Z velké akce má Bába třetí medaili, ale první po dlouhých sedmi letech; v roce 2004 vybojoval bronzy na halovém mistrovství světa a hlavně na olympijských hrách v Aténách. "To čekání už bylo hodně dlouhé. Pocity jsou super," řekl Bába novinářům.
Bába procházel soutěží jako nůž máslem a všechny postupné výšky včetně 234 cm zdolal napoprvé. V tu chvíli vedl, protože Uchov předtím jednou zaváhal, ale ruský obhájce prvenství pak 236 i 238 čistě zdolal a český rekordman, který 236 shodil jen velice těsně, byl nucen takticky zvyšovat. Jeho další skoky ale už byly beznadějné, stejně tak neuspěl ani Uchov s atakem světového rekordu - 244 třikrát shodil.
Bábu nakonec trochu mrzelo, že boj o zlato nebyl dramatičtější. "Snažil jsem se, co to šlo, ale on (Uchov) je halový démon a nejde asi letos porazit. Takže já jsem nakonec spokojený, pro mě je to takové malé vítězství, on je někde jinde," uvedl Bába.
Do finále míří tyčkařka Ptáčníková a mílař Holuša
Roman Novotný naopak ve finále dálky neuspěl a výkonem 766 cm a s pěti přešlapy skončil poslední, osmý. Titul získal německý obhájce prvenství Sebastian Bayer (816). Vedle výšky viděla hala Bercy pokusy o světový rekord i v tyčkařské soutěži, ale domácí miláček Renaud Lavillenie třikrát shodil 616 cm.
Vítězným výkonem 603 cm se nicméně posunul na třetí místo v historických tabulkách za Sergeje Bubku (615) a Stevena Hookera (606).
Z kvalifikačních soutěží postoupili do nedělních finále tyčkařka Jiřina Ptáčníková a mílař Jakub Holuša. Přítelkyně překážkářského šampiona Petra Svobody překonala na třetí pokus kvalifikační limit 455 centimetrů a jako poslední zkompletovala devítičlenné pole finalistek. Holuša si v rozběhu na patnáctistovce pohlídal druhé přímé postupové místo v čase 3:47,39.
Nepřehlédněte |
Ptáčníková přitom zažila v sektoru hned dvě těžké chvíle, také až na třetí pokus totiž zvládla svoji základní výšku 435 cm. Pak se prosadila dvakrát napoprvé, ale 450 ještě postup neznamenalo, protože ve hře zůstalo stále devět adeptek na osm míst v boji o medaile. Muselo se proto pokračovat na hodnotě kvalifikačního limitu, který nakonec všechny závodnice zvládly, ale Ptáčníková opět až posledním možným pokusem.
Holuša s přehledem dokončil druhý rozběh na druhé pozici za Španělem Diegem Ruízem. Postoupil devátým časem, nejrychlejší byl jiný Španěl Manuel Olmedo (3:43,51).
Z rozběhů na 60 metrů postoupili dva ze tří českých reprezentantů, pro Jana Velebu a Libora Žilku pak bylo konečnou odpolední semifinále. Žilka prošel do semifinále přímo ze čtvrtého místa ve svém běhu, čas 6,71 pak v semifinále v dráze vedle slavného Brita Dwaina Chamberse vylepšil ještě o tři setiny. Celkově byl hodnocen na desátém místě a v nepřímém souboji oplatil Velebovi porážku z domácího šampionátu.
Veleba, jenž v boji o finále nezopakoval čas 6,69 z rozběhu, skončil patnáctý. Nejrychlejší čas dne předvedl domácí favorit Christophe Lemaitre (6,55). Kateřina Čechová byla na 17. místě v rozbězích s časem 7,42 první nepostupující.
Sobotní výsledky halového MEFinále (muži): Sedmiboj (po prvním dnu): 1. Šebrle (ČR) 3493 (60 m: 7,06 - dálka: 759 - koule: 15,48 - výška: 206), 2. Kravčenko (Běl.) 3462 (7,09 - 749 - 15,04 - 209), 3. El Fassi (Fr.) 3439 (7,09 - 751 - 14,13 - 212). Finále (ženy): Kvalifikace a rozběhy: Ženy: |