Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Welsh o svém nástupci Satoranském: V NBA bude lepší než já, Zídek i Veselý

Sport

  9:00
PRAHA - Český basketbalista Tomáš Satoranský zatím odehrál za Washington Wizards pouze tři přípravná utkání, už si ale v zámoří získává respekt. Podle Jiřího Welsche, který má za sebou čtyři roky v NBA, dávají dosavadní výkony jeho reprezentačního spoluhráče naději, že se Satoranský v zámořské soutěži opravdu výrazněji prosadí.

Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu Wizards (v bílém) foto: ČTK/AP

Čtyřiadvacetiletý rozehrávač má po třech zápasech za Wizards v přípravě průměry 30 minut, 6,7 bodu, 5,3 doskoku a 4,7 asistence. „Pamatuji si, že jsem v přípravě na svou třetí sezonu hrál 40 minut a pak začala základní část a hrál jsem jen osm minut. Takže se to zatím těžko hodnotí. Tomášův vstup je ale skvělý a vzbuzuje spoustu pozornosti a naděje,“ řekl Welsch.

Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu Wizards (v bílém)
Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu Wizards (v bílém)

V NBA se představili i Jiří Zídek a Jan Veselý. „Z nás čtyř, co jsme tam byli, je Tomáš na to nejvíce připravený. Jsem stoprocentně přesvědčený, že má Washingtonu co dát a že bude hrát. Asi to nebude přes 30 minut jako v těch prvních zápasech, ale bude součástí základní rotace,“ míní Welsch.

Satoranský má podle něj velkou výhodu i v tom, že má extrovertní povahu, díky které na sebe umí strhnout kladnou pozornost. „Znám ho a on má rád působivé vstupy. Já jsem introvert a moje tendence byla se v kabině stáhnout a jet si své. Tomáš je v tom jiný, jeho energie, charisma a otevřenost mu může pomoct. Viděli jsme to hned při prvním otevřeném tréninku, kdy při smečích předvedl věci, na které tam nebyli připraveni. Hned se o něm začalo mluvit. To je jeho obrovská výhoda,“ uvedl Welsch.

Šestatřicetiletá opora Nymburku věří, že v NBA dokážou ocenit Satoranského univerzálnost a herní inteligenci. „Jeho největší devízou je, že je to extrémně inteligentní hráč, který dělá spoluhráče kolem sebe lepšími. NBA je založená na individualitách, ale když se objeví hráč, který je umí dělat ještě lepšími, tak je to pro trenéra velmi cenné. A Tomáš to má,“ řekl bývalý hráč Golden State, Bostonu, Clevelandu a Milwaukee.

Je přesvědčený, že Satoranský bude nejlepším Čechem, který kdy NBA hrál. „Sám mi to už několikrát říkal. On o tom nepochybuje,“ dodal Welsch.

Autor: