Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Wimbledon ruší zákaz. Ruští a běloruští tenisté nastoupí jako neutrální

Ruský tenista Daniil Medveděv v zápase s Christopherem Eubanksem. foto: AP

Ruští a běloruští tenisté si vyslechli rozhodnutí, na které už měsíce netrpělivě čekali: „Můžete hrát na letošním Wimbledonu.“ Organizace All England Club, která londýnský grandslam zastřešuje, zrušila loňský zákaz. Wimbledon byl jediným z turnajů velké čtyřky, na kterém tenisté z Ruska a Běloruska nemohli nastoupit. Letos budou bojovat pod neutrální vlajkou.
  14:03aktualizováno  14:40

„Jsme rádi, že všichni hráči budou mít letos v létě příležitost zasoutěžit si ve Wimbledonu a na turnajích LTA (britské tenisové asociace). Dosažení funkčního řešení, které chrání férovost hry, vyžadovalo společné úsilí napříč celým sportem,“ napsaly v prohlášení tenisové asociace WTA a ATP. „Chtěly bychom poděkovat Wimbledonu a LTA za jejich úsilí.“

Zároveň ale doplnily, že jednoznačně odsuzují nezákonnou ruskou invazi. „Naše podpora bezvýhradně zůstává na straně Ukrajiny,“ zdůraznil předseda All England Clubu Ian Hewitt.

„Bylo to neuvěřitelně obtížné rozhodnutí, které nebereme na lehkou váhu, mysleli jsme především na ty, kteří budou zrušením podmínky nejvíce ovlivněni.“

Kdyby totiž zákaz i nadále platil, mohly by být všechny travnaté podniky v Británii zrušeny. LTA navíc už loni dostala pokutu milion dolarů od ATP a 750 tisíc dolarů od WTA za „diskriminaci na základě národnosti“.

„Zůstáváme hluboce zklamáni sankcemi, které nám byly uloženy a stále si stojíme za rozhodnutím z minulého roku. Nemůžeme ale riskovat, že ztratíme důležitou pozici. Ohrozili bychom britské profesionální tenisty a rozzlobili spoustu fanoušků,“ uvědomuje si vedení LTA.

Na wimbledonských kurtech budou ruští a běloruští tenisté hrát pod neutrální vlajkou a k samotné účasti na londýnském grandslamu musí splnit dvě zásadní podmínky: za žádných okolností nepodporovat ruskou agresi ani vůdce obou zemí a nepřijímat finanční prostředky od ruského či běloruského státu, včetně různých sponzorství.

Tenisté taky musí podepsat prohlášení o neutralitě, za jehož porušení hrozí tvrdé pokuty a vyloučení z turnaje.

„Nebudeme tolerovat ani jakékoli vlajky, symboly a činy, které podporují Rusko, Bělorusko nebo válku, od kohokoli na našich turnajích, včetně hráčů a diváků,“ upozorňuje britská asociace.

Nařízení se vztahuje i na další britské akce konané před Wimbledonem, zejména turnaje v Queens Clubu a Eastbourne.

Obě země mají mezi světovou tenisovou elitou své zástupce. V první desítce mužského žebříčku jsou dva Rusové: pětka Daniil Medveděv a sedmička Andrej Rubljov. V ženské kategorii pak bude moct nastoupit druhá Běloruska Aryna Sabalenková, vítězka letošního Australian Open, a osmá Ruska Darja Kasatkinová.

Britská tenisová asociace tak neuposlechla přání ukrajinské tenistky Eliny Svitolinové, která BBC Sportu sdělila, že vyloučení ruských a běloruských hráčů z Wimbledonu musí trvat tak dlouho, dokud „budou stále zabíjeni nevinní Ukrajinci“.

Rozhodnutí pořadatelů Wimbledonu přivítali zástupci Asociaci profesionálních hráčů tenisu (PTPA), kterou před třemi lety spoluzaložil vítěz 22 grandslamových titul a obhájce loňského wimbledonského titulu Novak Djokovič.

„Zásady PTPA jasně ukazují, že podporujeme fair play a rovné zacházení se všemi hráči bez ohledu na zemi jejich původu,“ uvedla PTPA v prohlášení. „Věříme, že sport by neměl být používán jako politická zbraň a tleskáme tomuto kroku směrem k inkluzivitě a respektu ke hře,“ dodali zástupci asociace s tím, že i nadále hodlají podporovat ukrajinské tenisty.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.