráčů a také štěstí
Lékaři dali dohromady především Štěpánka, který vynechal páteční dvouhru a jeho kolena uvedli fyzioterapeut Pavel Kolář a spol. "do provozu" za pomoci snad všech druhů možné léčby na čtyřhru a rozhodující dvouhru. "Bez nich bychom to nedokázali," přitakal Navrátil.

Tenistům dosud vše vychází. I štěstí, na které marně čekal ve své daviscupové éře Jiří Novák, jim zatím přeje. "Štěstí je potřeba. Přiznejme si, že kdyby třeba přijel Nalbandian, tak by to vypadalo s Argentinou úplně jinak. Ale přálo nám a postupujeme," řekl Navrátil.

Na zápas v Chorvatsku, který se bude hrát v týdnu po grandslamovém US Open od 18. do 20 září, tak musí přijet snad do té doby zcela uzdravený Štěpánek i Berdych. "Nechci podceňovat Mináře, Hernycha ani Dlouhého, ale když se hraje semifinále nebo finále Davis Cupu, tak je to na hráčích od prvního do třicátého místa světa," prohlásil kapitán.

Pokud se do třetice podaří vyladit stroj Berdych - Štěpánek, pak by nemusel být postup do zápasu o salátovou mísu nereálný. "Porveme se o to. Je to náš velký sen," sliboval Štěpánek v Ostravě divákům. Není důvod tato slova třicetiletému bojovníkovi, jenž se nyní odjel léčit do lázní, nevěřit.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...