Dilema v mužském tenisu. Hrát či nehrát na tři vítězné sety? |
Leč Gerard Piqué právě podepsal dost možná životní smlouvu: s Mezinárodní tenisovou federací (ITF) se Piquého investiční společnost Kosmos dohodla na 25leté spolupráci v Davis Cupu.
Tenistům obránce Barcelony slíbil štědrou injekci tří miliard dolarů (68 miliard korun). S ní ale přichází celá řada radikálních změn.
Střih.
Druhý pohled. Ten český.
Ivo Kaderka, šéf tenisového svazu: „Odchází jedna obrovská legenda jako důsledek nezměrné hlouposti a chamtivosti lidí toužících po moci a penězích.“
Týmová mužská soutěž dozná po 118 letech značných inovací. Hlavní část, do níž zasáhne 18 reprezentací, se odehraje během jednoho týdne na neutrálním místě.
„Odchází jedna obrovská legenda jako důsledek nezměrné hlouposti a chamtivosti lidí toužících po moci a penězích.“
Kontroverzní a odvážné rozhodnutí okamžitě rozdělilo tenisový svět. Čtvrteční hlasování probíhalo tajně, podle pozdějších vyjádření svazových šéfů jednotlivých zemí ale lze snadno rozpoznat, kdo zvedal ruku pro ANO a NE.
Z mocných federací nový model vítají Spojené státy a Francie, naopak Australané, Britové a Němci vystupovali proti. Do skupiny oponentů poté zapadly ještě státy ze střední a východní Evropy.
Naopak Španělsko, Belgie nebo Nizozemsko souhlasily. K záchraně současného modelu chybělo Kaderkovi a spol. šestnáct hlasů. „Přitom ještě ráno před hlasováním jsem byl plný optimismu,“ doplňuje.
Rozhodující váhu poté nejspíše měly malé federace, jež na změny nahlížejí především z ekonomického hlediska. Nový formát totiž slibuje i individuální příjmy jednotlivým federacím, které jsou hlavně pro chudé svazy existenčně důležité.
„Je to další krok, jak zajistit výchovu talentů,“ zní z Černé Hory.
Vrcholní představitelé ITF v čele s prezidentem Američanem Davidem Haggertym si od novinek slibují hlavně větší atraktivitu, příjmy i zájem nejblyštivějších tenisových hvězd. „Teď využijeme celý potenciál Davis Cupu,“ říká Haggerty.
Hvězdy odmítají startovat
Opozice to vidí jinak. Státy přijdou o příjmy z domácích zápasů, tenisté zase o nezapomenutelné zážitky v domácích halách, kam se během hektického programu jen tak nedostanou.
A nemusíme chodit příliš daleko. Před šesti lety duo Berdych–Štěpánek uchvátilo pražskou O2 arenu, když poprvé v samostatné české historii zvítězilo.
„Je mi smutno, že již nikdy tohle nezažijeme,“ uvedl Miroslav Černošek z agentury Česká sportovní, která utkání Davis Cupu marketingově a organizačně zajišťuje.
Národní pouto a obrovská podpora fandů, která se českým tenistům dostávala, se rázem vytratí. V obvyklém tenisovém běhu věcí dosud fungovaly čtyři daviscupové týdny jako jisté zpestření.
„Úplně to pozbývá smysl. Davis Cup byl v domácích zápasech s bouřlivými ovacemi. V tom to bylo krásné,“ řekl Jiří Novák, někdejší česká jednička.
Proti teď stojí Haggertyho plán: nabídnout fanouškům i hráčům atraktivní model tenisového klání po vzoru světových šampionátů jiných sportů.
Krátce po schválení novinek už ale Američan s bujarým knírem narazil.
Hlasitě vystupující francouzská jednička Lucas Pouille už přiznala, že nový model nehodlá hrát. Přidal se i německý mladík a čtvrtý hráč světa Alexander Zverev.
A kdo změny kvituje? Novak Djokovič – a to i přesto, že srbská federace hlasovala proti – či Rafael Nadal.
O pořádání finále se v příštích dvou letech nejspíš podělí španělský Madrid a francouzské Lille. Poté bude pravděpodobně Davis Cup kočovat po kontinentech.
„Z dokonalého produktu, za který jsem uplynulých 20 let Davis Cup měl, se stalo jakési kolo štěstí, kde nikdo vlastně neví, na čem přesně je a bude,“ přidává Černošek.
Zda se Davis Cup znovu vrátí do Česka, už nezávisí na sportovních výkonech.