Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Tenisový Wimbledon bez Rusů i Bělorusů. Pořadatelé zakázali start i Medveděvovi či Sabalenkové

Ruský tenista Daniil Medvěděv foto: AP

Ruští a běloruští tenisté a tenistky byli kvůli invazi na Ukrajinu vyloučeni z Wimbledonu. Informovali o tom organizátoři třetího grandslamu sezony, který začne 27. června Na londýnské trávě by tak měli chybět mimo jiné světová dvojka Rus Daniil Medveděv a čtvrtá hráčka ženského žebříčku Aryna Sabalenková z Běloruska. Vedení mužského okruhu ATP i ženského WTA se proti rozhodnutí ohradilo.
  18:06aktualizováno  18:30

„Uvědomujeme si, že to je tvrdý trest, a mrzí nás, že hráči a hráčky budou trpět kvůli krokům lídrů ruského režimu,“ uvedl v prohlášení předseda All England Lawn Tennis Clubu Ian Hewitt, který krok projednával i s britskou vládou.

O vyloučení Rusů a Bělorusů nejprve informoval zpravodajský web Sportico. Posléze to potvrdili i pořadatelé, kteří původně chtěli verdikt oznámit až v polovině května.

„Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ uvedl Hewitt.

Zákaz znamená, že v mužské dvouhře bude vedle Medveděva chybět i osmý hráč světa Andrej Rubljov, který přitom bezprostředně po zahájení invaze vystoupil proti válce na Ukrajině.

Řada ruských hráček je i v ženské světové špičce. V žebříčku je nejvýše postavená Anastasija Pavljučenkovová, které patří patnáctá příčka. O Wimbledon přijde kromě Sabalenkové i další hvězdná Běloruska   - dvojnásobná grandslamová šampionka Victoria Azarenková.

Běloruská tenistka Aryna Sabalenková na exhibici před turnajem v Indian Wells.

Kreml se proti vyloučení ruských hráčů z Wimbledonu důrazně ohradil už po zveřejnění zprávy webu Sportico. „Znovu používají sportovce jako rukojmí pro politické předsudky, politické intriky. To je nepřijatelné,“ rozčiloval se podle AFP mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Myslím, že to je špatné rozhodnutí, ale nemůžeme s tím nic dělat. Ruský tenisový svaz už zkusil všechny možné kroky. Tohle rozhodnutí jde proti sportovcům,“ přidal šéf ruského tenisového svazu Šamil Tarpiščev.

Proti rozhodnutí pořadatelů se ohradili také představitelé ATP. „Je to nespravedlivé a může to být nebezpečný precedens do budoucna,“ uvedli v prohlášení na webu.

„Diskriminace na základě národnosti je také v rozporu s dohodou uzavřenou s Wimbledonem, protože jediným kritériem pro účast je postavení v žebříčku. Dalšími kroky budeme řešit po poradě s vedením a dalšími členy,“ uvedla organizace.

Podobně se proti postupu organizátorů ohradila i WTA. „Jsme velmi zklamaní. Jedním ze základních principů WTA je fakt, že o účasti hráček na turnajích rozhodují pouze výkony,“ uveda v prohlášení.

„Máme to jasně zakotvené v pravidlech i v dohodě s AELTC a britským svazem. Zákaz diskriminace navíc mají i oni sami ve vlastních regulích. Sportovci by neměli být trestáni za to, odkud jsou, nebo za činy jejich vlád. Něco takového není ospravedlnitelné,“ dodala.

Účast ve Wimbledonu byla naposledy zakázána po druhé světové válce tenistům z Německa a Japonska. „Je naší povinností se připojit k celosvětové iniciativě a omezit ruský vliv nejtvrdšími možnými sankcemi,“ uvedl AELTC na twitteru.

Současně však organizátoři dodali, že pokud by se situace na Ukrajině do června změnila, zákaz startu ruských a běloruských tenistů v All England Clubu by mohli přehodnotit.

Tenis je jedním z mála sportů, kde nebyli ruští a běloruští sportovci plošně vyloučeni z mezinárodních soutěží. Mezinárodní federace ITF jim zakázala účast ve všech týmových soutěžích včetně Davis Cupu a Poháru Billie Jean Kingové, mohou však jako neutrální hrát na turnajích profesionálních okruhů WTA a ATP i grandslamech řízených ITF. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!