13. dubna 2016 13:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

WADA ustoupila. Vyhlásila částečnou ‚amnestii' pro přistižené s meldoniem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Marii Šarapovová je neznámnější sportovkyně, která neprošla testem na meldonium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marii Šarapovová je neznámnější sportovkyně, která neprošla testem na meldonium | foto: ČTK/AP

MOSKVA Světová antidopingová agentura WADA nebude postihovat sportovce za pozitivní test na meldonium, pokud ho měli při kontrole provedené před 1. březnem v těle maximálně jeden mikrogram na mililitr. WADA, jež od začátku roku registruje 158 nálezů na meldonium, to uvedla v tiskovém prohlášení.

Zatím není jasné, kolika sportovců by se tato případná „amnestie“ mohla týkat. U většiny přistižených nebylo zveřejněno, jak velké množství meldonia v těle měli. Do časového rámce prvních dvou měsíců v roce spadá i jediný český případ, který má na svědomí zápasník Petr Novák, pozitivně testovaný v druhé polovině ledna.


Meldonium je zakázáno od začátku roku, přičemž sportovci měli být o jeho zařazení na seznam nedovolených látek informováni loni na podzim. WADA zjemněním svých pravidel zřejmě reagovala na fakt, že velká část přistižených sportovců tvrdila, že lék naposledy brala ještě loni.

„Případy, kdy je koncentrace nižší než 1 mikrogram na mililitr a test byl proveden před 1. březnem, mohou znamenat užívání před lednem 2016. Pokud antidopingová organizace usoudí, že sportovec nemohl vědět nebo tušit, že se látka nachází v jeho/jejím těle i po 1. lednu 2016, pak by mohl být uznán za nevinného,“ uvedla WADA.

„Amnestie“ i pro Šarapovovou?

Její rozhodnutí přivítalo především Rusko, kde bylo podle ministra sportu Vitalije Mutka pozitivně testováno na meldonium 40 sportovců. „Podporujeme a vítáme rozhodnutí WADA, kterým projevila ochotu pochopit situaci a nelpět striktně na pravidlech,“ uvedl dnes Mutko. „Hodlají prozkoumat, jak dlouho meldoniu trvá, než zmizí z těla sportovce,“ dodal.

Meldonium je antiischemický lék, který se primárně používá na zlepšení krevního oběhu. Sportovci látku užívali ke zvýšení výkonu, protože buňkám umožňuje kompenzovat nedostatek kyslíku při fyzickém zatížení.

K nejznámějším sportovcům, kteří neprošli testem na meldonium, patří ruská tenistka Maria Šarapovová, plavkyně Julija Jefimovová či rychlobruslaři Semjon Jelistratov a Pavel Kuližnikov. Právě poslední dva by podle informace Ruské bruslařské unie Alexeje Kravcova měli spadat do kategorie sportovců, na něž by se mohla „amnestie“ vztahovat.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz