Vynikající výsledek českého běžce. Brunner na Spartathlonu skončil třetí

13:15
Praha/Sparta (Řecko) - Radek Brunner se třetím místem postaral o nejlepší český výsledek v historii Spartathlonu, ultramaratonského běhu na 245,3 kilometru. Trasu z Atén do Sparty zvládl jednačtyřicetiletý vytrvalec z Babic u Říčan za 24 hodin, sedm minut a 29 sekund.

Běžec Radek Brunner v cíli Spartathlonu. foto: web dlouhybeh.cz

Zvítězil Polák Andrzej Radzikowski, který byl v cíli o více než hodinu dříve (23:02:23), druhý skončil Ital Marco Bonfiglio (23:36:58). Závod žen vyhrála Američanka Katalin Nagyová, která doběhla hned za nejlepší mužskou trojicí (25:23:52).

Českým maximem na Spartathlonu dosud bylo páté místo Daniela Orálka z roku 2011. Brněnský běžec byl na startu i letošního 34. ročníku, ale podle webu dlouhybeh.cz po těžké krizi odstoupil na 106. kilometru.

Brunner dlouho vedl, v čele slavného závodu strávil téměř 120 kilometrů. K soše krále Leonidase pak dorazil krátce po rozbřesku na třetím místě. Také jeho čas je nejlepším českým výkonem v historii. Loni se přitom nedostal pod hranici 30 hodin a mezi muži obsadil 26. místo.

Spartathlon se koná od roku 1983 a běží se po trati, kudy podle pověsti v roce 490 před Kristem běžel z Atén antický hrdina Feidippidés. Limit pro dokončení závodu je 36 hodin. Na trati je 75 kontrol, kterými musejí účastníci proběhnout v předepsaných časových limitech.

Traťový rekord drží domácí vytrvalec Janis Kuros časem 20 hodin a 25 minut z roku 1984. S čtyřmi vítězstvími je také nejúspěšnějším účastníkem Spartathlonu, kterého se letos zúčastnilo 392 běžců z 37 zemí.