Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední rána stála Soukalovou medaili. Ve vytrvalostním závodě byla pátá

Sport

  17:58aktualizováno  19:03
ÖSTERSUND - Před dvěma lety v Östersundu vyhrála úvodní individuální závod Světového poháru a oblékla žluté startovní číslo. Také tentokrát po něm sahala. A měla by ho, kdyby zasáhla i poslední z dvaceti terčů. Přesto to byl od Gabriely Soukalové povedený vstup do sezony, ve vytrvalostním závodě vybojovala 5. místo.

Gabriela Soukalová v cíli vytrvalostního závodu v Östersundu. foto: Český biatlon, Petr Slavík

Devatenáct terčů už skolila.

Zbýval jen ten poslední, o kterém v minulosti tolikrát s úsměvem referovala, že „ten přece nedává jen blbec“.

Bohužel, terč zůstal černý. Mimo.

Když později projela cílem, přesto šťastně vymrštila pěst nad hlavu, protože i tak to byl skvělý závod. V tu chvíli vedla, ale startovala už s číslem pět, před všemi největšími soupeřkami. Musela čekat.

Nakonec viděla: Jsem pátá.

O 48,7 vteřiny byla rychlejší vítězka, Italka Dorothea Wiererová, bezchybná na střelnici. Před Soukalovou se v pořadí vměstnaly ještě dvojnásobná mistryně světa Marie Dorinová-Habertová (navzdory dvěma chybám na střelnici), s nulou závodící Ukrajinka Olena Pidhrušná a těsně, o pouhých pět vteřin, předstihla Češku také Norka Tiril Eckhoffová.

České biatlonistky povzbuzovala ve Švédsku i hrstka fanoušků.
Jitka Landová na střelnici během vytrvalostního závodu v Östersundu.

Od českého ženského týmu to byl rozhodně vedenější závod než ve středu od mužů. Veronika Vítková obsadila se dvěma chybami (vždy vleže) 7. místo, bodovala i dvaatřicátá Jitka Landová a do popředí se dlouho tlačila také Eva Puskarčíková. Jenže tři chyby při závěrečné střelbě ji srazily až do páté desítky.

„Jsme spokojení, předvedli jsme velice slušný závod,“ hodnotil pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

„Dvě holky máme do deseti, což je perfektní výsledek, i když nebýt poslední rány Gabči a kalibrových ran Verči mohlo to být ještě lepší.“

Zlý den prožila Kaisa Mäkäräinenová, druhá žena minulého Světového poháru a dle sázkových kanceláří největší favoritka toho současného. S pěti chybami, která nabrala při položkách vstoje, se Finka nevešla do elitní dvacítky.

Ještě hůře dopadla mistryně světa v této disciplíně Jekatěrina Jurlovová, mimo bodované pozice. Nejlepší z Rusek Olga Podčufarovová byla až pětadvacátá.

O 57 míst lepší než loni...

Pro Soukalovou to byl třináctý vytrvalostní závod Světového poháru v kariéře a nebyla to třináctka nešťastná.

„Chtěla bych dopadnout lépe než loni,“ říkala před startem v nadsázce. Tehdy se v Östersundu protrápila do cíle na 62. místě.

Tentokrát zahájila čistou ležkou. Při následující stojce pak poslední ránu dlouho odkládala a předržela ji. Až po dlouhých osmi vteřinách čekání vystřelila - a také tentokrát terč zbělal.

Soupeřky, které na tom byly v této fázi závodu běžecky lépe, postupně chybovaly na střelnici.

Po trati letící Mäkäräinenová nabrala při druhé položce tři chyby, dvojnásobná mistryně světa Dorinová-Habertová tamtéž dvě. Norka Birkelandová, vedoucí po druhé položce, řešila ztrátu hůlky a pak sbírala i trestné minuty na střelnici.

Soukalová zvládla bezchybně i třetí položku a kdyby totéž provedla se závěrečnou stojkou, mířila by za vítězstvím. Po poslední nepovedené ráně zvrátila tak trochu nevěřícně hlavu. Škoda.

„Už už to vypadalo, že to spadne,“ litoval kouč Vítek.

Žluté číslo v sobotu obleče Dorinová-Habertová. Ale jak se zdá, kandidátek na velký glóbus bude letos víc než dost.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko)

Ženy - vytrvalostní závod na 15 km: 1. Wiererová (It.) 42:17,0 (0 tr. minut), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -14,1 (2), 3. Pidhrušná (Ukr.) -37,8 (0), 4. Eckhoffová (Nor.) -43,3 (2), 5. Soukalová (ČR) -48,7 (1), 6. Skardinová (Běl.) -1:04,4 (0), 7. Vítková (ČR) -1:24,2 (2), 8. Hauserová (Rak.) -1:42,6 (1), 9. Bescondová (Fr.) -2:15,6 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -2:19,8 (2), ...32. Landová -4:08,1 (3), 46. Puskarčíková -5:03,1 (4), 57. Charvátová (všechny ČR) -5:59,5 (6).

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...