Markéta Davidová během vytrvalostního závodu SP v Anterselvě | foto: AP

Davidová je křišťálová. Ve vytrvalostním závodě byla šestá a získala malý glóbus

•   15:53
První vytrvalostní závod v sezoně Světového poháru opanovala, ten druhý nikoliv, ale radovat se může stejně. Markéta Davidová dojela v Anterselvě se třemi chybami šestá a získala malý křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku disciplíny. Z prvního individuálního triumfu v sezoně se radovala Francouzka Justine Braisazová-Bouchetová.

„Mnohem radši mám kontaktní masáky, kdy nejedu sama. Ale kdo ví, možná jsem v těch vytrvalostních závodech dobrá právě proto, že je nemám ráda,“ řekla po vítězství v úvodním vytrvalostním závodě sezony Davidová.

Dobrá? V sezoně nejlepší!

Davidová v Anterselvě zastřílela dvě bezchybné položky.

Ve druhé polovině závodu ale nejprve jednou minula vleže a potom dvakrát na závěrečné stojce. V celkovém součtu to stačilo na konečné šesté místo, které jí zajistilo triumf v pořadí disciplíny. Za vítězkou závodu Braisazovou-Bouchetovou zaostala o dvě a půl minuty.

„Jsem strašně ráda. Byla jsem dost unavená a nechtěla to přehnat, ale v rámci možností jsem spokojená. Zajela jsem dnes svůj normální závod letošní sezony,“ hodnotila v cíli pro ČT Davidová.

Očekával se velký souboj Davidové s Lisou Theresou Hauserovou, která skončila při úvodním vytrvalostním klání sezony druhá.

A konkurentky zažily velmi rozdílné poloviny závodu.

Davidová první polovinu zvládla čistě, ve druhé třikrát chybovala. I Rakušanka mířila vedle třikrát. Všechny omyly ale přišly naopak v první polovině. Česká biatlonistka byla na trati o více než půl minuty rychlejší a v cíli se po dojezdu zařadila před Rakušanku.

Komplikací mohla být ještě čtvrtá závodnice z Östersundu Dzinara Alimbekavová. I Běloruska ale udělala tři chyby a skončila až za Davidovou.

Najde se někdo jiný?

Markéta Davidová během vytrvalostního závodu SP v Anterselvě

Nenašel. Davidová zvítězila v hodnocení disciplíny o dvanáct bodů před Hauserovou.

Malý glóbus za vytrvalostní závod po osmi letech znovu patří české biatlonistce, Davidová napodobila výkon Gabriely Soukalové z roku 2013/2014.

Soukalová se později radovala ještě z pěti triumfů v disciplínách a celkového vítězství ve Světovém poháru 2016.

Při absenci lídryně SP Norky Marte Röiselandové a švédských sester Öbergových se v souboji o vítězství v závodě utkaly Francouzky.

Julia Simonová i Justine Braisazová-Bouchetová jednou chybovaly na třetí položce a na mezičase je dělily necelé dvě sekundy.

Rozsoudila je až závěrečná položka.

Zatímco Simonová zaváhala ještě jednou, krajanka Braisazová-Bouchetová zůstala u jediného omylu a zvítězila.

Druhá Simonová na ni ztratila 51 sekund, třetí skončila Švédka Mona Brorssonová.

Body pro Voborníkovou i Jislovou

První polovinu měla vynikající i Jessica Jislová.

Podobně jako Davidová se ani jednou nemýlila a figurovala těsně za první desítkou.

Na druhé ležce i stojce si pak ale připsala po jedné chybě a závod dokončila na 25. místě.

Tereza Voborníková nastoupila do svého druhého vytrvalostního závodu ve Světovém poháru v kariéře, do prvního v sezoně.

A dařilo se jí náramně.

Poté co jedenadvacetiletá Češka zastřílela čistě i druhou položku, figurovala na mezičase na devátém místě.

Když byla přesná i na třetí střelbě, dostala se dokonce na průběžné sedmé místo.

O první desítku ji připravila až poslední položka. Voborníková dvakrát chybovala a skončila na 29. místě.

Tři trestné minuty zaznamenala Eva Puskarčíková. Společně s 76. běžeckým časem to stačilo na 57. místo. O dvě pozice za ní skončila Lucie Charvátová, která celkem šestkrát chybovala na střelnici.

Autor: Tomáš Kazda