21. června 2011 11:21 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Wimbledon trápí déšť. Střecha se vyplácí

Wimbledon trápí déšť, došlo na zatahovací střechu nad centrkurtem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wimbledon trápí déšť, došlo na zatahovací střechu nad centrkurtem | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Noční můra organizátorů se vyplnila. Hladký průběh programu Wimbledonu už od prvního dne komplikuje pro Londýn tak typický déšť. A zatímco spousta tenistů v pondělí zbědovaná sledovala ubíhající čas na hodinkách a marně čekala na svůj zápas, na centrkurtu se hrálo jako by nic. Díky zatahovací střeše, která se v následujících dvou týdnech konečně pořádně využije.

Předpovědi meteorologů totiž nejsou příliš optimistické. "Myslím, že máme před sebou deštivý turnaj. Celé jaro bylo v Evropě příjemné teplo, což nevěstí nic dobrého," říká Roger Federer, držitel šesti wimbledonských titulů.

Nová technická vymoženost stála přibližně dvě miliardy korun a byla dokončena v roce 2009 těsně před začátkem travnatého grandslamu. Počasí bylo ale v následujících letech milosrdné a zatahovací střecha prověřilo minimálně.

Pod střechou hrál v Londýně poprvé domácí Murray

Loni rozpalovalo dvorce All England Clubu slunce a drahá vymoženost posloužila hlavně k dokončení večerních zápasů, kdy centrkurt rozzářila zabudovaným osvětlením. Duel Amélie Mauresmové s Dinarou Safinovou se ještě rok předtím stal vlastně úplně prvním utkáním Wimbledonu, jehož část se kvůli přeháňkám uskutečnila pod zatahovací střechou.

Ve stejný den se pod tisícitunovým klimatizovaným úkrytem odehrál i první celý zápas mezi Stanislasem Wawrinkou a domácí nadějí Andy Murrayem.

Tenistům vadí vlhko i kluzký povrch

Jinak byla střecha, které trvá deset minut než se zatáhne, zatím spíš nepotřebná a její pravá cena se zřejmě ukáže až letos. Sami tenisté ovšem přiznávají, že se jim pod širým nebem hraje daleko lepe. "Zavřený prostor kumuluje vlhko, které pak zpomaluje balony," vypráví Murray.

Federer, jenž si pod střechou nedávno zatrénoval v Halle, s rivalem souhlasí. "Je to odlišné a člověk si musí rychle zvyknout na těžké balony," míní švýcarský velikán. Světové dvojce Novaku Djokovičovi zase vadí, že povrch je příliš kluzký. "Míčky mají na mokré trávě divné odskoky," všiml si srbský hráč.

Všichni se ale shodnou na tom, že je lepší hrát za odlišných a nepříznivých podmínek, než nenastoupit na kurt vůbec.

Úterní program Wimbledonu

Centrální kurt a kurt č. 1 začátek ve 14.00, zbývající kurty 13.00

Centrální kurt: Rezaiová (Fr.) - S. Williamsová (7-USA), Kukuškin (Kaz.) - Federer (3-Švýc.), Chardy (Fr.) - Djokovič (2-Srb.).

Kurt č. 1: Beck (Něm.) - Roddick (8-USA), Wozniacká (1-Dán.) - Parraová (Šp.), Söderling (5-Švéd.) - Petzschner (Něm.).

Kurt č. 2: ŠTĚPÁNEK - Verdasco (21-Šp.), Azarenková (4-Běl.) - Rybáriková (SR), Ward (Brit.) - Llodra (19-Fr.), Li Na (3-Čína) - Kudrjavcevová (Rus.).

Kurt č. 5: ZÁHLAVOVÁ-STRÝCOVÁ - Wozniaková (Kan.).

Kurt č. 6, 5. zápas: Barroisová (Něm.) - CETKOVSKÁ.

Kurt č. 7, 2. zápas: ZÁHLAVOVÁ - BENEŠOVÁ, 5. zápas: Čeng Ťie (Čína) - ONDRÁŠKOVÁ.

Kurt č. 8, 5. zápas: Rodionovová (Austr.) - HLAVÁČKOVÁ.

Kurt č. 9, 2. zápas: Hanescu (Rum.) - POSPÍŠIL.

Kurt č. 10, 5. zápas: ŠAFÁŘOVÁ (31) - HRADECKÁ.

Kurt č. 14: KVITOVÁ (8) - Glatchová (USA), 5. zápas: ZAKOPALOVÁ - Webleyová-Smithová (Brit.).

Kurt č. 18, 4. zápas: Bartoliová (9-Fr.) - KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?