Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Je rozhodnuto. Wiggins ovládl časovku i celou Tour

Tour de France

17:41aktualizováno  17:54
CHARTES - Britský cyklista Bradley Wiggins jednoznačně vyhrál i druhou individuální časovku v letošním programu Tour de France a před nedělním dojezdem na Champs-Elysées, ve kterém se o celkové umístění tradičně nebojuje, se prakticky stal vítězem 99. ročníku slavného závodu. V 19. etapě suverénně porazil druhého krajana Christophera Frooma a zvýšil náskok v čele průběžného pořadí na 3:21.

Bradley Wiggins foto: Reuters

Individuální 53,5 km dlouhé časovce z Bonnevalu do Chartres dlouho kraloval Luis León Sánchez, suverénní britské duo z týmu Sky ale hned na prvním mezičasu Španěla předčilo o půl minuty. Dvaatřicetiletý Wiggins, který drží žlutý trikot již dvanáctý den, pak za sebou Frooma nechal o 12 vteřin.

Svůj náskok na týmového kolegu Frooma postupně ještě zvyšoval, na druhém mezičase už měl 56 vteřin a v cíli přidal dalších dvacet navrch. Podobně jako v první individuální časovce obsadil před týmovým kolegou první místo.

Nezvítězil jen v šestikilometrovém prologu, kde ho předčil jediný jiný držitel žlutého trikotu v tomto ročníku Tour Švýcar Fabian Cancellara. "Ani nemůžu popsat, jak se teď cítím, jsem plný emocí. Vždyť vyhrát závěrečnou časovku a zpečetit vítězství v Tour je obrovský sen," rozplýval se Wiggins a ještě před nedělním dojezdem už přemýšlel nad budoucností.

"Příštím cílem je časovka na olympiádě, takže zatím žádné víno," řekl. Froome vyloučil neshody v týmu, o kterých se spekulovalo, protože v horských etapách se několikrát zdálo, že má ještě lepší formu než lídr stáje Wiggins. "Jak jste dnes viděli, je silnější než já. Jsem šťastný, protože naším cílem letos bylo, aby Bradley Tour vyhrál. Moje druhé místo je bonus navíc," řekl.

Obhájce se trápil

Týmový výkon byl podle ředitele Sky Dava Brailsforda klíčem k úspěchu. "Tour jsme jeli jako jednotka, jsem na naši práci v týmu hrdý. Možná naše výsledky někoho překvapují, ale nás ne. Náš plán byl do pěti let vyhrát Tour a povedlo se," prozradil cíle stáje založené v roce 2009.

Své trápení dnes prohloubil obhájce triumfu Cadel Evans. Toho na trati předjel i stájový kolega z BMC Tejay van Garderen, který startoval o tři minuty později. Evans nabral na Wigginse bezmála šest minut a celkově je se ztrátou 15:51 sedmý.

Wiggins, který v roce 2010 dojel třiadvacátý a loni musel kvůli zlomené klíční kosti odstoupit, jeho výkon ocenil. "Loni jsem se díval, jak Tour v Grenoblu vyhrál, vím, jak se teď cítí. Cadel měl letos zdravotní problémy během závodu. Myslím, že na něj ještě nějaký ročník Tour čeká, pokud se příští rok vrátí, rád mu pomohu," řekl Brit.

Nedělní závěrečná etapa z Rambouilletu do centra Paříže měří 120 kilometrů.