Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Weir kazí pověst krasobruslení, stěžují si na gaye závodníci

Sport

  12:35
PRAHA - Johnny Weir. To jméno dráždí krasobruslařský svět jako rudá barva býka. Do pětadvacetiletého Američana se pustili během olympijských her ve Vancouveru komentátoři v Kanadě a Austrálii, Weir ale není příliš oblíbený ani mezi kolegy krasobruslaři. Ti by byli nejraději, kdyby nemohl závodit vůbec.

Johnny Weir. foto: Reuters

Na stranu Johnnyho Weira se staví nejen gayové, ale také organizace na ochranu lidských práv. Mezi jeho parťáky na ledě a lidmi z Mezinárodní krasobruslařské asociace (ISU) ale přílíš jeho zastánců nenajdete.

MICHAL BŘEZINA O JOHNNYM WEIROVI

"Musím říct, že je to zvláštní kluk. To co dělá mimo led, jak se chová, s tím souhlasit nemůžu a moc se mi nelíbí. V kabině a při závodech je to ale úplně jiný člověk. Milý, přátelský, nevím o tom, že by měl s někým problém anebo někdo s ním. Je pravdou, že díky jeho vystupování i na ledě si mohou lidé krasobruslaře zaškatulkovat jako homosexuály, ale nepřijde mi to fér. Neřekl bych, že je mezi krasobruslaři větší procento homosexuálů než ve společnosti jako takové."

Funkcionářům a krasobruslařům se totiž nelíbí ve veřejnosti vžitý předsudek, který říká, že krasobruslař = homosexuál. Právě Weir tento pohled svým vystupováním a stylem oblékání notně přiživuje. "Nepřijde mi správné takto házet do jednoho pytle všechny krasobruslaře podle jednoho závodníka," řekl LN Michal Březina, nejlepší český krasobruslař současnosti.

Se svým mladším kolegou souhlasí i bývalý mistr světa ve sportovních dvojicích René Novotný. "Mezi chlapy je homosexuálů tak třetina, v párovkách nejsou žádní. Jeho chování a vystupování bych klidně penalizoval. Degraduje mužské krasobruslení," nebere si servítky Novotný, stejně jako další závodníci. Weirův projev na ledě se nelíbí ani dalším včetně Pljuščenka, Březiny, Vernera a legendárního Elvise Stojka.

ROZHOVOR S DNEŠNÍM JUBILANTEM MICHALEM BŘEZINOU ČTĚTE ZDE!

Příliš oblíbený není Weir ani mezi ženami, které se pohybují v krasobruslení. Česká rozhodčí Olga Žáková během olympiády ve Vancouveru v televizním studiu ČT na jeho adresu řekla: "Bez volánků, flitrů a kožešinek to u Weira nejde. Pro mě představitelem mužného a mužského krasobruslení není."


A jak na kritiku reaguje sám Weir, který si sám navrhuje své kostýmy, věnuje se charitě a stará se o nemocného otce? "Mohu spát s kým chci, to přece nemá nic společného s mým krasobruslením," má jasno bronzový medailista z MS 2008.Johnny Weir.

"Vím, že hodně lidí dráždím. Ale je také spousta lidí, kteří mě podporují. A pro ty budu závodit dál," dodal Weir, který kvůli osobním důvodům vynechal nedávné MS a koketuje s myšlenkou přestupu k profesionálům. Představitelé slavné tour Stars in Ice mu ale dali jasně najevo: v naší show tě nechceme.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat