29. listopadu 2011 12:32 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vyléčil ji zázračný úraz. Teď sní o olympiádě

Ilustrační foto - hendikepovaná závodnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto - hendikepovaná závodnice | foto: Reuters

PRAHA Život se sní nemazlil. Ve čtrnácti letech musela vyměnit normální kolo za handbike a po tratích se proháněla za pomocí rukou. Naděje, že se uzdraví téměř neexistovala. Jenže pak se stal zázrak. Paralympička Monique van der Vorstové zase chodí a změnila se v cyklistku, která bude bojovat za úspěšný profesionální tým.

Sedmadvacetiletá nizozemská závodnice podepsala smlouvu se stájí Rabobank a od teď bude měřit síly s nejlepšími nehendikepovanými jezdci. Ještě před rokem přitom rozdávala úsměvy z vozíčku nebo ze sedla handbiku. "Moje rekonvalescence jde velmi rychle. Ještě před rokem jsem v něco podobného ani nedoufala," vzpomínala Van der Vorstová. "Veškerý trénink za posledních deset let mi dal dobrý základ pro profesionální kariéru," pokračovala.

Ochrnula už v mládí, kdy ji ze sportů nejvíc pohlcoval tenis a hokej. Při rutinní operaci zvrtnutého kotníku ji lékaři poškodili nerv. Časem přišla o veškerý cit v dolních končetinách. Nikdy ale nepřišla o odhodlání, které ji neustále pohánělo vpřed. Na handbiku vyhrála dvě stříbrné medaile na paralympiádě v Pekingu.

Loni se však přihodila zvláštní událost. Během tréninku ji srazila jiná závodnice. Van der Vorstová musela do nemocnice s poškozenou páteří a zprvu měla strach, aby kvůli úrazu nepřišla o paralympiádu v Londýně. "Zase jsem byla na samotném dně. Všechno mě bolelo. Myslela jsem, že už se neposadím ani na handbike," bála se tehdy.

Najednou ucítila brnění v noze. Už tušila, co se děje

Pak jednou večer ucítila brnění v noze. Zdravotní sestra ji nejdříve odbyla, ale ona už tušila... Hned tu novinu volala svým nejbližším. Už o několik měsíců později mohla znovu chodit.

Její život se už podruhé od základů změnil. Během náročné rehabilitace jí chtěl trenér udělat radost a půjčil své svěřence kolo. A jedna kapitola příběhu nizozemské závodnice dostala šťastný konec. Teď se může těšit, že pojede vedle takových hvězd jako je její nová týmová kolegyně a vicemistryně světa Marianne Vosová. "Je to zázrak a motivace pro ostatní hendikepované sportovce," věřil Jeroen Blijlevens, šéf stáje Rabobank. 

Nejbližším cílem Van der Vorstové je držet se peletonu a zvykat si na novou úroveň. "Bude to strašně těžké. Už jsem ale zjistila, že je jendo, jestli jezdíte pomocí rukou nebo nohou. Taktika je stejná," všimla si. Nejvíc ale myslí na olympijské hry v roce 2016. Moc by si přála startovat v  brazilském Rio de Janeiru. "To je momentálně můj největší sen. Začínám od znovu, ale chci patřit mezi nejlepší," dodala odvážně.   

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?