Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z dělníka boháč. 159 centimetrů vysokého Ecclestona nezachránila ani stoletá smlouva

Sport

  21:05
LONDÝN/PRAHA - Postavou je sice nevysoký, obchodními schopnostmi a vlivem v zákulisí bohatého motoristického sportu ale čněl Bernie Ecclestone nade všemi. Promotér a dlouholetý vlastník vysílacích práv seriálu závodů formule 1 si své postavení tvrdě vydobyl a stejně neústupně je i hájil, přestože jeho diktátorské metody často budily odpor. Nyní šestaosmdesátiletý muž, který vždy spoléhal hlavně sám na sebe, po čtyřech dekádách formulový cirkus opouští.

Bernie Ecclestone. foto: Reprofoto

Narodil se 28. října 1930 jako Bernard Charles Ecclestone v malém městečku Bungay v jihovýchodní Anglii. V 16 letech ukončil studia a pracoval jako dělník v plynárně. Brzy jej ovšem zlákal prudce se rozvíjející motorismus.

Se společníkem vybudoval firmu a prodával motocykly. Sám na nich závodil, později přesedl do automobilů. Větších úspěchů ale jako závodník nikdy nedosáhl. Po ošklivé nehodě na okruhu v Brands Hatch začátkem 50. let raději aktivní kariéru ukončil.

Více se mu dařilo při podnikání v realitách. Z výdělku si koupil závodní stáj Connaught a stal se manažerem jezdce Stuarta Lewise-Ewanse. V roce 1958 se dokonce znovu sám objevil na dráze a dvakrát se neúspěšně pokusil kvalifikovat do závodu formule 1. Brzy se ale definitivně stáhl do zákulisí.

Jako manažer přitom zažil radostné i velmi tragické momenty. Lewis-Ewans zemřel na následky popálenin po nehodě v GP Maroka, později zahynul při závodě také další Ecclestoneův chráněnec Jochen Rindt.

Velkých úspěchů se ale ambiciózní Bernie Ecclestone dočkal teprve jako majitel týmu Brabham, který koupil v roce 1971 (a o 16 let později s mimořádným ziskem prodal). V té době už byl známou a vlivnou postavou motosportu.

Spolu s dalšími šéfy stájí založil organizaci konstruktérů vozů F1 (FOCA) a v roce 1981 s pomocí právníka Maxe Mosleyho vyjednal s Mezinárodní automobilovou federací (FIA) dohodu, která upravila základní principy fungování šampionátu F1.

Bernie Ecclestone.
Bernie Ecclestone.

Ecclestone díky ní například ovládl organizační a komerční stránku formule 1, umožnila mu uzavírat smlouvy s televizními společnostmi i organizátory jednotlivých závodů nebo rozhodovat o celkové podobě seriálu i každého jeho dílu - a především o vyplácení výnosů jednotlivým stranám.

Jeho nesmlouvavý obchodní styl, kvůli němuž se o něm mluvilo jako o diktátorovi, na druhou stranu vedl k tomu, že malé týmy bankrotovaly a z kalendáře mistrovství světa mizely tradiční okruhy.

Když se Max Mosley v říjnu 1993 stal prezidentem FIA, vzrostl Ecclestoneův vliv ještě víc: byl totiž jmenován viceprezidentem federace a šéfem její sportovní komise. A v roce 2000 si od federace pronajal exkluzivní práva na seriál F1 na dalších sto let.

Službu svému starému příteli oplatil o osm let později, když se za něj postavil poté, co jej bulvární novináři natočili při sadomasochistických hrátkách s prostitutkami v nacistických kulisách. Odchodu Mosleyho do ústraní to ale nezabránilo.

Ecclestoneův vztah k ženám je přitom výrazně konzervativnější. V druhém manželství třeba vydržel 24 let. Má tři dcery, jednu z prvního manželství, dvě z druhého se Slavicou Radičovou, bývalou modelkou chorvatského původu.

Se 159 centimetrů vysokým Berniem tvořila nevšední pár, chotě převyšovala o 29 centimetrů. Navíc byla o 28 let mladší. Jejich rozvod v roce 2009 byl považován za jeden z nejdražších v historii. O tři roky později se oženil potřetí - s Fabianou Flosiovou, mladší o celých 46 let.

Bernie Ecclestone s bývalou manželkou Slavicou.
Bernie Ecclestone s bývalou manželkou Slavicou.

Bernie Ecclestone s bývalou manželkou Slavicou.

Jeho pověst i postavení ve stejné době ohrozilo obvinění z korupce, kvůli kterému se dokonce na čas stáhl z vedení formule 1. V srpnu 2014 se obvinění z korupce zbavil mimosoudním vyrovnáním ve výši 100 milionů dolarů a do čela šampionátu se koncem téhož roku vrátil.

Konec Ecclestoneovy éry, během které se formule 1 profesionalizovala a stala se z ní celosvětově známá značka, přišel po loňském prodeji části akcií mediální firmě Liberty Media.

Autor: