Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyrovnaný Štěpánek: Osobní život je občas důležitější než forhendy

Davis Cup

  8:30
PRAHA - Letos chtěl navázat na úspěšný rok 2009, kdy vyhrál dva turnaje okruhu ATP, od elitní desítky světového žebříčku ho dělila jen dvě místa a v prosinci slavil konec sezony ve finále Davis Cupu. Plány českého tenisty Radka Štěpánka (31) ale překazily zdravotní problémy. Únavový syndrom, mononukleóza a drobná zranění mu vzali půl roku na kurtu.

Radek Štěpánek foto: ČTK

Ani nemohl bojovat o právě probíhající Turnaj mistrů, na který se kvalifikoval jeho daviscupový parťák Tomáš Berdych. "Teď se připravuju na nový rok, kdy se chci vrátit na příčky, na které patřím. I tak si ale najdu čas na sledování Tomáše," přiznal.

DÁLE ČTĚTE

Jste hodně smutný, že vám rok 2010 ani nemohl vyjít podle představ?
Byl bych raději, kdyby vypadal podobně nebo ještě lépe než ten minulý. Rok 2009 byl asi nejlepší v mé kariéře. Letos jsem plánoval návrat do světové desítky a úspěch na grandslamovém turnaji, ale přišla série dlouhodobých zdravotních problémů. V tom nejlepším jsem zase dostal obrovskou facku, kterou jsem nemohl nijak ovlivnit. Už se to stalo poněkolikáté.

Zdraví vás trápí často, ale letos se problémů nastřádalo nezvykle mnoho. Nepřemýšlel jste, že s tenisem skončíte?
To mě nenapadlo ani na chvíli. Na to mám tenis moc rád. Je to zaměstnání, které mě už odmalička baví. Člověk se prostě musí porvat s tím, co mu život přinese, a já byl vždycky bojovník. I když stál osud proti mně, vždy jsem se dokázal vrátit vplné síle. Nezlomí mě to, ale posílí. Mám s tím dost zkušeností a pořád vím, že na to mám. Pokaždé, když jsem fit, tak mám dobré výsledky.

Dokázal byste na tom všem najít něco pozitivního?
Všechno zlé je pro něco dobré. Odpočinul jsem si a měl konečně delší dovolenou a mohl si ji pořádně užít. Po dlouhé době jsem si našel čas na osobní život a oženil se (s bývalou tenistkou Nicole Vaidišovou. pozn. redakce). To je občas důležitější než bekhendy a forhendy.

Půl roku je ale pro tenistu opravdu dlouhá pauza. Co bylo nejtěžší v tréninku dohonit?
Údery člověk nezapomene. Nejhorší proto byla mononukleóza, která člověka úplně vycucá. Nemohl jsem dělat nic náročného, jen spát. Tělo bylo najednou úplně prázdné a fyzická kondice zmizela jak pára nad hrncem. Přitom je pro tenistu nejdůležitější, aby se mohl porovnávat s nejlepšími. Rychle ji ztratíte, ale nedá se znovu nabýt za pár měsíců. Trvá to většinou půl roku i déle. Teď už jsem ale zdravý a vím, že se na tělo můžu zase spolehnout.

Přesto se vám na podzim docela dařilo. Na turnajích jste většinou postupoval do čtvrtfinále...
Musel jsem všechno hodit za hlavu a nebrečet. Odehrál jsem relativně slušné poslední tři měsíce a s každým zápasem jsem se na kurtu cítil lépe. Hlavně od semifinále Davis Cupu se Srbskem jsem začal podávat vyrovnané výkony. Bohužel jsme dvakrát potkal Rogera Federera. Na toho bych ale musel zahrát ještě o trochu lépe.

Jaké vlastně máte ambice do příštího roku?
Budu mít velkou motivaci. Mám dost času na trénování, abych se dostal do vrcholné kondice. Navíc jsem nespadl v žebříčku příliš hluboko. Jsem v dobré výchozí pozici na dostřel světové padesátce. Protože jsem toho letos moc neodehrál, v nové sezoně mi nebudou po turnajích padat body. Mohu jen získat a chci se vrátit na místa, kde jsem byl, na která patřím. Musím kvůli tomu tvrdě pracovat.

Najdete si čas na sledování Tomáše Berdycha na Turnaji mistrů? Myslíte, že má šanci uspět?
Budu sledovat, jak se Tomášovi daří. Věřím, že má šanci. Člověk na takový turnaj nejede bez ambicí. To nejde. Přece jen je to vrchol sezony pro osm jejích nejlepších hráčů. Ti ve třech zápasech vytáhnout poslední zbytky sil, které jim po vyčerpávajícím roce zbyly.

Vy sám jste si před dvěma lety zahrál na Masters v Šanghaji, jak na to vzpomínáte?
Jel jsem jako náhradník, ale nakonec jsem odehrál dva zápasy. Byla to neplánovaná, ale skvělá zkušenost, která mě pak nastartovala do dalšího roku. Účast na Turnaji mistrů je snem každého tenisty, po grandslamu druhá nejprestižnější událost. Vždycky měl velké jméno v tenisovém kolotoči. Navíc je opravdu luxusní a o hráče se tam starají jako o krále. Nikde jinde se jim nevěnují jako tady. Navíc se tam účastníte akcí, kde se setkávají lidé z těch nejvyšších tenisových kruhů.

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.