Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Vzteklý hrdina Djokovič nakonec slavil postup, v Srbsku je králem

Novak Djokovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novak Djokovič. | foto: ČTK

PRAHA Roztáhl ruce na znamení triumfu. Svou jedinou dvouhru daviscupového semifinále v Bělehradě včera proměnil ve vítězství. Zaplněná dvacetitisícová aréna, v níž měly mnohé dívky a ženy na tvářích napsanou jeho přezdívku Nole, stála na nohou. Novak Djokovič byl po výhře nad Tomášem Berdychem jejich králem.

Čtěte také

"Potřeboval jsem probrat, pomohlo mi desetiminutové ošetřování svalu po pádu ve druhém setu," sděloval pak domácí hrdina.
"Bylo to divadlo, potřeboval přerušení," měl jasno šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Miláček Srbska může všechno. Hráč, kvůli němuž zůstalo publikum v šoku už v pátek. Namísto něho, světové dvojky, proti Radku Štěpánkovi nastoupil Viktor Troicki, trojka v srbském týmu. Všichni ale chtěli vidět Djokoviče, který vedle nesporného talentu dává průchod i své nezkrotné povaze. Rozbít raketu? Hračka. Napálit míčkem podavače? Žádný problém.

"Nenastoupil jsem kvůli únavě," vysvětlil třiadvacetiletý tenisový génius, jak hlásaly transparenty v ochozech. Finalista US Open přiletěl do Bělehradu až ve středu. Nabízelo se ale víc možností.
Srbové původně nalosovali Djokoviče, aby do haly nalákali co nejvíc fanoušků. Ale také nečekali, že v prvním duelu nastoupí Štěpánek.

"Pro Čechy nemá smysl, aby se vyčerpával proti Djokovičovi, hlavní Štěpánkův přínos bude ve čtyřhře a v nedělní dvouhře," byl si jistý Nikola Pilič, chorvatský poradce srbského týmu. Srbové tak očekávali, že Djokovič bude mít v pátek snadnou práci s Hájkem či Minářem, nasazení Štěpánka je zaskočilo. Souboj s ním by unaveného Djokoviče vyčerpal ještě víc, a sáhli ke změně. Že je to víc možností?

Zraněný Novak Djokovič.

Zřejmě platí – od každé trochu. Djokovič je navíc opravdovým králem. Vlastně jím teprve bude – v televizním seriálu bude hrát prvního jugoslávského krále Alexandra I. Karadjordjeviče. Ten po první světové válce vládl Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, jež od roku 1929 neslo název Království Jugoslávie. V roce 1934 byl Karadjordjevič v Marseille zavražděn.

Tenisový Pochod na Drinu
Kvůli výsadnímu postavení Djokoviče nikdo neodsoudil, ani když při čtyřhře svého partnera Zimonjiče nikterak nepodpořil, házel raketou a jednu opět rozbil. Jeho "show" pokračovala i včera, při duelu s Berdychem ztratil nervy znovu a napálil míček do hlediště.

Vše za zvuků skladby Marš na Drinu (Pochod na Drinu) ze stejnojmenného filmu o statečné bitvě Srbů s mohutnou armádou rakousko-uherského mocnářství v roce 1914, jejíž motiv provázel daviscupové semifinále stále, dvacetkrát denně.  Před půl devátou večer bylo jasné, že teskné tóny skladby zněly českému týmu ještě smutněii.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!