Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzhůru do ragby! velí v Číně. Rozvoj dříve zakázaného sportu financuje i Alibaba

Sport

  10:05
PRAHA - Že Číňané neváhají utratit miliardy, aby získali hvězdy do své fotbalové ligy, je už dobře známo. Velké věci se ale mají začít dít také v čínském ragby.

Ragbyový zápas Čína vs. Indie. foto: www.wikipedia.org

Nejlidnatější země světa totiž v tomto populárním a celosvětově sledovaném sportu chystá revoluci, na jejímž konci má být pořadatelství mistrovství světa, nejprestižnější ragbyové události planety, a etablování ragby coby nového národního sportu.

Zatím je však Čína na začátku cesty. Podle CNN bylo v roce 2015 v nejlidnatější zemi světa 76 tisíc registrovaných ragbistů. Loni přibylo dalších 60 tisíc, jenže vedení země a sportovní autority chtějí mnohem víc. Spolu s Mezinárodní ragbyovou federací (WR) připravili program, díky němuž by do pěti let měla mít Čína rovný milion ragbistů.

VIDEO: Brutálně srazil mladou rozhodčí. Ragbista dostal za útok tříletou stopku

„Čínská čísla jsou prostě ohromující,“ říká výkonný ředitel WR Brett Gosper. „Nemají jen sportovní cíl, ale hlavně cíl byznysový,“ dodává. Jenže samotný nárůst členské základny úspěch nezaručuje. Že to Číňané s rozvojem ragby myslí vážně, o tom svědčí hlavně částka 100 milionů dolarů (víc než 2,5miliardy korun), kterou chce do rozvoje ragby v příštích deseti letech investovat společnost Alisports, dceřiná firma Alibaba Group provozující mimo jiné největší čínský internetový obchod Alibaba.

„Ragby má nepopiratelný potenciál stát se v Číně masovým sportem,“ okomentoval kontrakt mezi Alisports a WR, který byl podepsán v říjnu loňského roku, ředitel této firmy Zhang Dazhong.

Vycvičit 30 tisíc trenérů

Zcela jistě smlouvu nelze pokládat za poslední podpůrný krok na cestě k cíli Číny stát se ragbyovou velmocí. Vláda si přeje opravdu co nejrychlejší růst – pětiletá lhůta na rozšíření členské základny na milion hráčů je právě jejím nápadem, WR navrhovala dobu deseti let...

„Buďte odvážnější,“ slyšeli podle CNN zástupci Alisports i ragbyové federace.

Plán, jak z Číny udělat ragbyového giganta, je proto skutečně ambiciózní: do deseti tisíc škol a univerzit ve 20 z celkových 23 provincií země má být implementován program s názvem „Get Into Rugby“, iniciativa sloužící po celém světě k rozvoji a zvýšení zájmu o ragby mezi dětmi a mládeží. Vláda chce také během následujících čtyř let vycvičit 30 tisíc trenérů a 15 tisíc rozhodčích.

K přilákání diváků má sloužit mezinárodní posezonní turnaj v sedmičkovém ragby s dotací 1 milion dolarů a hlavně pořadatelství ragbyového MS v roce 2027, o něž bude podle prezidenta Si Ťin-pchinga Čína intenzivně usilovat.

„Možná to budou pro ragby v Číně zlaté roky. Rozvojové programy se na školách těší mimořádné popularitě,“ říká Gene Tong, ragbyový manažer působící v Asii.

Sport špinavých těl

Podle CNN se plán na rozvoj ragby v Číně těší mimořádné podpoře prezidenta Si Ťin-pchinga, z finančního hlediska je ale 100 milionů dolarů na celé desetiletí rozvoje nicotností.

Pro srovnání – na vybudování jediné fotbalové akademie klubu Kuang-čou Evergrande investovala vláda 185 milionů dolarů. Byla vybudována za deset měsíců a má být jedním z malých krůčků na cestě za velkým snem čínského prezidenta: zúčastnit se, pořádat a jednou snad i vyhrát fotbalové mistrovství světa. Lze však předpokládat, že s ragby má Si Ťin-pching plány podobné a další podpora bude následovat.

Sport s šišatým míčem má v nejlidnatější zemi světa zajímavou tradici. Už v roce 1867 se hra podobná ragby objevuje v Šanghaji, ve 30. a 40. letech 20. století si ji přivlastňuje armáda, podle níž je ragby ideálním sportem pro podněcování válečné agrese a cvičení bojových schopností.

Za Maovy vlády pak bylo ragby Národní radou pro sport zakázáno, neboť nesplňovalo požadavky komunistického režimu. „Fyzický kontakt špinavých těl“, jak ragby pejorativně nazývala propaganda, je Číňanům legálně umožněn až od roku 1990, kdy byl na Pekingské zemědělské univerzitě založen první ragbyový tým. Po roce se tomuto sportu věnovalo pouze třicet registrovaných hráčů, první mezistátní zápas sehrála čínská reprezentace až v roce 1997, kdy podlehla Singapuru 3:33.

V současnosti je Čína na 68. místě světového žebříčku, 37 příček za Českou republikou.

Jak ale známo, čísla a počty v Číně rychle narůstají. Když se k tomu přidají finance (nejen) internetového giganta Alibaba a seshora nařízené sportovní nadšení, mohou se v Číně i na poli ragby brzy dít zajímavé věci.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat