Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Wilander: Skloubit to nejlepší z Berdycha a Kvitové, to by byl neskutečný hráč

Roland Garros

  16:30
PAŘÍŽ (od našeho zpravodaje) - Býval světovou jedničkou, vyhrál sedm grandslamů, trénoval Safina, Mathieuho, Golovinovou a naposledy velmi krátce Keysovou. Teď je Mats Wilander především známý jako televizní expert, který ve svém pořadu Game, Set and Mats energicky glosuje tenisové dění. I na Roland Garros.

Spojit silné stránky českých jedniček, to by byl ale mix. foto: Reuters

A zasvěceně mluví i o Tomáši Berdychovi, posledním Čechovi v pařížské dvouhře. „Na grandslamový titul rozhodně má. Jen musí využít šance,“ tvrdí 51letý Švéd.

Co říkáte na Berdychovy poslední výsledky a rozchod s trenérem Danim Vallverduem?
V jeho věku mi přijde jako dobrý nápad, aby nebyl s jedním trenérem příliš dlouho. Od osmnácti do takových pětadvaceti je podle mě důležité trenéry neměnit. Ale pak už je lepší si brát trenéra na rok či dva, protože potřebujete inspiraci. Dani s Tomášem odvedl skvělou práci. Ale nemyslím, že někdo jako Berdych nutně potřebuje mít trenéra.

Nepomohl by Berdychovi superkouč, aby neselhával v rozhodujících chvílích velkých zápasů?
Všechno je relativní. Berdych ještě nevyhrál grandslam, ale že by selhával? To si nemyslím, hraje v éře tří nejlepších tenistů všech dob, což není zrovna snadný úděl. Djokovič, Nadal a Federer budou mít nejvíc grandslamů na světě. Na to dám krk. Tomáš je pořád na půli cesty. Přesto má neuvěřitelně dobrou kariéru, dostal se do finále Wimbledonu, všude jinde hrál semifinále, dvakrát vyhrál Davis Cup.

Je nejlepším tenistou bez vyhraného grandslamu?
Podle mě ano. On a Miloslav Mečíř. Ze své generace je jednoznačně nejlepším hráčem bez grandslamu. Ještě nad ním nelámejme hůl. Podívejte, jak to vypadá letos v Paříži.

Myslíte skutečnost, že Federer nenastoupil a Nadal se odhlásil?
Přesně tak. Takové šance musíte využít. A tohle je dobrá příležitost pro kluky jako Ferrer, Berdych, Gasquet. Z hráčů, jichž se musíte skutečně obávat, zůstal jen Djokovič. Když Wawrinka dokázal vyhrát dva grandslamy po osmadvacátých narozeninách, všichni musí věřit, že to mohou zvládnout taky. Nikdy nevíte, kdy přijde váš den. A Tomáš na to rozhodně má. Fandím mu, protože by si grandslam zasloužil.

Tomáš Berdych na French Open.
Tomáš Berdych v zápase s Vaskem Pospisilem.

Tomáš Berdych na letošním French Open

Už několikrát byl blízko. Nepomohl by mu kouč, který velké zápasy sám hrál?

To by jistě mohlo pomoci. Ale myslím, že největší Tomášův problém je, že jeho tenis je takový standardní. Je neuvěřitelně solidní z bekhendu i forhendu, ale takhle hraje většina tenistů na okruhu. Nemá výhodu v tom, že by byl něčím výjimečný. Až na to, že do tenisáků tluče opravdu tvrdě a hodně si pomáhá podáním, když mu funguje. Ale nemá takovou výhodu jako Nadal, Murray, Federer nebo Wawrinka. Tohle všechno jsou hráči, kteří se od zbytku liší. Myslím, že soupeři si proti Tomášovi prostě zvyknou hrát, nezaskočí je ničím jiným než ranami.

Měl by něco změnit?
Jeho taktika by měla být agresivnější. Největší rozdíl mezi ním a ostatními špičkovými hráči je ten, že oni jsou lepší v obraně. Hlavně proto, že Tomáš je větší. A když jste větší, nejste tak rychlí a je pro vás těžší vše stíhat. A právě proto, že není tak dobrý v bránění, měl by být agresivnější než ostatní hráči.

Chodit víc na síť?
Vím, že to s Danim zkoušel. Ale musíte věřit tomu, že to je správná věc, kterou byste měli dělat. Myslím, že Tomáš by se občas měl starat při vymýšlení taktiky víc o své soupeře než o sebe. A být agresivnější, i když to třeba zrovna není nutně to, co by mu bylo vlastní. Ale jestli chce vyhrát grandslam, měl by při hře vystoupit ze své komfortní zóny. Měl by hrát riskantněji.

Přitom když byl mladší, hrál agresivněji, že?
Hrál. Ale pak spadnete do jiného režimu. Tomáš je hrdý profík. Nechce prohrávat s hráči, jako je třeba Thiem. Nechce prohrávat s nikým. Jen výjimečně prohrává s žebříčkově hůře umístěnými hráči, což je neuvěřitelná síla. Ale cenou za to je, že nezkouší jiný způsob hry. Když se podíváme na další vaši hráčku, Kvitovou, tak si občas drbete hlavu a říkáte si: Co to dneska hraje? Ale pak ji někdy vidíte ve Wimbledonu a pomyslíte si: Ta hraje neuvěřitelně. Který případ chcete být? Něco mezi nimi dvěma, to by byl neskutečný hráč. Ale to není tak jednoduché.

Petra Kvitová a Tomáš Berdych.

Kolik toho můžete změnit, když je vám třicet jako Berdychovi?

Právě že toho můžete změnit hodně. Víc než dřív. Tomáš se teď nemusí bát o peníze. Ani o to, jestli za sebou bude mít skvělou kariéru. Už teď ji má. Nemusí nikomu nic dokazovat. Jen sám sobě. Měl by začít využívat šance. A nebát se toho, že bude prohrávat první, druhá kola, když bude zkoušet hrát riskantněji.

Nelákalo by vás ho trénovat?
Já a kouč? Zkoušel jsem trénovat dřív. Se Safinem to byla zábava. I s Mathieuem. Ale teď? Nevím. Nemám plány do budoucna. Jsem hráč a komentátor. Nejsem trenér.

Autoři:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?