15. září 2018 10:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

WADA chce zrušit trest Ruské antidopingové organizace, skupina britských sportovců se brání

Zkoumání vzorků - dopingová zkouška. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkoumání vzorků - dopingová zkouška. | foto: Reprofoto

Montreal  Světová antidopingová agentura (WADA) doporučila zrušit suspendaci Ruské antidopingové agentury (RUSADA), jež má zastavenou činnost od listopadu roku 2015 kvůli státem řízenému dopingu. O zrušení suspendace bude rozhodovat vedení WADA definitivně na svém zasedání 20. září.

Uznání RUSADA doporučila zvláštní komise WADA kvůli tomu, že ruská strana splnila dvě důležité podmínky, které světová agentura už dříve označila za nutné k obnově licence. WADA uvedla, že dostala od ruského ministerstva dopis, v němž Rusko uznává výsledky takzvané McLarenovy zprávy o státem řízeném dopingu v zemi. 

Druhou splněnou podmínkou je ochota Rusů poskytnout WADA přístup k datům a vzorkům z moskevské laboratoře.

WADA sestavila totiž v roce 2014 tříčlennou komisi odborníků, kteří dovezli přes tři tisíce vzorků z Ruska. Postupně tato organizace zkoumala zabrané vzorky a v červenci 2016 zveřejnila zprávu, kde ukázala, že ruské státní orgány cíleně zatajovaly doping ruských sportovců ve velké škále sportovních odvětví.

Proti Ruské antidopingové agentuře vystoupil i Spolek britských atletů, který vydal prohlášení, v němž tvrdí, že by obnovení činnosti RUSADA bylo katastrofou pro sport. Zároveň upozornila, že by sportovci přestali mít důvěru v systém protidopingových asociací.

14.září 2018 v 15:58, příspěvek archivován: 14.září 2018 v 19:01

STATEMENT | Additional signatories have been added to the UKAD Athlete Commission letter to @wada_ama President Sir Craig Reedie, including @paulajradcliffe, @KellySotherton and the @BritishCycling Rider Representative Commission. #NoUturnWADA #Im4CleanSport https://t.co/MeHdxjKaKN

„Chcete-li ignorovat podmínky, které neodsuzují doping, ignorujete přání sportovců, které jste se snažili ochraňovat,“ píše v otevřeném dopise ředitel Britské antidopingové komise atletů Sir Craig Reedie.

Mezi členy této organizace patří například trojnásobný olympijský vítěz ve veslování Andrew Triggs Hodge, zlatý cyklista Callum Skinner či bronzová skeletonistka Laura Deas.

Světová antidopingová agentura bude hlasovat o další budoucnosti organizace RUSADA na mimořádném zasedání, které se uskuteční 20.září. 

David Ako, ČTK

Najdete na Lidovky.cz