Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstaviště i centrum plážových sportů. Sportoviště v Soči se mění

Asie

  11:01
SOČI (Od našeho zpravodaje) - Hry v Soči jsou tři dny minulostí, Rusko slaví triumf medailový i organizační. V Olympijském parku panuje nostalgická nálada. Co s ním však bude za rok či za pět let? Některé arény zmizí. Jiné se promění.

Zimní stadion Bolšoj v Soči, které bude hostit olympijské hry 2014 foto: Reuters

Ke stanici olympijské linky TM3 se v novinářské vesnici přišourá ruská bábuška se třemi taškami, před sebe postaví nahrubo sbitý stolek a na něj vykládá napodobeniny olympijských suvenýrů.

Fialově odění "sekuriťáci" blahosklonně přihlížejí. Během olympiády by nesměli připustit, aby si podnikavá domorodkyně otevřela "stánek" v chráněné zóně her. Jenže oheň nad Soči už nehoří. Sem tam je možné přivřít očko.

"Myslíte, že i mě už pustí podívat se do Olympijského parku bez vstupenky?" ptá se mě ruský policista (ano, opravdu policista) u nádraží ve čtvrti Adler. Ne, ještě to nejde. Stále jsou tu turnikety, prohlídky a čtečky kódů našich akreditací.

Pomáhali jste, tak teď se bavte

Přesto park žije a dýchá. Stovky dobrovolníků i dělníků tu korzují. Na Medal Plaza pro ně americký DJ z Los Angeles a jeho ruský kolega pořádají koncert.

Sportoviště po olympiádě

Stadion Fišt (ceremoniály). Bude tady MS fotbalistů 2018. Mezitím? Snad tréninková základna.

Bolšoj Ice Dome (hokej). Domov Delfínů, nového týmu KHL? Možná. A sem tam nějaký koncert.

Iceberg (krasobruslení). Chtěli ho přestavět na velodrom, ale vicepremiér Kozak nyní oznámil, že zřejmě zůstane bruslařskou halou.

Adler Arena (rychlobruslení). Má se změnit ve výstaviště.

Ice Cube (curling). Zvažuje se přeměna v Palác plážových sportů.

Šajba (hokej). Chtěli ji přemístit na Ural k využití dělníkům firmy UGMK, kteří Šajbu postavili. Ale nakonec připadla státu. Ten rozhodne, kam ji prodá.

U velkých propojených kruhů je fronta těch, kteří se před nimi chtějí vyfotografovat. Opodál děti z Krasnodarské oblasti berou útokem obchod se suvenýry, hrdě oblečeny do kostýmů, v nichž v neděli asistovaly při zhášení olympijského ohně.

Tehdy nám rozesmátí dobrovolníci, rozestavení na schodech stadionu Fišt, zvesela mávali na rozloučenou. Díky za jejich neutuchající entuziasmus i úsměvy, které dodávaly energii. Teď, někteří už v civilu, předvádějí před objektivy roztodivné pózy na stolcích, odkud nedávno s megafony naváděli diváky.

V noci na pondělí mi na mobilu pípla zpráva od ruského operátora: "Ura! Sborná byla nejúspěšnější na olympiádě v Soči: 33 medailí. Nas ně dogoňjat." Rusko se raduje. Z vítězství v medailovém žebříčku i z organizačně vydařených her.

Olympijský park, kde tepalo jejich srdce, bude ještě chvíli aspoň zdánlivě takový, jak jsme ho po sedmnáct dní znali. Pak se začne měnit.

Na asfaltu kolem stadionu Fišt se rýsuje trať okruhu formule 1, která sem v říjnu poprvé zavítá. Z olympijské vesnice bude rekreační komplex Sočnoje.

Už brzy zmizí zlatý český led

Zato z rychlobruslařské arény Adler už dělníci vytahují stovky metrů kabelů a uvnitř rozebírají 7 000 oranžových sedaček. Led, jenž viděl triumf Martiny Sáblíkové, už žádný další závod nezažije, z arény se stane výstavní hala. Tedy... možná. Věc má háček. Zatím údajně nikdo nejeví zájem něco tu vystavovat. Proto Adleru hrozí rozmontování a přemístění do jiného města.

Podobný osud měl potkat i curlingovou Ice Cube, leč plány se mění. Ten nejnovější zní: Přeměníme ji na Palác plážových sportů. Moment - plážové sporty pod střechou? V přímořském letovisku? Ne, nechci nad tím přemýšlet.

Kráčím dál parkem, hledím na vzdálené vrcholky Kavkazu, kde dosud září sníh. Tady, u moře, však už ruské dívky ke kozačkám vytahují krátké sukně a silonky. A na poslední chvíli vysazená tráva kolem palem, která tu a tam nestihla před olympiádou vyrůst, se konečně začíná naplno zelenat.

Jaro vytlačuje zimu. Nastal čas opustit dějiště zimní olympiády. I bílý pavilon, kde byla během her expozice korejského Pchjongčchangu, zavřel brány. Právě tam, na jihovýchodě Asie, bude za čtyři roky příběh zimních her pokračovat.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat