Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výškaři si medaili nedovezou

Sport

  16:59
ÓSAKA - Výškaři Jaroslav Bába a Tomáš Janků si medaili ze světového šampionátu neodvezou. Úřadující vicemistr Evropy Janků obsadil výkonem 230 cm páté místo, bronzový olympijský medailista z Atén Bába na této výšce ztroskotal a za 226 cm skončil osmý.

Tomáš Janků obsadil na MS páté místo. foto: ADRIAN DENNIS AFP

Nečekaným mistrem světa se stal Donald Thomas z Baham. Ten stejně jako stříbrný Rus Jaroslav Rybakov a bronzový Kypřan Kyriakos Ioannu, vítěz letošní ostravské Zlaté tretry, zdolal 235 cm. Favorizovaný Švéd Stefan Holm zůstal překvapivě bez medaile. Olympijský vítěz z Atén obsadil výkonem 233 cm až čtvrté místo.

Janků k medaili chybělo lepší technické provedení skoků. "Trošičku jsem kulhal za technikou a bylo to znát. A to si ve finále mistrovství světa nemůžu dovolit," prohlásil loňský vicemistr Evropy z Göteborgu. Ale právě proto se mu výška líbí, že může vyhrát kdokoliv. "A to se stalo. Kdo skočil dobře v tu chvíli, má zlato," řekl Janků.

Vítězný Thomas z Baham je stále ještě aktivní basketbalista a student univerzity v Lindenwoodu v USA. K výšce se vrátil poprvé od střední školy v loni v lednu a bez tréninku skočil 222 cm. Po roce a půl si vylepšil osobní rekord až na 235 cm a v Ósace tímto výkonem třiadvacetiletý atlet porazil všechny soupeře.

"Takhle to ve výšce je. Někdo se dobře odrazí a je mistr světa. Příští rok na olympiádě to může být zase úplně jinak," glosoval Janků. "Celou sezonu (Thomas) kolem 230 centimetrů skákal, tušil jsem, že s ním budou problémy," smál se.

Podle Báby může nový mistr světa skočit ještě víc. "Má neskutečný odraz, ale aby vydržel zdravotně, jeho technika nevypadá na nějaké dlouhé skákání, jestli to nějak nezmění. Vlastně nemá špatnou techniku, ale skoro žádnou," ohodnotil šampiona Bába.

Autor: