8. června 2015 11:02 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Wawrinka: Nejsem silný jako Djokovič a spol., ale vyhrávat velké turnaje umím

Vítěz Roland Garros Stanislas Wawrinka utěšuje poraženého finalistu Novaka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz Roland Garros Stanislas Wawrinka utěšuje poraženého finalistu Novaka... | foto: Reuters

Paříž První reakce na vítězství Švýcara Stana Wawrinky na grandslamovém Roland Garros byly jednoduché: „Wow!“ Tenisový svět s úžasem obdivuje způsob, jakým Wawrinka ukončil Djokovičův sen o titulu z Paříže. Finálový souboj ovládl ve čtyřech setech.

Sociální sítě zaplavily gratulace od mnoha tenisových osobností. K titulu blahopřál slavný krajan Roger Federer i ženská světová jednička a vítězka dvouhry Serena Williamsová.

„Takhle bych chtěla hrát,“ napsala Američanka, která porazila ve finále Lucii Šafářovou, na Twitter.

Slova uznání měl pro Wawrinku rovněž Novak Djokovič, který toužil završit kariérní grandslam, ale na švýcarského soupeře neměl. „Jsi skvělý šampion s velkým srdcem,“ řekl Srb už na kurtu při slavnostním ceremoniálu, Wawrinku chválil i poté na tiskové konferenci.

„Jeho jednoručný bekhend je jeden z nejlepších, jaké jsem v tenise viděl,“ prohlásil první hráč žebříčku ATP.

Ačkoliv z moderního tenisu už tento styl pomalu mizí, protože obouručný bekhend je jednodušší a vlastně i účinnější, Wawrinka jej podobně jako Federer praktikuje. A v nedělním finále předvedl svou zbraň ve vší dokonalosti.

Sám byl překvapný

„Pořád jsem překvapený z toho, jak jsem hrál. Myslím, že jsem hrál skvěle,“ uvedl na tiskové konferenci švýcarský šampion. „Novak hrál velmi dobře, ale já jsem věděl, co chci dělat.“

Wawrinka se vítězstvím zapsal do historie, protože ještě nikdo nedokázal na Roland Garros zvítězit rok poté, co vypadl v pvním kole. Premiérový titul v Paříži získal ve 30 letech a 71 dnech jako třetí nejstarší. A stejně jako při loňském triumfu na Australian Open porazil dva nejvýše nasazené.

Další statistický fakt připomněla mimo jiných také Judy Murrayová, matka semifinalisty Andyho a bývalá britská daviscupová kapitánka. Na Twitter dala fotku, kde tehdy ještě Stanislas Wawrinka s trofejí pro vítěze pařížské juniorky. Po deseti letech ovládl antukový grandslam i mezi dospělými.

„Mísí se ve mně hodně pocitů,“ přiznal Wawrinka novinářům. “Ale nechtěl bych srovnávat mé dva grandslamové tituly, tenhle je pro mě speciální kvůli způsobu, jakým jsem ukočnil zápas, jak jsem byl soustředěný na každý míč.“

Zkušený Švýcar překvapil sám sebe i mnoho expertů. Překonal problémy v osobním životě i pokles formy a během dvou týdnů se v Paříži vyhecoval k životnímu turnaji.

Pohár mušketýrů mu předával Gustavo Kuerten, což v sobě mělo zvláštní symboliku. Brazilec totiž ve finále Roland Garros před 25 lety porazil Švéda Magnuse Normana, současného Wawrinkova kouče. Norman navíc zažil jako trenér Robina Söderlinga další dvě finálová zklamání.

„Tenhle titul je pro tebe,“ vzkázal mu švýcarský svěřenec. „Před zápasem jsme si dobře pokecali, cítil jsem se uvolněně, ale pár minut před startem jsem byl nervózní. Naštěstí jsem se nerozklepal.“

„Nejsem silný jaok ti čtyři“

Wawrinka , zase po roce narušil nadvládu „velké čtyřky“ Djokovič, Nadal, Federer a Murray. 

„Nejsem tak silný jako ti čtyři, oni vyhrávají pokaždé, ale jsem dostatečně silný, abych nějaké velké tituly také získal,“ pravil rodák z Lausanne skromně.

Wawrinka je teď dvojnásobným grandslamovým šampionem, olympijským vítězem a loni pro Švýcarsko vybojoval vedle Federera také Davisův pohár. 

Jak se to poslouchá?

„Je to docela zvláštní,“ usmál se spokojený tenista. „Nikdy jsem nečekal, že bych se mohl v kariéře dostat takhle daleko.“

Nad Wawrinkovými výkony žasne sám Wawrinka. Wow!

Michael Bereň