Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VÝKON ROKU 2010: Tenisová bitva, jež zastínila i královnu

Unavený John Isner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unavený John Isner | foto: ČTK

PRAHA Oblečení měli nasáklé potem, kvůli únavě sotva stáli na nohou a obličej jim často křivily bolestivé grimasy, jak se nutili překonat hranice výdrže obyčejných lidí. Odměnou Francouzi Nicolasi Mahutovi a jeho americkému soupeři Johnu Isnerovi nakonec byla jistá forma nesmrtelnosti.

Jejich 11 hodin a 5 minut dlouhý zápas ve 2. kole letošního Wimbledonu se zapsal do tenisové historie a klidně se může stát, že zůstane navždy nepřekonaný. "Už věříte, že tenis patří k nejnáročnějším sportům?" ptala se třeba domácí hvězda Andy Murray.

Ještě 22. června znala Isnera s Mahutem jen nepatrná část tenisových fanoušků. Ani jeden z nich nikdy nevyhrál grandslamový turnaj ani nepatřil mezi naprostou špičku. Jenže oba hráči byli tak vyrovnaní, že se jejich střetnutí na kurtu číslo 18 změnilo v nekonečný zápas.

Isner, 206 centimetrů vysoký obr, podával jedno eso za druhým. Jeho soupeř mu oplácel stejnou mincí a byl o trochu lepší při výměnách. V pátém setu už se marně pokoušeli vzít jeden druhému servis. Neklidné spaní a regenerace Dvakrát je z kurtu vyhnal měsíc, který nad Londýnem vystřídal slunce, dvakrát se museli vracet po nocích plných neklidného spánku a nutné regenerace ztuhlých svalů a chodidel pokrytých puchýři.

Rok 2010 v obrazech

Ani výsledková tabule nebyla připravená zobrazit skóre, které se třetí den zastavilo za stavu 6:4, 3:6, 6:7, 7:6 a 70:68 pro Isnera. "Ale vítězi jsou oba," komentoval to tenkrát velikán Roger Federer, držitel rekordních šestnácti grandslamových titulů. Oba hrdinové neobětovali všechny síly nadarmo, protože tři dny poté, co jejich památný boj začal, hovořil o jejich výjimečném výkonu celý svět.

Byli hlavním tématem novinových článků, předmětem konverzací v restauracích a vládli také na dvorcích All England Clubu, kde zastínili britskou královnu Alžbětu II., která londýnský turnaj navštívila po dlouhých 33 letech.

První den jejich klání sledovalo jen několik stovek diváků, ale nakonec nebyla volná jediná sedačka. O místo musely bojovat i legendy typu Johna McEnroa. "Nicolas je opravdový bojovník, bylo mi ctí s ním odehrát takový zápas," vzkázal pak sokovi Isner, jenž podle očekávání vypadnul hned v dalším kole. "Oba jsme si to náležitě užili," notoval mu Mahut, který nevypadal příliš zklamaně.

Nelze se jim divit, pokořili i další rekordy – nasázeli si navzájem 215 es a odehráli 980 výměn. "Takový zápas už asi nikdy nezažiju," smál se i rozhodčí duelu Mohamed Lahyani. Ani finančně oba hrdinové neprodělali. Dnes je můžete spatřit v různých reklamních spotech. Třeba Isnera hned po utkání oslovil výrobce baterií s dlouhou výdrží, aby vystupoval jako tvář kampaně. A kdo ví, třeba se v tenise začne používat obrat "nezničitelný jako Mahut s Isnerem".

Seriál Lidoých novin pokračuje. O loučení roku 2010 - Hlinkových dětech - čtěte v úterním vydání

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...