Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

XLV Super Bowl: bez sexy cheerleaders, ale opět s Big Benem

Sport

  18:00
PRAHA/ARLINGTON - Spojené státy americké se chystají na největší sportovní událost roku. Stadion v Dallasu bude v neděli hostit již 45. Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL, v němž se letos utkají předloňští šampioni Pittsburgh Steelers s Green Bay Packers. Půjde o bitvu dvou nejlepších obran v soutěži, proto se dá očekávat jeden z nejvyrovnanější zápasů v historii, ve které může rozhodnout jediný míč.

Roztleskávačka při zápase NFL. foto: Reuters

Oceláři z Pittsburghu mají nejlépe hodnocenou obranu v celé lize, v níž září vlasatý Troy Polomaku, který dostal cenu pro nejlepšího obránce ligy. Na stejnou cenu kandidovala i hvězda obrany Green Bay Clay Matthews III., který se touží vyrovnat svému otci Clayovi Jr. a strýcovi Bruceovi, kteří jsou členy síně slávy NFL.

Kde jsou cheerleaders? diví se Amerika

Se Super Bowlem letos nebude něco v pořádku. K vyvrcholení sezony amerického fotbalu patřily rok co rok také cheerleaders, tedy dívky povzbuzující v nacvičené choreografii svůj tým.

K nedělnímu zápasu však ani jednoho z účastníků finále nedoprovodí – to se ještě nikdy v historii nestalo.

"Akorát při hře ruší. Člověk se přece potřebuje soustředit," nelituje neúčasti roztleskávaček jeden z hráčů Pittsburghu Antwaan Randel El.

Většina Američanů se však ptá, jestli není škoda tradici opustit. Cheerleaders domácích Dallas Cowboys dokonce předvedou své umění alespoň před branami stadionu v Arlingtonu.

Letošní stav každopádně neznamená, že by upadala popularita sportu, který se v zámoří vyvíjí již od konce 19. století. "Cheerleading zůstává v Americe všeobecně sport číslo jedna pro -náctileté dívky," říká předsedkyně České asociace cheerleaders Barbora Schejbalová.

Forma, kterou vidí diváci u nejsledovanější sportovní akce v zámoří, připomíná nejvíc show pro televizní kamery. "Tam vystupují spíš tanečně nadané modelky," podotýká Schejbalová.

Hlavní základna cheerleaders se však rekrutuje na středních školách a univerzitách. V Kalifornii, na Floridě nebo právě v Texasu je najdete prakticky všude. Sezony pro ně plynule navazují, přes zimu povzbuzují u basketbalu, v létě přejdou k americkému fotbalu.

Nejen fandění, i náročný sport
Z českého pohledu je výraz roztleskávačka poměrně zavádějící. Cheerleading představuje víc než jen skandování pokřiků a mávání střapatými bambulemi, tzv. pompony.

V americkém podání je náročným sportem využívajícím hlavně prvky z gymnastiky. "Obsahuje náročné akrobatické figury, dívky třeba vytvářejí pyramidy," upřesňuje Schejbalová. To třeba řada českých fanoušků vůbec netuší. Tedy až do chvíle, kdy náročné vystoupení vidí na vlastní oči. "Potom se setkáváme s velmi pozitivními ohlasy. Tak to je ten cheerleading, říkají nám lidé a už vědí, proč musíme tak tvrdě trénovat."

Cheerleading zůstává dál téměř výlučně americkou záležitostí, i když se pomalu rozšiřuje i do dalších zemí. Podle odhadů se cheerleadingu ve Spojených státech věnuje 1,5 milionu dívek i chlapců, v okolním světě je jich jen 100 tisíc. V Česku je momentálně registrováno zhruba tisíc cheerleaders (z toho 50 chlapců).

Na první pohled je jasné, že cheerleaders bez Super Bowlu nepřestanou existovat. Naopak je velmi pravděpodobné, že se na něj příští rok zase vrátí.
PETR ADAM - LIDOVÉ NOVINY

Obrana Pittsburghu je neprostupná především pro hru po zemi, a tak bude úspěch Packers záležet především na tom, jak si quarterback Aaron Rodgers povede při hře vzduchem a jak bude spolupracovat se svými elitními receivery (chytači) Gregem Jenningsem a Jamesem Jonesem, který vyrůstal v útulcích pro bezdomovce.

Rodgers tak může potvrdit, že definitivně vyšel ze stínu bývalé hvězdy Packers Bretta Favreho, který před sezonou ukončil kariéru.

Ve finále však bude mít na svém postu silného konkurenta. Ben Roethlisberger má šanci stát se teprve pátým quarterbackem v historii, který vyhraje Super Bowl potřetí v kariéře. Pouze legendy Terry Bradshaw a Joe Montana mají na kontě čtyři finálová prvenství.

Obránci Pittsburghu jsou pověstní svou tvrdou hrou, která bývá často označována až za nečistou. "Abych byl upřímný, tak je mi to jedno. Ale my nehrajeme nečistě, my hrajeme tvrdě. Trenér nám vždycky říká: Buď vždy ten první, kdo rozdá ránu," obhajuje hru Ocelářů další klíčová postava obrany Ike Taylor.

Že půjde o tvrdou bitvu dokládá i fakt, že na soupiskách obou týmů je hned 26 hráčů s váhou přes 135 kilogramů. Nejtěžší z nich pittsburghský Casey Hampton má dokonce 150 kilo.

Na hřišti však budou i lehčí váhové kategorie včetně safetyho Green Bay Charlieho Pepraha, který je vnukem bývalého vojenského prezidenta Ghany I. K. Acheamponga.

Oba celky však kromě vzájemného boje povedou také bitvu s mrazivým počasím v Dallasu. Texaskou metropoli v posledních dnech zasáhly dvě sněhové bouře a teploty se pohybují pod minus deseti stupni Celsia. Kvůli sněhu bude muset být zavřena střecha stadionu. Mrazivé počasí narušuje i dopravu fanoušků do dějiště finálového utkání.

Dallaské letiště muselo tento týden zrušit již 1250 letů, a tak hrozí, že ne všichni majitelé vstupenek se na stadion dostanou včas a budou muset zápas sledovat v letištních barech či přímo v letadlech, která budou přenášet zápas naživo po celých Spojených státech.

Super Bowl patří k nejsledovanějším akcím na světě, a tak se i letos organizátoři snaží nabídnout bohatý doprovodný program.

Hlavní show nabídne o poločase populární skupina Black Eyed Peas, kterou by měli doplnit zpěvák Usher a Slash, bývalý kytarista kapely Guns N' Roses. Národní hymnu před výkopem obstará hvězdná zpěvačka Christina Aguilera.

"Doufejme, že lidi na promrzlém stadionu trochu zahřejeme," věří Black Eyed Peas. Jejich zpěvačka Fergie je dokonce částečným vlastníkem klubu amerického fotbalu Miami Dolphins.

Finálový zápas začíná pro Evropany přesně o půlnoci z neděle na pondělí. V Česku ho bude vysílat program Sport 1. Pittsburgh při své osmé účasti ve finále útočí již na sedmé vítězství, Green Bay je ve finále popáté, zatím vyhrálo třikrát, naposledy však v roce 1996.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!